על מימוש חלום וערכים בספר ילדים ראשון עם עליזה אלקיים עבאדי  / יהודית שרייבר

עליזה אלקיים עבאדי הוציאה לאחרונה את ספרה הראשון. ספר ילדים יפפה ומיוחד במינו בשם-"יונתי והודיה" שיצא לאור בהוצאת ארגמן מיטב. לספר הראשון מתלווה התרגשות רבה מצד המחברת שהגשימה חלום יפה וחשוב לגביה.

היא חברת קבוצת "סופרים אותנו" מתנדבת מצטיינת לשנת 2019 קרית ים; יקירת העיר קרית ים לשנת 2021 וכלת פרס "גיבורי השנה" מטעם מפעל הפייס וקשת 12 בעקבות  הוצאת ספר הילדים  "יונתי והודיה- מעשה בחברות" ספר ביכורים

 

ספרי לנו קצת על עצמך ואת הרקע שלך( צייני בכמה מילים גם את פעילותך הציבורית)

לספר רק על עצמי ידעתי: אם, סבתא אחות חברה ואלמנתו של אשר עבאדי יזמית פעילה ומובילה חברתית לרבדי אוכלוסייה רב גילאית הייתי אומרת עם התמחות בגיל השלישי.

אקדמאית בעלת כפל תואר ראשון תואר שני ובדרך לתואר שני נוסף באוניברסיטת חיפה. גימלאית שירות המדינה

באוקטובר השנה נבחרת לאחת מתוך שנים עשר גיבורי השנה של "מפעל הפייס" על תרומתך לקהילה. איך עלה הרעיון, איך הוא קרם עור וגידים ומה קורה היום?

הרעיון להציע אותי כמועמדת לגיבורת השנה היה פרי רעיון של שתי נשים מיוחדות האחת אוסנת צמח-הכהן מנהלת מרכז הקהילתי – הבית החברתי בו אני פועלת והשנייה דוברת העיר קרית ים ומנהלת קשרי קהילה אורית אבירן אשר יודעות מקרוב על העשייה והנתינה הגדולים  הגלויים והנסתרים שלי

את חברה בקבוצת "סופרים אותנו". מה הסיבה שהצטרפת לקבוצה ומה את מצפה שהקבוצה תתרום לך?

אני חברה בקבוצה מעת "היוולדה", כשנה לפני הקורונה, לצערי  אישי בדיוק חלה ולא יכולתי להשתתף באופן פעיל לאחר האספו לבית עולמו התאפשר לי ומאז אני פעילה. הצטרפותי לקבוצה באה ממקום שראיתי בה בית להכלה, העשרה וגירוי  אינטלקטואלי של וליצירותי הכתובות.

לאחרונה הוצאת ספר ילדים. – "יונתי והודיה – מעשה בחברות." למה ספר ילדים?  ומה ייחודו?

לשאלתך למה ספר ילדים ?  מימוש חלום ילדות והוקרה להורי שהעניקו לי את הכלים ללמידה והתפתחות ושיצרו אצלי את התשוקה להתפתחות האינטלקטואלית וכל אלו למדתי שאין גיל ללמידה והשמים אינם עוד הגבול והם לצערי בטובם חסרו בעולמם את המילה הכתובה עד יומם האחרון.

ייחודו של הספר הוא בתוכן של הדרה חברתית והדרך להפוך את ההדרה להכלה ובמסרים החברתיים והאנושיים בקבלת האחר עם השונות והמגבלות הקיימת בו.

 

ספרי לנו קצת על הספר, על הרעיון שמאחוריו ועל תהליך כתיבתו.

הספר מציג ערכים של חברות, של הכלה חברתית של ילדה בעלת צרכים מיוחדים , "כבדות שמיעה. וראייה..". הסיפור נכתב לפני למעלה מ-15 שנים  סיפור שהקראתי לנכדי ואת ההשראה שאבתי מאחיינית שלי שהייתה אז בת 6 היום כבר בת 19 והיא כבדת שמיעה שסבלה מדחייה חברתית ולמדה בכיתה מיוחדת וכנגד כל הסיכויים סיימה תיכון עם תעודת בגרות מלאה תוך שהיא עדיין חווה דחיה חברתית בבית הספר.

