מאמר:

אפיונים  שונים של ילדים  בספרות  / עמיקם יסעורפיטר פן הוא ילד נצחי הבורא עולם המהווה  מין אתגר לעולם המבוגרים ומתריס כנגדו.. אתגר אחר למבוגרים מציג המלך מתיא הראשון גיבורו של קורצ'אק , המנסה לבנות עולם צודק וטוב יותר.  ראלף וחזרזיר מנסים ליצור עולם תקין  ברומן ,בעל זבוב, אך ג'ק והציידים הופכים אותו לאכזרי מאין כמוהו. לעומת זאת בספר ההמשך של ליזה טצנר לספרה, אניה ללא נמל, הנקרא ילדי האי,חיים הילדים על האי בהרמוניה גדולה. נדמה לי גם בספר אי הילדים של מירה לובה.

מחזהו של רוז'ה ויטראק, ויקטור, שהוצג כמדומני, בתיאטרון הקאמרי  בשנות השישים, מתאר ילד שהיה מפלצת.

עודד תאומי שיחק בתפקיד הראשי. קוקטו תיאר אכזריות של ילדים בספרו, הילדים הנוראים. הענקים, גרגנטוא ופנטגדואל , בספרשל פרנסואה ראבלה הצרפתי, איש הרנסנס, הם ענקים חזקים כבר בילדותם.  

מאידך ידועים ילדים שהם גמדים קטנים.  ענין אחר  : הילד נילס הולגרסון נענש על מזגו הרע ולומד לקח במסע עם קבוצת אווזים  בנוסעו על גבו של האווז מרטין. בספרות ידועים גם פרחחים חינניים כמו תום סוייר וכמו פשתוני הפלמי גיבור ספרו של ארנסט קלאס. הקלברי פין הוא פרחח המקובל הרבה פחות. יצירות שונות מתארות בחמיצות ובביקורתיות את גורלו של הילד היהודי בחיידר בעיירה במזרח אירופה.

כמה מגיבורי הסיפורים הכלולים בספרו של דה אמיציס, ,הלב, מגלים אלטרואיזם ורצון להקריב עצמם למען המולדת.  מרקו, גיבור הסיפור הארוך, מן האפנינים אל האנדים, מגלה דבקות, יוזמה והישרדות בחפשו את אימו. עקשנות מסוג אחר מגלה לואי פסטר ,גיבור ספרו של קורצ'אק, הנער העקשני. סדריק הצעיר מלמד את סבו לורד פונטלרוי לראות את החיים בבצורה שונה בספר, הלורד הקטן.  גם הנסיך הקטן מלמד לקחי חיים את המספר המבוגר.  יש ילדים פועלים בחבורות ומבצעים משימות שונות כמו ילדי חסמ"בה, הבלשים הצעירים, ילדי העיר העתיקה וילדי בת- גלים  בכמה ספרים של אורה מורג. יש ילדים המועמדים במבחן הסתגלות לעולם המבוגרים כך גיבורי אי המטמון  ו החטוף של סטיבנסון. יש ילדים העומדים במבחן הישרדות במדבר כמו נל וסטש בספרו של סנקביץ', בישימון ובערבה .או הישרדות בעת מלחמה וסכנה כמו גיבור ספרו של אורלב, האי ברחוב הציפורים. יש סיפורים פיקרסקיים  שונים המאופינם בתיאור גורלם המר של ילדים אסופים וגם ילדים יתומים. מאז חיי לסריו דרך כמה מיצירות דיקנס, הקטור מאלו .ועוד אדם צ'קובסקי, גיבור , השד מכיתה ז של מקושינסקי הוא נער חריף שכל ,המסייע לפתור תעלומה בלשית. בספרים כמו "אני אתגבר של דבורה עומר  ובספר,חיימקה חזור אלינו  של מ. אוהל מתוארים ילדים נכים ומוגבלים בהתמודדותם. גיבורי הספר , מחניים, או בתרגומו החדש\ הנערים מרחוב פאול, לוחמים על מגרש המשחקים כפטריוטים המגינים בגוף ובנפש על מדינתם. 

ילדים בשואה מתוארים תמיד במאבק תמידי של הישרדות. והתחבאות.  ילדין חולמניים מתוארים ב פרקי הסיפור של ביאליק, ספיח וכן בסיפורו של תמוז , אופק, הכלול בקובץ חולות הזהב ובסיפוריו האחרים. לפעמים ילד אמיץ מציל עיר שלמה כמו הנער הולנדי הסותם באצבעו את הנקב בסכר.  ילדים מתים מופיעים ב מחזהו של לוין, הילד חולם. במחזהו של מוריס מטרלינק, הציפור הכחולה. ילד מת מופע גם בבלדה הקודרת של גתה, שר היער. יש יצירות על גורל מוזר של ילדים כמו : מסע הצלב של ילדים וכמו הסיפור הידוע על החלילן מהמלין.

בספר, הרובינזונים השוויצרים ובספרו של אופק, שבע טחנות ועוד תחנה אחת, מתוארת חבורת ילדים  היוצאת להרפתקה.  נערים עניים המתמודדים ע מבוגרים חזקים מהם מתוארים בסיפורי אלף לילה ולילה כמו בסיפורים, : אלאדין ומנורת הקסמים וכן בסיפור, הגנב מבגדד. ילדים בעלי כוחות קסם הם הארי פוטר ויותם הקסם או בתרגום חדש  קאיטוש המכשף. גילגי, בילבי של אסטריד לינגרדן היא ילדה עצמאית ומיוחדת בעלת כוחות רבים החיה לצד החברה.  היידי בת ההרים וגיבורת שירת סרטני הנער הן ילדות טבע.בספרי ילדים רבים מתוארים ידידות ושיתוף בסודות בין בן לבת  וכן שאלות של מקובלות בחברה כמה מספרי ילדים מתמודדים גם עם תופעת החרם. יש ילדים ההופכים ללוחמים ומגלים הקרבה כמו בספרים, כינורו של יוסי וכן  במו ידיו.  יש ילדים המתמודדים עם עולם מכושף כמו אליס בארץ הפלאות וגיבורת הספר\ הקוסבם מארץ עוץ.

 

ניסיתי להדגיש כאן כמה אפיונים של ילדים בספרות. אפשר למצוא עוד רבים.

 

 

         מוקדש לשלומית יונאי 

logo בניית אתרים