צילום:קובי אשכנזי 

פשוט להיות בריא עם שרית כהן פטל/ יהורם גלילי

שרית כהן פטל מגלה כיצד בספרה החדש מופיע כל הידע המקצועי הרב, שצברה במשך השנים בשילוב מחקרים מדעיים ורפואיים רבים בני ימינו שבבסיסם כתבי הרמב"ם.


שרית כהן פטל, יועצת ומנחה מוסמכת לבריאות טבעית מבוססת מדע - לאור גישת הרמב"ם, מגמת תזונה. מאמנת אישית ועסקית ונומרולוגית תודעתית, עברה בחייה משברים נוספים מעבר להתמודדות עם הסרטן שהתגלה בגופה בגיל 30 ובהם: התמוטטות נפשית בשנת 2007 על רקע כעסים רבים שאיתם התהלכה במשך ימים רבים ואליהם נלוו חוסר שינה ואי-אכילה, וסוכרת הריון שהתפרצה בהיריונה השלישי בשנת 2016 שעבורה היא מעין סגירת מעגל.כהן פטל, מהו המסר החשוב שיש לך בעקבות כל מה שעברת בחיים?
"כיום אני מבינה שמחלה היא בעצם ביטוי של הנפש, חללים בגופנו שאינם מקבלים אור כשאנו מתרחקים מהטבע האמיתי שלנו ובאים לידי ביטוי כחולי. ללא ספק המחלה היא תמרור ובאה להורות שאנו ככל הנראה לא בכיוון. כיום טמונה בי היטב ההבנה שכשחולי מגיע צריך לעצור, להתבונן במחלה ולנסות להבין את המהות ואת הסיבה לקיומה, כי רק האדם הוא זה שיוצר את המחלה באמצעות הרגשות והתפיסות שלו לגבי חייו".בימים אלו היא הוציאה לאור את הספר "פשוט להיות בריא - עשרה עקרונות בסיסיים להנהגת בריאות טובה יותר", המבוסס על ידע מקצועי רב שצברה בשילוב מחקרים מדעיים ורפואיים רבים בני ימינו שבבסיסם כתבי הרמב"ם.

היא החליטה לעשות שינוי אמיתי מהותי בחייה: היא התגרשה, בהזדמנות הראשונה החליפה מקום עבודה וניפתה את כל האנשים שלא עשו לה טוב. במקביל, התחילה לחקור ולנבור בכל תחום נפש האדם ובריאותו. כל זאת במקביל לעיסוקה כמנהלת כספים לצורך פרנסתה.איך באה לידי ביטוי החשיבות של נפש האדם על בריאותו, מעבר לתזונה בריאה?
"מכיוון שמזונותינו כיום מתועשים מאוד יש חשיבות רבה עוד יותר להנהגת אורחות חיים בריאים יותר. מי, שבחר להנהיג את חייו כטבעוני או כצמחוני, שיקח בחשבון שהוא גוזר על עצמו אורח חיים מדוד ומדויק. ספיגת הוויטמינים והמינרלים מהצומח נמוכה מספיגתם מהחי. לכן טבעוני לא באמת יכול לחיות על במבה וביסלי ואם יסתייע בהרבה כדורים להשלמה - אז, איזה טבעי זה? אני לא מאמינה בקיצוניות אלא דווקא בדרך המלך. אדם, שהולך ליד דוכן שווארמה ומשתוקק למנה עסיסית, עדיף שיאכל כי כך הנזק לבריאותו יהיה נמוך מאשר אם היה נשאר עם תשוקה רבה שהיה מכבה אותה. יש משהו בנפש האדם שהוא מעבר לתזונה ויש לתת עליו את הדעת. על מנת 'לנרמל' עד כמה שניתן את כמות ה'זבל' שנכנס לגופנו צריך להרבות באכילת פירות, ירקות, זרעים ואגוזים - מתנות טבע שעשירות בחומרים היודעים לנטרל את הנזק שנגרם לנו מהמזון האחר".את מציעה בספרך להכניס לסדר היום המטורף כמו עצירה ופסק זמן לאכילה ולנשימה.
"אכילה מהירה ללא תשומת לב יכולה להוליד ברבות הימים רגישויות למזון. בעבר היינו רואים שאנשים מפתחים זאת לקראת זקנה. היום זו מנת חלקנו וחלקו של הדור הצעיר. נכון שאנטיביוטיקה היא תרופה מצילת חיים, אך כיום היא ניתנת מעת לעת גם ללא צורך כדי להשקיט את החרדה שבה אנו שרויים והנזקים שנגרמים ממנה מתגלים זמן מה לאחר הטיפול בה".כיום שרית מעידה על עצמה כאדם בריא, נקייה מסרטן מזה 13 שנה ואינה נוטלת תרופות. היא רואה בהוצאת ספרה לאור כהגשמת שליחותה במטרה להאיר ולהעיר רבים לשיפור בריאותם. מבחינתה גוף האדם הוא המכונה המשוכללת בעולם, וספרה מהווה כמעין ספר הוראות כיצד להנהיג את גופנו בצורה מיטבית בדרך לבריאות איתנה.  היא תושבת ראשל"צ, נשואה לאריאל ואם לשלושה, למדה קורסים במסלול הנטורופתיה במדיסין וכן לימודי רפואה תזונתית מבוססת מדע של ד"ר גיל יוסף שחר.