  האם את רואה בספר זה יצירה  ספרותית או גם ספר שמשמעותו העיקרית היא במסרים שלו, ואם זה  שילוב של שניהם כיצד זה בא לביטוי.

אני בחלט רואה בספר יצירה ספרותית, כיוון שהספר עומד בהגדרה של יצירה ספרותית המבטאת  תוכן, מהות ומשמעות. לספר יש מסר מרכזי והוא ערך החברות והעלאת המודעות להכלה חברתית של ילדים ם צרכים מיוחדים כהודיה כבדת הראייה והשמיעה. הספר מבטא אפוא שילוב של יצירה ספרותית ומסרים בעלי ערך חברתי.

מי הם שלושת  היוצרים בכל העולם שאת אוהבת הכי הרבה ומדוע?

הראשון בהם אנטואן דה סנט-אכזיפרי :"כָּל הָאֲנָשִׁים הַמְבֻגָּרִים הָיוּ לְפָנִים יְלָדִים קְטַנִּים, אִם כִּי מְעַטִּים מִבֵּינֵיהֶם זוֹכְרִים אֶת הַדָּבָר הַזֶּה."

השני, דוקטור סוס : (Dr. Seuss)  שם העט:  של תאודור סוס גַייזֶל ( (Theodor Seuss Geisel

"עַל רֹאשׁ הַגִּבְעָה שָׁכַב הָאַרְנָב
וְהָיָה מְאֻשָּׁר וְחָשׁוּב בְּעֵינָיו"

משפט הפתיחה לסיפור "הארנב החשוב בעיניו": (תרגום: לאה גולדברג)

 

היוצר השלישי : לואיס קרול "הרפתקאות אליסה בארץ הפלאות"

:"... "לא, לא, ילדה!" אמרה הדוכסית. "בכל דבר יש מסר, אם רק יודעים לגלות אותו." ספר עם מסרים לילדים ולמבוגרים כאחד

אילו ספרים היית לוקחת איתך לאי בודד?

הייתי לוקחת עימי את ספר התנ"ך ספר המורשת היהודית ואת שלושת הספרים : הנסיך הקטן,  אם יוצאים מגיעים למקומות נפלאים ואת הרפתקאות אליסה בארץ הפלאות

 

את כותבת בעיקר שירה המתפרסמת מעת לעת ב'פייסבוק'. מהי כתיבה בשבילך? מה את מרגישה, ולמה את מצפה כשאת משתפת את תחושותייך במילים? 

הכתיבה עבורי היא שפה  {רגשית} המביאה לביטוי את רגשותי ומחשבותי בצירי הזמן של חיי;  הכתיבה  מתעדת, כמין יומן זמן המתאר את מצבי הרגשי, מחשבותי, תוכניותי, תיאורי חיים ועוד. לאחרונה  הגעתי לתובנות שהשימוש שאני עושה בשיתוף הכתיבה שלי  מעניק לי משובים על ראייה מזוויות שונות של הקוראים.

מה את מאחלת לעצמך והאם    גם יש לך תכנית להוציא ספר נוסף ?

מאחלת לעצמי להמשיך לצמוח ולהתפתח כל יום שעה שעה שתגבר אצלי עוד ועוד המוטיבציה האינטלקטואלית, מצפה להשתתף בערבי קריאה, להיות חברה באגודת הסופרים, להמשיך לפרות ולהפרות בקבוצת הסופרים אותנו.

להוציא לאור ספר ילדים נוסף שכתוב ולאחריו ספר שירה ולהתחיל בכתיבת ספר פרוזה. שכתיבתי ויצירותי  ישגו ויפרחו ויעניקו ראייה מיטבית על העולם ולבני האנוש.

logo בניית אתרים