צילומים:ורדה שפין גרוס

ההצגה סיפור לא פשוט בבית אריאלה/ ורדה שפין גרוס

הצגה ספרותית על פי סיפורים של בשביס זינגר לכבוד 120 שנה להולדתו, הפקת מקור של בית אריאלה , בשיתוף תיאטרון מלנקי והמכון הפולני .

יוצרי ההצגה : יולי שפירא,אולה פרמינגר

משתתפים : אנה דוברוביצקי, דודו ניב

בימוי : מיכאל טפליצקי

הפקה חדשה הנותנת כבוד לסופר היהודי-פולני- אמריקאי הדגול, מגדולי סופרי היידיש וחתן פרס נובל לספרות (1978) שכתביו שנכתבו  בהומור ובחכמה של ילד עיירה  שזורים בתולדות התרבות היהודית והינם נקודת מפגש בין תרבויות, בין העם היהודי לתפוצותיו .

אומר בשביס : " ניסיתי בכל כוחי להציל את הזיכרון של רחוב קרוכמלנה. ניסיתי לבנות לכם עולם שהיה..אמרתי לעצמי: ורשה נחרבה. איש לא יראה עוד את ורשה שהכרתי. אני חייב לכתוב את כל זה. אסור שהורשה הזאת תיעלם. ניסיתי לחקוק בזכרוני כל סימטה, כל בית , כל חנות, כל תווי פנים.. נפרדתי מכל רוכל, מכל שוער, מכל מוכר רחוב, אפילו מן הסוסים הרתומים לכרכרות, שעיניהם עם אישונם השחור הביעו תערובת של חרדה והשלמה כאילו ידעו שזו נסיעתם האחרונה ...קשרתי שוב את חוטי החיים, לפחות עוד פעם אחת...את הרעשים, הצעקות, הטעמים והצבעים אל הכעסים והרוך של העולם היהודי הקטן מרחוב קרוכמלנה. לראות אותם שוב, למרות כל העצב וכל הכאב של העולם, עם העיניים המלאות התפעלות של ילד אחד. והילד הזה הייתי אני"

והילד הזה זכה בנובל.

25 שנה אחרי שהציג את "טייבלה והשד" כהפקה ראשונה בעברית, חוזר תיאטרון מלנקי לכתביו של בשביס זינגר ומציע מבט עדכני בהפקה חדשה.

המשתתפים אנה דוברוביצקי, דודו ניב –קראו קטעים מתוך הסיפורים :הקפטריה, השד, דלפונקה, על רקע צלילי פסנתר, ובשילוב קטעי וידאו שהראשון בהם מטקס קבלת פרס הנובל .

כשנשאל בשביס האם היית מאושר עם הפרס  אמר ''כמה יכול להיות מאושר אותו שלומיאל שהייתי.., "

בסוף המופע עלה לבמה יולי שפירא מיוצרי ההצגה ופנה לבשביס :

"חלפו להם כבר 45 שנה מאותו הרגע שבו מלך שבדיה, גוסטב השלישי בעצה אחת עם חברי האקדמיה השבדית החליט להעניק לך את פרס נובל לספרות..דמיינתי לעצמי את שעבר במוחך באותו יום חורפי וגשום בסטוקהולם..ורק זאת רציתי לשאול אותך, האם היית נרגש, האם היית מאושר.. כשגוסטב השלישי לחץ בחוזקה את ידך.."

 

מדובר במופע חד פעמי. וחבל. לדברי ההפקה יתכן שיעלה עוד בהמשך.

במעלית בתום המופע היתה תמימות דעים שהיה עונג אבל קצר מדי ומעט מדי מבשביס זינגר שאמר שסופר טוב יכול לכתוב רק על דברים שמעוררים בו תשוקה, והתשוקה פורצת, כך ממש, במופע כמו גם מכל הכתבים שלו.

 

על הפסנתר – אלה דנציג

עריכת קטעי וידאו- קטיה שפלביה

logo בניית אתרים