המחזה "פית"בפסטיבל עכו 2022/ אירית זילברמן

המחזה "פית" המבוסס על מחזה מאת נתן אלתרמן בשם: "משפט פיתגורס"

צפיתי במחזה אשר הועלה באולמות האבירים, במסגרת הקטגוריה "הצגות תחרות".

עיבוד המחזה לגרסה זו נעשה על ידי מעין אבן. הוא גם אחראי על הבימוי והמוזיקה.

במחזה שלושה שחקנים: המחשב, "פית", המנהל של המחשב וצעירה מהקפטריה של בניין המשרדים.

סיפור העלילה מתחיל בכך שהמנהל, אותו מגלם זאב שמשוני, מודאג משינויים לא מוסברים בתיפקודו של המחשב, אותו מגלם השחקן יניב וינגורצקי. המנהל מחליט כי הצעירה מהקפטריה, אותה מגלמת השחקנית הילה לב-ארי, תוכל לנהל שיחה עם המחשב, אשר במהלכה אולי ניתן יהיה להבין מה השתנה אצל המחשב.

בחלקה הראשון של ההצגה אנחנו מתוודעים להיסטוריה ולדינמיקה של יחסי מנהל-מחשב. רובה של היסטוריה זו הוא צפוי ושיגרתי: המחשב מוזן בנתונים והמנהל שולף אותם ומשתמש בהם לפי צרכיו. פה ושם משתרבבת לשיח ביניהם איזו נימה אישית, עם הבהוב של רגש, שנבלמת בנחישות על ידי המנהל.

עם הופעתה של הצעירה מהקפטריה, נימת השיח עם המחשב משתנה: גם בשל גילה הצעיר וגם בשל היותה אישה. הפעם הנימה האישית מגיעה לרוב מצד הצעירה, והמחשב מגלה פה ושם סימן לרגישות כלשהי, ולו רק באופן בו הוא מגיב לנושאים שהיא מעלה.

בשליש האחרון של ההצגה עולה השאלה המוסרית בצורה חדה, חריפה וחסרת פשרות, ובלשונו של אלתרמן: מה הופך את היקום מסיפרה לסיפור.

בשלב זה של המחזה, המחשב נדרש לא להשתמש בפרט מסוים המופיע במאגר אשר בזיכרונו, מתוך דאגה לנפשה הרכה של הצעירה.

על המנהל, הדואג לנפשה של הצעירה, לקחת החלטה לגבי המשך קיומו של המחשב.

עולה השאלה האם רק נתונים יבשים, מתמטיים, יקבעו איך יתנהל עולמינו או יש מקום גם לערך מוסף, למוסר, לרגש? ולפי דברי אלתרמן אפשר להמשיך ולטעון: "העיקרון המוסרי הוא חלק ממבנהו של היקום כולו.. אפשר לכלול בתוך מבנהו של היקום לא רק את החוק שבאדם, אלא גם את ההפקר שבאדם.. לא רק את הבינה והאחריות, אלא גם את הכסל ואת שרירות הלב.."

המחזה כתוב בצורה נבונה, רהוטה המושכת את הצופה. השיח אמיתי, מזמין להזדהות של הצופה עם ההתלבטויות העוברות על שלושת הדמויות.

שלושת המשתתפים ביצעו את תפקידם באופן מרשים, מרגש וסוחף.

מאתגר במיוחד היה התפקיד של "פית", המחשב, במחזה. הפרשנות של השחקן ניב וינגורצקי לתפקיד הייתה מצוינת, דרמתית ומשכנעת.

על הופעתו בהצגה הוא זכה בפרס השחקן המצטיין.

אני ממליצה על צפייה בהצגה מופתית זו.

logo בניית אתרים