צילום: אודליה ארט
אירוע השקה לספרה של ריטה בתאטרון הקאמרי/ אודליה יהודיין

בתאריך 6.4.22 התקיים אירוע ההשקה לספרה הראשון של ריטה "צ'אדור נוטף מי גשם"( בהוצאת מודן) .האירוע התקיים בתאטרון הקאמרי.

 

את הערב הנחו-ד"ר ענת פלג, מנהלת המרכז לתקשורת ומשפט, אוניברסיטת בר-אילן ופרופסור  אריאל בנדור, הפקולטה למשפטים, אוניברסיטת בר-אילן שפתח  את  הערב בדברי ברכה,

ובהפניית שאלות אליה בנוגע  למסע חייה.

 

את הערב ליווה   הנגן, מנשה ששון  בקטעי נגינה  על הסנטור המאפיין את המוזיקה הפרסית לדורותיה.

 

ריטה קראה קטעים  מתוך ספרה  - כשאת  הספר היא מקדישה  לאימה .  שלדבריה היא היוותה את הדרייב בחייה לצד המנטליות הפרסית  השמרנית  והאצילית ששפעה שם, בבית הוריה.ריטה כותבת בשפה  עשירה  מאוד: ניתן  לחוש  כמה היא  נפעמת ומתארת את יופייה של  טהרן בילדותה לצד ילדותה בישראל. לטעמי  ומתוך  הכרותי האישית עם המסורת הפרסית ולמרות  החינוך הפטריכאלי  הייתה שם   מרדנות  סמוייה  ואולי אף  פמינזם .

 

ריטה  סיפרה על  הדיטוכמיה   במשפחה   בה  היא  גדלה .היא  מתארת  את קשיי  הקליטה  בארץ  זרה  לה , הן  בשפה  והן  כמנטליות.

ריטה  סיפרה  כי את הספר כתבה במשך 6  שנים אל מול  הסופרת  צרוייה להב . המטפורה    היפה  בה  מתארת  את ההווי  הפרסי -איראני מעלה גם את ארומת  הריחות   הקולינריים  בין  השורות   אשר התמזגו  בצבעיהן   עם הספרות  והתרבות  האתנית של יהדות איראן.

המיוחד בספרה  היא המזרחיות   המשפחתיות  וגם   זהותו  והדיאלוג של האדם  בינו  לבין עצמו.  ספר שניתן  להגדירו  כרטרוספקטיבה, עם בנייה מחדש  מעולם שהתחיל   באיראן  במשפחה מאוד  נוכחת אבל שקטה כמסורת האיראנית המקובלת  ומאותה חוויה היא הייתה צריכה להיטמע ולצמוח  במדינת ישראל  כשהתרבות  והמנטליות הפוכה  בתכליתה להיסטוריה של משפחתה.

דוקטור   אסתר שקלים  משוררת  וחוקרת קהילות ישראל

בהרצאתה בער: אישה  פרסייה מי ידע חייך    ?

ספרה  על שוויון  הזכויות באיראן  ומעמדה של האישה  היהודית  באיראן  של  אז  ובאיראן   השיעית של היום .

מקומה  של  אישה -הדרה, השתקה,  בורות ושוליות. כאשר לגברים ניתנה בלעדיות וסמכות. באותה  תקופה   ליהודים  היו פחות  זכויות .

ליהודים  היה כובע  מיוחד  ולנשים  היו צ'אדור  ( רעלה) , המבטא  את  צניעותה  של האישה .אחרת נחשבה  כמופקרת.

אישה  מכובדת  אינה  יוצאת החוצה .ואם כבר  יצאה מכוסת מכף  רגל  ועד  ראש.

דוקטור  שקלים תיארה  את החיים  בשבטיות , בה הכלה  עוברת  לבית חמותה  לאחר הנישואין  (בה היא נשלטת  על ידי חמותה  כשהחתן פחד  מאימו  יותר מאשר  מאשתו.)   בה היא  מצווה  להחריש  לבלוע  ולהתעלם.

לקראת סוף הערב ריטה ביצעה לבקשת הקהל את שיר החתונה הפרסי,  הידוע,  בו מובלית הכלה אל חופתה,בליווי  נגינתו של מנשה ששון.

 

 

 נטלו חלק בערב גם:

• ד"ר   • פרופ' נסים ליאון, המחלקה לסוציולוגיה ולאנתרופולוגיה באוניברסיטת בר-אילן: זיכרון במראה - סוציולוגיה של המבט בעצמי

• פרופ' זאב מגן, המחלקה ללימודי המזרח התיכון באוניברסיטת בר-אילן: חתולה ישנה, נמר אורב - איראן וישראל מאז המהפכה האסלאמית

 

 


logo בניית אתרים