היא רואת חשבון, בוגרת תואר שני וראשון בהצטיינות במינהל עסקים של המכללה למינהל. לאחרונה, היא יצרה 72 קלפי מסר והכוונה מאוירים בשם "הדרך שלנו אל עצמנו", שמהווים כלי עזר לקבל מסר ויזואלי לשאלות המטרידות אותנו, באמצעות הקלפים ניתן לראות בצורה ברורה יותר וברמה הויזואלית את התשובה הקיימת בתוכנו.  

לאחר שהתמוטטה נפשית החלה לשאול את עצמה שאלות וקיבלה מענה רב לשאלותיה בעזרת תורת הנומרולוגיה שלמדה אצל שוקי גבאי. על פי הנומרולוגיה קיימים חיבורים ונוסחאות מסוימות המשקללות את שם האדם ותאריך לידתו ויוצרות מפת גורל, שבה נפרסות 36 שנות ייעוד במסלול חייו של האדם שבהן הוא נדרש לעבור מסלול חיים מוגדר ולתקן חלקים מסוימים באישיותו.כחודשיים לאחר הקריסה הנפשית חזרה לעבודה במשרה מלאה ובמקביל נוצרו בחייה האישיים בקיעים רבים, שהובילו לגירושיה. היא עזבה את המשרד לטובת תפקיד חשבת בגלובוס מקס. את כל מהלכים אלו ניתן היה לראות במפה הנומרולוגית. לאחר כשלוש שנים קודמה לתפקיד מנהלת הכספים, שאותו ביצעה ביד רמה ובמקצועיות רבה עם צוות נפלא ואף קיבלה הוקרה כמנהלת מצטיינת. לאחר שהחברה עברה לירושלים היא לקחה פסק זמן, העמיקה וגמעה בשקיקה חומרי התפתחות אישית שהיו קיימים אז, חקרה, למדה והתפתחה.


את בעלה אריאל, גם הוא רואה חשבון, הכירה לה המורה שלימדה אותה קריאה בקלפי טארוט ואסטרולוגיה. "אריאל הכניס הרבה שקט ורוגע לחיי, והוא נסיך שנשלח להחזיר בי את אמון מחודש במערכת זוגית אמיתית, כנה ואוהבת והביא איתו שתי מתנות - עדן ומור, ויחד עם שני בניי, הראל ויאיר, הקמנו משפחה נפלאה ונולדה לנו יעלי המתוקה".

שרית נולדה באופקים ובכיתה ב' עברה משפחתה למרכז הארץ, שם עברו דירות שכורות רבות ונאלצה להתמודד עם מעברים בין בתי הספר השונים, קצב למידה שונה ותחלופה רבה של חברות וחברים. בכיתה ו' הצליחה לעבור את המבחנים באוניברסיטת בר אילן ויחד עם 17 תלמידים בלבד מכל גוש דן , התחילו בלמידה חד יומית בשבוע, בקורס דוקטורנטים למתמטיקה. היא נחשבה לילדה מחוננת וציפתה לסיים את התואר האקדמי במתמטיקה כבר בסוף כיתה י"ב, אך בשל המעבר של הוריה לאופקים בחזרה סיימה את הלימודים באוניברסיטה לאחר שנה אחת.כילדה אהבה מאוד ספר שאיבחן מחלות ודרכי טיפול בהן, שאימה קיבלה אמה במתנה ממשטרת ישראל שבה שירתה עד לפנסיה. "אהבתי להסתכל על התמונות שמציינות חולי ועל תרשימי זרימה עם שאלות שנועדו לכך שהקורא יוכל לוודא שאכן זה החולי המזוהה עימו", אומרת שרית.היא התגייסה לחיל הקשר ולאחר הטירונות סיימה בהצטיינות קורס צפ"טיות. בהמשך עברה קורס קצינות בחיל הקשר ובשניים מארבעת תפקידיה כקצינה הותירה חותם כאישה הראשונה שאיישה את תפקיד עוזרת קצין קשר חטיבת הנחל וסמ"פ הפעלה באוגדה 91, עוצבת הגליל. היא השתחררה לאחר שירות של כחמש שנים כקצינת הדרכת קשר בפיקוד מרכז.

