על תערוכת התכשיטים אבן סגולה  /ורדה שפין גרוס


HEVENLY STONE

חן וינקלר/ אשד וינקלר

אוצר: ד'ר גיא מורג צפלביץ'

פתיחה חגיגית : יום חמישי , 6.10.2022

נעילה: 25.10.2022

שימו לב התערוכה פתוחה לקהל  למשך שבועיים בלבד .

כניסה חופשית

 

תערוכת תכשיטים חדשה, המבוססת על אבנים טובות, זהב וכסף מוצגת בחלל העצום והמרשים, של 800 מ"ר, ברח' עמיעד 12 , יפו. (מתחם שוק הפשפשים)

התערוכה מחולקת לפסלים, תגליפי אבן ענקיים ועוצמתיים ולתכשיטים, המדגישים את החיבור והכוח שיש לאבן על האדם.

'האבן הסגולה' או 'הסגולות של האבן'- היא תערוכה של  חן וינקלר, אמן ישראלי בינלאומי, פסל, צייר, צלם, סופר, יוצר וממציא, גאולוג ומומחה לאבנים, ובנו אשד וינקלר, שלומד מאביו את תכונות האבנים וממשיך דרכו. דור שלישי ורביעי לאמני אבן.

חן וינקלר, שנושם אבן, שגדל עם איזמל ופטיש ביד, שלוקח אותנו למסע אמנותי, גיאולוגי ורוחני, מספר על עצמו שהוא מורה ליוגה ומפנה לכניסה לתערוכה שם עומד גוש אמטיסט של החלמה, של שלווה ורוגע, ואכן , החל מהכניסה לחלל זאת התחושה. של מקום עטור אנרגיה, כשהמסר הוא שכל תכשיט יכול להתחבר לאדם באופן הוליסטי ושלם .

כך למשל על הריצפה בנוי מעגל אבנים ושמו "מנדלה".המנדלה מיצגת את עולם הרוח ואת קיום העולם הפיזי ומנסה לתקן את האנרגיות שבו. "בבסיס האמונה עומד הרעיון כי האדם הוא חלק בלתי נפרד מהטבע, מהאדמה, מרוחות השמים, מהחיות הצמחים והעצים. במהות הזאת הוא מתקשר איתם ומצליח לקבל ולתת ריפוי פיזי, נפשי אנרגטי ורוחני." בתערוכה מוצגת מנדלת ריפוי אנרגטית של קריסטלים הבנויה ממאות קילוגרמים של קריסטלים. ה'מנדלה' היא תרשים מעגלי, בעלת צורות החוזרות על עצמן, המקיפות מרכז בעל מאפיינים ויזואלים בולטים.

או למשל מוצגים עצי הזית, 'זית אמטיסט' המביאים את החיבור לאדמה , לארץ ישראל, להיסטוריה ולגאולוגיה, או פסלים עצומים אחרים.  ("סופת אש" או "השתרשות שמימית", או "מעוף לשקיעה" )

בצד העוצמה והאנרגיה החזקה של הפסלים התערוכה מציגה סדרת תכשיטים חדשה העוסקת בקשר בין אמנות ותכשיטנות, בין סלעים לבין קריסטלים ואבנים יקרות,  בין סגולות וריפוי רוחני ופיזי .

מאז ומעולם נשבו בני אדם ביופיין של אבני החן, בברק שלהן ובשלל צבעיהן. ממצאים ארכיאולוגיים מהתקופה הפרה-היסטורית מכל רחבי העולם, מוכיחים כי אבנים "טובות"  נתפסו כבעלי גוף ואנרגיה מיוחדת. מאז ומתמיד, ועד לימינו, בכל חלקי העולם, מייחס האדם ל"האבנים הַיְּקָרוֹת" או ל"אַבְנֵי חֵן", סגולות ותכונות שונות מעבר לערכן האסתטי.

הָאִינְדְּיָאנִים סָגְדוּ לאבני החן והאמינו שהן מוֹחָהּ של אימא אדמה, הַיְּוָנִים, הָרוֹמאים, הַמצרים וְעַמִּים קדומים אחרים העריצו את יופיין והשאירו אחריהם פריטי אמנות בהן נעשה שימוש באבנים מיוחדות ויקרות , ואצל היהודים בתקופת בית המקדש, ענד הַכֹּהֵן הגדול על אֲפוֹדוֹ אֶת תריסר אַבְנֵי הַחושֶׁן. כל אחת מהאבנים, בהן הַסַּפִּיר, הַיַּהֲלוֹם וְהַבָּרֶקֶת, ייצגה והייתה סמלו של אחד מבין 12 שִׁבְטֵי יִשְׂרָאֵל. באמונה היהודית לאבני  החושן יְכוֹלוֹת מיסטיות: החל מריפוי ועד היכולת לגלות אם אדם דּוֹבֵר אֱמֶת אוֹ שֶׁקֶר.

 

וינקלר מציג בתערוכה סדרות תכשיטים חדשות שאוצרות את הידע שצבר לאורך השנים על  אבנים, קריסטלים, אבני החושן  ואבנים "טובות". כך, בדרכו שלו, הוא מספר על  אופייה הטבעי של האבן ומתרגם קו ויזואלי לצורות זורמות תוך שמירה על מינימליזם.

אחת הסדרות החדשות  עוסקת בצורפות באבן : תכשיטים מפוסלים, המשלבים בין אבני ארץ ישראל מהמקומות ההיסטוריים והקדושים בישראל ובין זהב וכסף . התכשיט קושר בין אדמת הארץ ונכסיה הגולמיים, הפיזיים. בחלק מהיצירות מופיעים מקומות, מפות ותרשימים המציינים מיקום בארץ.

סדרת תכשיטים נוספת היא סדרת אבני החושן ואבני חן,  אבנים יקרות הנחשבות בעלות אנרגיות וסגולות . לתוך סדרת אבני החושן שיבץ האמן מאובנים בני מיליוני שנים ואף זכוכיות רומיות בנות אלפיים שנה שנחפרו בארץ, שהפטינה שנוצרה עליהן משקפת קשת של צבעים מרהיבים. אבן האמרלד, שימשה את האמן בצורתה הגולמית, ללא ליטוש, באופן מינימליסטי הנקבע בתוך יציקת זהב.

 

לסיכום, תערוכה עוצמתית, משרה אנרגיות ורוח אחרת.

תערוכה שהיא יוצאת דופן וייחודית.

מומלץ.

 

ימי ראשון – חמישי :  10:00-22:00,

ימי שישי וערבי חג : 09:00-16:00

ימי שבת : 16:00-22:00

 

 

 

 

 


 

logo בניית אתרים