פרס ניסים גאון הוענק לדן אלבו ואורנא בזיז/מידד חת

 

הקרן ע"ש רנה ונסים גאון הוקמה כהקדש, עוסקת בפעילות חינוכית ותרבות. מן הפירות והתשואה של  הקרן מעניקה ועדת הפרס שני פרסים לשנה על חלק מורשת יהודי צפון אפריקה. המטרה היא לעודד את המחקר והיצירה בתחום המורשת וגם להנחיל את מורשת העבר. כיום נשיא הקרן הוא פרופ' אפרים חזן, והיושב ראש הוא שמואל מרגי.

בטקס העידו ראשי הקרן כי הכוונה היא להעמיק את התודעה והכרת התרבות. הפרסים נותנים אלומת אור לחוקרים וליוצרים שמשקיעים עמלם בהנחלת המורשת.

בעבר זכו בפרס זה פרופ' יוסף טובי, ד"ר מאיר נזרי, הסופר אשר כנפו, פרופ' יהודית הנשקה, הסופר עוזי חזן ועוד.

השנה הזוכים הם: ד"ר דן אלבו וד"ר אורנא בזיז.

הטקס התקיים (13.11.2022)  בבית כנסת "אוהל נחמה", הסמוך לתיאטרון ירושלים. אורח הכבוד היה פרופ' משה בר-אשר, בעבר נשיא האקדמיה ללשון עברית, וחתן פרס ישראל. הוא הרצה על תרבות המקרא לערבית יהודית במגרב.

שני הזוכים בפרס הוזמנו לבימה, הם נשאו דברים. ד"ר א' בזיז הרצתה על "מאגדיר לירושלים- שבירה ותיקון". ד"ר דן אלבו הרצה על "השמחה ביהדות".

 

הפרס לד"ר אורנא בזיז

 

הנימוקים להענקת פרס לד"ר אורנא בזיז:

ד"ר בזיז כתבה מחקר "הגדת אגדיר": בהיותה ילדה חוותה את האסון של רעידת האדמה באגדיר, ושכלה את אביה ואחותה. מאז אסון זה, מזוהה יהדות מרוקו עם השבר והתיקון של העיר אגדיר. אורנא בזיז תיעדה את הניצולים ועיבדה את תיאור האסון למחקר מצמרר. בפעילותה הציבורית היא מתווכת בין ערביי מרוקו ויהודי מרוקו בישראל.

בתעודת ההוקרה צוין: "על מחקריה המקורים והמעמיקים בספרות העברית בכלל, וביצירת צפון אפריקה בפרט. על התיעוד המופלא של רעידת האדמה הטראומטית באגדיר...ועל שקידתה על הפצת תרבות יהודי מרוקו..."

 

הפרס לד"ר דן אלבו

 

הפרס הוענק גם לד"ר דן אלבו על מחקר חלוץ: תולדות הקהילה היהודית בווזאן. אלבו, בן לקהילה זו, חקר את ההיסטוריה של הקהילה, שנוסדה במאה השמונה עשרה, לאחר רעש אדמה בליסבון. הפליטים מספרד התיישבו במרוקו. בזמן הכיבוש הצרפתי של מרוקו, אימצה הקהילה נורמות מערביות והתחברה ללשון הצרפתית ולכלכלה של צרפת. ד"ר אלבו מתאר את פתיחת ביה"ס היהודי- צרפתית בווזאן ואת פעילות ה"אליאנס". אלבו חקר גם את תרבות יהודי פאס, תרגם יצירות מופת מצרפתית לעברית, וחקר את שירתה של מירי בן שמחון ז"ל.

בתעודת הפרס נאמר שהפרס מוענק "על מחקרו ומאמריו על קהילת יהודי וזאן...קורותיה, אורח חייה ומנהגיה. על כתיבתו הספרותית...וכן ספרו על שירת מירי בן שמחון...על הפצה מקיפה ורחבה של מורשת יהודי צפון אפריקה..."

שופטי הפרס: פרופ' אפרים חזן, פרופ' אהרן ממן, מר שמואל מרגי, ד"ר יעקב הדני והרב יצחק שוראקי.

הטקס נערך בביכ"נ 'אוהל נחמה' ברחוב שופן בירושלים. הענקת התעודות נעשתה בתיאטרון ירושלים, אולם הנרי קראון, בתוך התפאורה המוסיקלית של התזמורת האנדלוסית.

היה זה טקס מרשים מאוד, כבוד ויקר לשני הזוכים.

logo בניית אתרים