מסה 

Rapallo – טירתו של פרידריך ניטשה- זרתוסטרא/ ויקטור מילים

תמונה: ויקטור מילים 

1 בספטמבר, 2022

.הטירה העתיקה בעיירה רפאלו – בה כתב פרידריך ניטשה

את החלק הראשון של ספרו “כה אמר זרתוסטרא”

 הדבר הראשון הבולט לעין המבקר, היום ה 1 בספטמבר 2022, בעיירה רפאלו Rapallo על חוף הים התיכון בין גנואה ללה-ספציה היא נוכחותה המרשימה של הטירה העתיקה בפתח הנמל של העיירה, שהפכה לעיירת תיירות משגשגת ושאננה.

 

המחשבה שליוותה אותי כשבאתי לעיירה, עם ספרו של פרופסור  יונתן ר. כהן “בעקבות ניטשה”

 

 

 

 

 

הייתה : הנה השריד האחרון שראה ניטשה במו עיניו כאשר באה אליו הרוח והפיק תוך 10 ימים של השראה מיוחדת את אחת היצירות המפליאות והפיוטיות ביותר שכתב.

 

זו הטירה המקשרת – באופן מטאפורי – בין האיש הנודד, הבודד המיוסר בנפשו והמתייסר בתחלואי מחלות הרודפות אותו, והמחפש את עצמו כדי לגלות עולם ולעורר את העולם למהפכה בחשיבה עד כדי “הערכה מחדש של כל הערכים”  – בספר שהוא “לכל אחד ולאף אחד” .

 

כאן ציטוט ממכתב שכתב לידידו גיאורג בראנדס בקופנהגן, ביום 10 באפריל 1888 – וזו העדות:

 

“אנושי, אנושי מדי על שני חלקיו מקיץ 1876-1879, דמדומי שחר, 1880, המדע העליז, ינואר 1882 , זרתוסטרא, ( 1883-1885) .

 

כל חלק נכתב במשך כעשרה ימים במצב של “השראה” מושלמת; נהגה כולו בדרכים, בזמן צעדות נמרצות: באי  ודאות מוחלטת, כאילו כל משפט נשלח אלי מלמעלה, בעת תחושת גמישות גופנית ומלאת הוויה”

 

(פרידריך ניטשה : “הנה האיש” מכתבים בעמוד  396)

 

 

 

ובמכתב נוסף שכתב לידיד אחר שלו היינריך קזליץ באנברג, מיום 20 ביולי 1886 הוסיף פרטים נוספים על נסיבות חיבור היצירה המלווה אותי במסעי זה:

“עד כאן עלי. וכעת להערתך בקשר לעתידך “כאן בדרום”: הו, כמה שהמחשבה הזו משמחת אותי! ולפחות באותה מידה se per כמו ש־me per ( האמן לי!). באמצע ספטמבר אני נוסע מכאן לגנואה עם לנצקי טוב הלב אך המלנכולי מעט.

 

ביחד נסייר בזהירות ברפאלו ובסנטה מרגריטה, ואז בסביבת גנואה,

אחר־כך באלאסיו ובמקומות קטנים נוספים בריביירה. לפי מצב־רוחנו נחליט אם להישאר באחד המקומות הללו או לנחות בניצה. במקרה שאתה גם מתכנן לבצע מהלך דומה, אנחנו כמובן עומדים לשירותך, אולם אם תעדיף לבקר במקומות הללו בגפך, אני מרשה לעצמי לשלוח לך מספר כתובות של מקומות לינה.

ברפאלו למשל ( משם תוכל לצאת לסיורים בסנטה מרגריטה ובפורטופינו) ישנו מקום קטן וזול הקרוי אלברגו דלה פוסטה, ממש על שפת הים, שבו הועלה על הכתב חלקו הראשון של זרתוסטרא. הא איזו שמחה תהיה זו עבורי להיות המדריך שלך שם ובגנואה – ואתה חייב לנסות את כל הטרטוריות הצנועות

שלי! נוכל לבקר בכל המצודות האפלות, ולשתות כוסית מונטפראטו , בנקודת התצפית היפה שלי בסמפירדאתה. באמת שאין דבר שאני שמח לקראתו יותר.”

 

(פרידריך ניטשה : “הנה האיש” מכתבים בעמוד  343)

 

 

logo בניית אתרים