מסה:

נָבַל הַשָּׁנָה/ אבי גולדברג

ברלין סוף שנה

 

רק בשעה שבע מבקיע אור שחר חיוור את העננים האפורים שמעל העיר. ימים קצרים ולילות קרים ארוכים. פתיתי שלג כמעט שקופים מרחפים, תועים מעל רחובות הכרך. כמו  לבדוק האם סגירת מגוף הגז  הסיבירי תקפיא את תושבי העיר כמו  בחורף 1948 כשהאדומים ניסו להכניע  את תושבי מערב ברלין .

זמנים חדשים זמירות ישנות, טינות שנדמה שנעלמו צצות ועולות.

לא רק  השלג הקדים השנה, גם הערכה מיהו נָבַל השנה אינה צריכה בהמתנה עד ליום האחרון של שנת 2022 . אנו יכולים להכתיר את ולאדימיר האיום, פוטין הפסיכופת, דמות שטן, רוכב חשוף חזה על רמך ואגנרי, מושיע "אימא רוסיה". ההתקפה שלוחת הרסן על אזרחי אוקראינה, חטיפת ילדים ,עינוים, והפצצת מטרות אזרחיות. הכול נעשה בדברו. פוטין הוא ללא ספק נָבַל השנה. הוא הרוויח את התואר המפוקפק בזדון .

לפני מאה שנה ב1922, הרפובליקה הגרמנית הראשונה רופפת. הביטחון הפוליטי והחברתי בשפל המדרגה.  ימים של סכינאות, של אינפלציה של אבטלה ומחסור. של יריבות ושנאות, של  מקבצי נדבות ושל נהנתנים, ברוני השוק השחור, ספקולנטים המנצלים את הרפובליקה הצעירה ואת המחסור. מציאות של חיילים מובסים של נכי מלחמה מתוסכלים חדורי תשוקת נקם ביהודים וקומוניסטים שהכריעו במזימה אפלה את ארץ האבות הטבטונית שלהם,שמכרו אותה לאויביה . כבר חידדו סכינים לקראת הפלת הרפובליקה וכינון הרייך השלישי.

 באותה עת פרח הקולנוע הגרמני הצעיר סרטי אהבה וקומדיות ודרמות לצד אוונגרד ,וקולנוע אקספרסיוניסטי. המדיום הצעיר, הקולנוע, כבש את ההמונים, שיכולים היו למצוא שעה של נחמה באפלת ה"פלאץ", אולמות הראינוע בהן הוקרנו הסרטים לצלילי תזמורת . מכירת האשליות על המסך הגדול הייתה אז הסחת דעת ממציאות הרוחשת והמאיימת.

 

 

 

אבל היו גם סרטים אחרים בהם ביטאו האמנים, מקדימים במחושיהם הרגישים  את החשש הנורא מהעתיד, עתיד שהרוב ציפה שיהיה טוב יותר. הקולנוע זיהה במציאות החדשה הכאוטית בגרמניה. את העתיד הנורא. הם ראו במציאות של אלימות ,זדון וכפייה בידי נבלים, נוכלים המנצלים את כישורי הדמגוגיה שלהם ואת יכולתם להפנט את ההמון את האסון המתרגש ובא .

כזו הייתה היצירה של פריץ לאנג שהוקרנה לפני מאה שנה והוקרנה שוב במלאת לה מאה שנים. באולם המרווח של הבבילון בכיכר רוזה לוקסנבורג זו שנרצחה באותם ימים סוערים.  הקרנה חגיגית של הסרט דוקטור מבּוּזה המהמר הגדול.

הדוקטור מבוזה היה הנבל של שנת 1922, נבל של צלולואיד בשחור לבן ובליווי תזמורת וכתוביות, שהטרים את הנבל בשר ודם בעל אותן תכונות שהגיע בדמות החייל המשוחרר אדולף היטלר. מהפנט במבטו ובפאתוס דיבורו והופך סדרי עולם, מזקקם לתמציות של רוע ,רשע, שנאה.

 

 

 

 

דוקטור מבוזה של פריץ לאנג הוא נבל המנצל את החברה המבולבלת ופורע כל חוק וסדר רק לתועלתו, מכשף שביכולתו להפנט ולהוליך שולל ולפעול ללא רחם. כזה היה גם הקבינט של דוקטור קליגארי משנת 1920, מסרטי האימה הראשונים, בו מצליח הנבל בעל עיניים חודרות להפנט ולגרום לאחרים לבצע מעשי זוועה. יכולת היפנוטית זו הביאה את מבקרי התרבות למסקנה כי היה בסרטים אלה מסר פוליטי חברתי הבא להזהיר את החברה הגרמנית שלא ליפול שבי, לא ללכת שולל  אחר כושרם המהפנט של אנשים שליבם שחור משחור ופועל ידיהם הוא רק מעשי שטן עלי אדמות.

 

 

 

 

סדרת הנבלים הלכה ונמשכה עד ימינו אלה, מסרטי ההמשך של דוקטור מבוזה, צוואתו של דוקטור מבוזה, אלף העיניים של דוקטור מבוזה, ,עד דוקטור נו, וגולדפינגר יריביו של בונד, ויריביהם הנוראים של סופרמן ובטמן. ובמציאות החברתית הפוליטית ממשיכים מנהיגים כריזמטיים לנצל את המדינה בה הם שולטים לצרכיהם תוך שעבוד החוק והמוסר להצלחתם. כזהו פוטין נבל השנה 2022 .

 

 

 

לסיכום השיחה

יהודה כסיף

הַגֶּשֶׁר הוּצַף בְּגֶשֶׁם שׁוֹטֵף,

תֹּרֶן נָטוּשׁ רֹאשׁוֹ הִתְכּוֹפֵף.

דְּגָלִים שֶׁל אֶתְמוֹל צָפִים בִּשְׁלוּלִית,

פָּנָס הָרְחוֹב מְחַפֵּשׂ לוֹ מוֹנִית.

בִּנְסִיעָה מְיֻחֶדֶת יִסַּע לַכִּכָּר,

יְחַפֵּשׂ קָפֶה עִם עוּגָה בְּלִי סֻכָּר,

יַנִּיחַ רֹאשׁוֹ עַל  דֶּלְפֵּק בָּאַקְרָאִי,

יְבַקֵּשׁ חֶשְׁבּוֹן וִישַׁלֵּם בָּאַשְׁרַאי.

כִּי מָה שֶׁהָיָה יִהְיֶה גַּם מָחָר,

גַּם שִׁיר זֶה כֻּלּוֹ מְמֻחְזָר ,

עֲיֵפָה הַנֶּפֶשׁ וּכְמֵהָה לִנְצוּרוֹת,

לִתְקִיעַת חֲצוֹצְרָה, לִתְרוּעַת שׁוֹפָרוֹת.

אַךְ הַגֶּשֶׁר מוּצָף בְּגֶשֶׁם שׁוֹטֵף,

אֵין תֹּרֶן זָקוּף שֶׁדִּגְלוֹ מִתְנוֹפֵף.

נָשׁוּב נִפָּגֵשׁ בְּמוֹצָאֵי הַשַּׁבָּת

אוּלַי בְּטֵבֵת וְאוּלַי רַק בִּשְׁבָט.

כָּסִיף, אוֹ יוֹדֶה, 26.11.22

 

logo בניית אתרים