מאז ומתמיד אהבה מספרים ואת חקר החיים והצטיינה בלימודים בכלל ובמתמטיקה בפרט. היא למדה ראיית חשבון במכללה למינהל, שם קיבלה מדי שנה תעודת הצטיינות דיקאן ופרס ראש התמחות בשנה האחרונה של לימודי ההשלמה לרישיון ראיית החשבון. היא חוזרה על ידי משרדי רואי החשבון הגדולים והתמחתה בפירמת רואי החשבון ארנסט אנד יאנג. בהמשך כיהנה כמנהלת הכספים במכללה למינהל, שם יצרה סדר מופתי שאיפשר לה לצאת בשעות סבירות, לסיים את לימודי הקאוצ'ינג ולטפל באנשים ובעסקים בצורה מינורית אך רציפה. במקביל קראה מאמרים רבים על תרופות סבתא, אכילה טבעית, מזון בריא ומחקרי תזונה רבים.בתקופת הקורונה למדה בקורס רפואה תזונתית של ד"ר גיל יוסף שחר, שהיווה מעין גושפנקה מדעית לכל הדברים שלמדה באופן אקראי ולימדה את עצמה. בעקבות ביקוש מצד חברותיה להרצאה בנושא הנהגת בריאות טובה יותר, החליטה להוציא את כל התובנות והידע הרב כספר נגיש, מרוכז, מתומצת ופרקטי, הכולל עשרה עקרונות בסיסיים להנהגת בריאות טובה יותר, שביניהם: אוכלים רק כשרעבים, הקפדה על מחשבה והרגשה טובה באכילה, לעיסה יסודית באופן מסודר ובסדר הנכון, הקפדה על שינה איכותית ומנוחה מאכילה, פלורת מעיים תקינה חשובה לעיכול ולפינוי הפסולת, פעילות גופנית הכרחית לבריאות הנפש והגוף ועוד.כיצד את מצליחה  לעשות סדר בספרך בכל הנוגע להתנהלות בריאה תקינה?
"אנו חיים בעולם ובשפע רב של הכל מהכל, אנו חשופים למיידעים ומחקרים רבים בנושא תזונה, מודעים וידעים כל כך הרבה אך בפועל, ישראל של שנת 2023 היא המדינה עם אחוזי התחלואה מסוכרת מהגבהים בעולם. לצד השפע הרב, החלו מחלות רבות שלא היו בשני העשורים האחרונים להיות נפוצות, מתגלות רגישויות רבות למזון, אחוזי השומן עולים ומגפת ההשמנה היא מנת חלקנו. כ-58% מהאוכלוסייה סובלת מהשמנת יתר שיש לה השלכות רבות על תחלואה. רבים כלל לא מקשרים בין החולי לעודפי השומן בגופם או להנהגות בריאות שגויות שהפכו לשגרה. לכן החלטתי ליצור סדר בכל אי-סדר זה ובכלים שאספתי מזה שנים. לא המצאתי דבר. כבר לפני 800 שנה כתב הרופא הדגול הרמב"ם כתבי רפואה רבים בנושא. נכון שיש חלקים מכתביו שאינם רלוונטיים, אבל רובם רלוונטיים ואף מוצאים להם הוכחות ברורות ומובהקות במחקרים מדעיים בני ימינו. הספר לא מנחה לבחור מזון כזה או אחר, אלא יוצר מסגרת של כללים נאותים ופשוטים ליישום ומסגרת שיש בה טווח של חופש רב להתנהלות יומיומית שתוליך לבריאות טובה יותר".

בימים אלה היא מקבלת בקליניקה בראשון לציון פניות לייעוץ, אבחון נומרולוגי ולאימון וכן מעבירה הרצאות בחברות אשר מעוניינות לעודד את עובדיהם לאמץ אורח חיים בריא יותר. "באבחון נומרולוגי אני עורכת ניתוח מקיף ומלא של שם האדם ותאריך לידתו, שבו מתקבלים נתונים רבים המעידים על תכונות האדם, חוזקות וחולשות, יכולותיו המקצועיות, עיתויים נכונים לביצוע מהלכים, בדיקות התאמה זוגית וכו'. אני מעבירה גם אימונים מוגדרי מטרה, שנמשכים 12-8 פגישות שבמהלכן מקבל האדם כלים רבים להשגת המטרה שהוגדרה. אשמח לתת ממרצי ומניסיוני הרב לכל אדם שנמצא בצומת דרכים וזקוק לייעוץ והכוונה".


ניתן לרכוש את הספר "פשוט להיות בריא" ואת קלפי המסר וההכוונה "הדרך שלנו אל עצמנו":
https://saritcohen.co.il/


 

logo בניית אתרים