צילום: גדי דגון

על תורת דיני המשפחה עם בני דון יחייא/ יהורם גלילי

לקראת יום המשפחה נותן עו"ד בני דון-יחייא, מבכירי עורכי הדין לדיני משפחה וירושה, טיפים מעשיים ומגלה מדוע ספרו החדש משמש מורה נבוכים לדיני האישות והזוגיות בישראל

 

עו"ד בני דון-יחייא, הנחשב לאחד מבכירי עורכי הדין לדיני משפחה וירושה העוסק בתחומים אלה מזה יותר מ-40 שנה וגם פרשן בתחום דיני המשפחה והירושה באמצעי תקשורת שונים, הוציא לאור

בימים אלה את הספר "תורת דיני המשפחה - המדריך השימושי המלא לנישואין, גירושין, זוגיות ומשפחה" (הוצאת כנרת זמורה), הנחשב לאינצקלופדיה של היחסים בישראל.


 

עו"ד דון-יחייא, יש לך טיפים לכל בני המשפחה לרגל יום המשפחה?
"הטיפים  לקוחים מהמופע ההומוריסטי שלי 'טובים השניים', ביניהם: אהבה משפחתית היא היא הדבר היחיד שכשאשר מתחלקים בו - הוא מכפיל את עצמו, אחר העקרונות החשובים ביותר במשפחה: לא להתעקש על יותר מדי עקרונות, תקשורת משפחתית טובה בנויה לא רק על מה לומר, אלא גם על מה לומר, אחד הדברים החשובים ביותר שהורה יכול לעשות למען ילדיו זה לאהוב את בן זוגו, בכל מחלוקת משפחתית יש שני צדדים: הצד שאינו צודק – והצד שלך, אין דבר הטעון שיפור יותר מהרגליו של בן הזוג, או של הילדים, או של ההורים, אין אמת מוחלת, וזו אמת מוחלת, ועוד.

לדבריו, "האהבה היא אותם יצרים שאנו נולדים איתם, אבל בשעות משבר היצרים הקדומים יותר יוצאים החוצה". 

יש לו סיפורים פיקנטיים רבים מתיקים משפטיים שבהם טיפל במהלך השנים. כך למשל, אישה שהייתה מעוניינת מאוד להתגרש מבעלה, שהיה סרבן גט והסכים להתגרש ממנה רק במידה ותוותר על זכויות רכושיות שלה. האישה ביקשה מידיד שלה שישלח לה מסרון אהבה לוהט פיקטיבי והשאירה את הטלפון הסלולרי שלה פתוח. בעלה היה בהלם כשראה את ההודעה ששלחה לו אשתו ומיד נהם: "מחר אנחנו ברבנות מתגרשים מיד". הוא לא היה יכול לסבול את העובדה שהוא מקורנן. 

 

במקרה אחר אישה, שהוא טיפל בסכסוך גירושין שלה, הגיעה ללא תיאום למשרדו ואמרה לו: "בעלי החליף את מנעול הדירה ואני לא יכולה להיכנס. מה לעשות?". עו"ד דון-יחייא השיב לה: "תזמיני מנעולן שיחליף את המנעול". היא אמרה לו שאינה רוצה להוציא כסף ושאלה מה אפשר לעשות, והוא הציע לה להגיש בקשה לבית המשפט כדי שיאסור עליו מעשים כאלה. האישה הגיבה: 'שהוא ילך לבית המשפט', הוסיפה 'תודה' והלכה. "אחרי יומיים קיבלתי שיחה מעורך דינו של הבעל: 'מה הלקוחה שלך עושה?! היא ניתקה את המים לדירה. הלקוח שלי החזיר את המים, ולמחרת היא ניתקה את החשמל!'. אמרתי לו: 'תגיד לבעל שייתן לה את המפתח למנעול החדש, וגם תייעץ לו שיהיה מוחני - ולא כוחני'", מוסיף עו"ד דון-יחייא.

במקרה אחר זוג רווקים באמצע שנות ה-30 רצו ילד ונואשו למצוא את 'האחד'. הם הכירו באינטרנט בקבוצה שמחפשת בן זוג להבאת ילד ללא זוגיות. הוא הכין להם הסכם הורות, וקבעה איתם זמני שהות של כל הורה עם הילדים, דמי מזונות צנועים שהאב ישלם לילדים ועוד. עו"ד דון-יחייא: "האישה התעברה בהזרעה מכיוון שלא היה ביניהם כל קשר רומנטי. כמה חודשים אחרי הלידה הם הגיעו אליי כדי לבצע שינויים בהסכם. הלידה קירבה ביניהם, הם התאהבו, עומדים להינשא ומקווים להביא עוד ילד - הפעם בהתעברות מסורתית".ספרו של עו"ד דון-יחייא הוא תקדימי ומקיף לראשונה בישראל את כול דיני המשפחה ומשמש מורה נבוכים למכלול הנושאים הקשורים לשדה הרחב של דיני האישות והזוגיות. זהו מדריך מעשי ושימושי הכתוב בצורת 3,600 שאלות ממוקדות בכ-100 נושאים המזקקים את החוק ואת הפסיקה, כולל דוגמאות מפסקי דין המקנות מושג על מגוון אפשרויות הפסיקה הצפויות.

 

מהי החשיבות של ספרך עבור זוגות בכלל ובמיוחד לאלה המצויים בסכסוך גירושין ולעורכי דין?
"העלייה התלולה בשיעור הגירושין בשנים האחרונות העצימה את חשיבותם של דיני המשפחה. יותר ויותר נשים וגברים מעורבים בעניינים הקשורים לסכסוכי אישות וזקוקים להדרכה ולהכוונה בפתרונם. כמוהם עורכי דין רבים שאינם בקיאים במלוא החוקים והפסיקה, על רבדיו הרבים של התחום".
מהו העתיד שאתה צופה למוסד הנישואין בישראל?

אין לי חדשות טובות: שיעור הגירושין יעלה ומחצית מהזוגות שנישאים בימים אלה יתגרשו, אבל אם אתנסח באופן חיובי - מחצית מהזוגות יישארו ביחד. אני מציע לראות את חצי הכוס המלאה, וזה למעשה אחד הטיפים הטובים לזוגיות: גם כשיש ביקורת, צריך להתחיל במחמאות ובטוב".הספר "תורת דיני המשפחה" מאת עו"ד בני דון-יחייא
נמכר בחנויות הספרים ובאתר של הוצאת כנרת זמורה:
https://www.kinbooks.co.il/tvrt-dini-hmwphh.html

 


 

טואול - בניית אתרים