הסוכה בקניון גינדי  של האומן לובקה/ מארי רוזנבלום

 

בקניון TLV נבנתה סוכה מסורתית, הבנויה משלל חפצים שאסף האמן לובקה בסביבתו ו"הציל" אותם.

 

חפצים מן העבר וההווה המוכרים לכולנו בהקשרי היום יום שלנו, שכעת קיבלו חיים משל עצמם ושובצו יחדיו ליצור ארעיות חדשה בדמות סוכה.

את מצוות הקישוט לוקח לובקה אל הקצה ומקשט את סוכתו בחפצים ואביזרים אשר בקונטקסט אחר רחוקים מקישוט ומשמשים כחפצים יומיומיים ובסוכה בקניון TLV הם הופכים לעיטורים.

הסוכה של לובקה מוצאת את היופי מחדש באותם פריטים שאנחנו נפטרים מהם בקלות בלתי נסבלת והופכים אותם לערימות של חפצים שפג תוקפם .

 

כשלובקה אוסף את כל אותם פריטי היום - יום שמצטברים בסביבתו הקרובה, הוא בעצם יוצר מסמך תקופתי המייצג את המקום והזמן בו הוא חי כרגע.

אם היה מלקט חפצים במקום אחר, בארץ אחרת, כנראה המסמך שהיה יוצר היה של תרבות שונה ומקום אחר.

 

 

 

ראוי וצריך לומר ולספר מילה על לובקה:

 

לובקה, אמן ה-READYMADE, עלה לארץ עם משפחתו מריגה בגיל שבע. הוא החל לצלם בגיל 16 ואחרי לימודים בארץ ובלונדון בשנת 1991 פתח סטודיו לצילום. לאחר שנים רבות בהן עסק בצילום אנשים ואירועים החליט לובקה להתמסר לאהבה נוספת, אהבתו לאיסוף וארגון חפצים לכדי יצירת אמנות READYMADE (אמנות הנוצרת מחפצים קיימים).

 

לובקה הרחיב את העולם הדו ממדי של הצילום אל תוך התלת - ממד. הוא צילם וצילם עד שחש שאפשר להעצים את העברת החוויה בעזרת איסוף פריטים מהמקום. כיום עבודותיו מוצגות בכל העולם.

 

 

לובקה מביא גם אל חלל המשרדים החדשים את כל מה שנאסף אצלו בסטודיו שלו בכפר הס, והחל לעבוד לפי עיקרון שהוא מכנה "גוף האדם", כשהוא ממשיל את תהליך הבנייה לשלד, שרירים ועור. "אני מתחיל מהשלד, אותו אני בונה מהחפצים הכי חזקים, עובר לשרירים ולעור ומאבזר בחפצים הגדולים. כשהגוף מוכן, אני מקשט אותו בדברים הקטנים והחמודים", מתאר לובקה. "יש אסטטיקה מיוחדת שמתקבלת מסידור חפצים אקראיים כמו פאזל. כשאתה לא מתכנן, ונותן לחפצים להפתיע אותך, התוצאה הסופית נראית כאילו נולדה להיראות בדיוק כך מלכתחילה".

לובקה בונה רק בחפצים שהוא אוהב, ולא ממניע אקולוגי. "אני מציל אותם מהפח, ומניח אותם בשמורת טבע אסתטית".

 

"אחד מהעוברים ושבים שראה אותי עובד כאן, הביא לי חלק של פסנתר, את הקלידים, וכמובן שהוא עכשיו על הקיר. בהשראתו בניתי מקרשים דוגמה של פסנתר על קיר נוסף".

 

האהבה לחפצים נוכחת בכל עבודותיו, מהאיסוף הקפדני ודרך הסידור העמלני של חפצים יום יומיים אשר נאספו בסביבתו הטבעית של לובקה, למשל באתרי בניה, בשיטוטים, בנסיעות וכמתנות מאנשים שמכירים את עבודתו.

 

החפצים מקבלים משמעות חדשה מעבר לייעודם המקורי ומשתלבים בקומפוזיציות של לובקה בהתאם לחומריותם, צבעוניותם וצורתם.

 

הסוכה ממוקמת בכניסה הראשית לקניון והיא שונה, מיוחדת ומלהיבה.

 

הסוכה מכילה פריטים של פעם שחלקנו אף לא מכירים וחלקנו נזכרים בטלפון הישן עם החוגית, בחלון העץ של פעם, סמלים, ספרים ועוד ועוד..

 

logo בניית אתרים