ום

צילום:מיכאל פביה
"לַֽ֜מְנַצֵּ֗חַ מִזְמ֥וֹר לְדָוִֽד" ו"שִׁ֥יר הַֽמַּֽעֲל֗וֹת" מספר תהלים בעיבוד של באך
בקונצרט הקרוב של תזמורת הבארוק ירושלים / דין לביא

 

על קו נאפולי-לייפציג: בקונצרט החמישי של העונה ה-33, תזמורת הבארוק ירושלים יחד עם זמרת הסופרן דניאלה סקורקה וזמר הקונטרטנור אלכסנדר צ'אנס (אנגליה), תמשיך לחשוף לקהל צדדים מרתקים במוזיקה של המלחין הגרמני הנודע יוהן סבסטיאן באך – והפעם, באך כמעבד.

לאורך כל חייו, כנהוג בתקופתו וביתר שאת, באך שאב מיצירותיו שלו ומיצירותיהם של בני דורו מרחבי אירופה. בתוכנית הקונצרט, הגבולות בין המקור ועיבודו של המלחין יטשטשו כשנבצע את קנטטה רי"ב 1083 ("בטל, אל עליון, את חטאיי"), המוזיקה לה נלקחת מיצירתו המפורסמת של המלחין הנפוליטני ג.ב. פרגולזי (אשר נפטר בערוב ימיו מספר שבועות לאחר כתיבתה) - הסטאבט מאטר הידוע, אשר נכתב מספר שנים קודם ופורסם לא הרבה אחרי ביצועו בלייפציג, בגרסתו המקומית.

באך מעניק ליצירה משמעות טקסטואלית חדשה כשהוא בוחר "להלביש" את המוזיקה על טקסט המבוסס על פרק 51 מתהלים, "לַֽ֜מְנַצֵּ֗חַ מִזְמ֥וֹר לְדָוִֽד". העיבוד מעשיר את התזמור ומוסיף את נגיעותיו היחודיות של המלחין הגרמני. התוכנית היא גם הזדמנות מופלאה ליהנות מיצירתו הנפלאה של ויולדי "ניסי דומינוס", אף היא מבוססת על פרק תהלים מס' 127, "שִׁ֥יר הַֽמַּֽעֲל֗וֹת".

 

חיפה, קתדרלת אליהו הנביא - שבת 7.5 בשעה 12:00

ירושלים, ימקא הבינלאומית - יום א' 8.5 בשעה 20:00

תל אביב, אולם צוקר (היכל התרבות) - יום ג', 10.5 בשעה 20:00

נס ציונה, המשכן לאמנויות - יום ד', 11.5 בשעה 20:00

 

מחירים:

מחיר מלא: 160 שקל; הנחות לאזרחים ותיקים, סטודנטים, מנויי התזמורת ; מחיר מיוחד לגילאי 18-35 – 40 שקל. כרטיסים באתר תזמורת הבארוק ירושלים.

 

 

 

 

עוד על אלכסנדר צ'אנס – יליד 1992. בוגר אוקספורד. הופעות סולניות אחרונות שלו כוללות את המלך ארתור מאת פרסל עם מארק דלר בפסטיבל סטאואר, יוהנס פסיון מאת באך עם ג'ון אליוט גרדינר וסולני הבארוק האנגלים, משיח מאת הנדל בקתדרלת קנטברי בניצוח ריצ'רד קוק, סיור ובו המיסה בסי מינור עם קולגיום באך מיפן בניצוח מסאקי סוזוקי, יוהנס פסיון מאת באך עם ווקס לומיניס וקפה צימרמן, המיסה בסי מינור בפסטיבל המוסיקה העתיקה באוטרכט, רסיטל ובו שירים מאת המלחין האיטלקי בן המאה ה-20 ג'יאצ'ינטו סלסי בפסטיבל זלצבורג, מיצירות ארוו פארת בפסטיבל נארגן בטאלין, ובכורה בימתית בפסטיבל גריינג' בו גילם את תפקיד אוברון בחלום ליל קיץ. עוד הופיע בפסטיבל המוסיקה בברמן ותאטרון גרבין בפריז עם תכנית שירי לאוטה בליווי טובי קאר; יצירות סולניות מאת שיץ באולם וויגמור בניצוח ג'ונתן כהן, ועוד. זו תהיה הופעתו הראשונה בישראל.


עוד על דניאלה סקורקה – מככבת בימים אלו על בימת האופרה הישראלית בתפקיד "סוזנה" באופרה "נישואי פיגארו" מאת מוצרט. בוגרת האקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים. הייתה חברה ב"מיתר אופרה סטודיו" של האופרה הישראלית . זוכת מלגות קרן התרבות אמריקה-ישראל, קרן רונן, מלגת ברקוביץ' ו-IVAI. זכתה במקום השלישי בתחרות לשירת בארוק ע"ש צ'סטי באינסברוק, בתחרויות האביב בפרס הראשון בזמרה ע"ש מיכל אורן ובפרס על ביצוע מצטיין ליצירה ישראלית, תרומת מירה זכאי לזכר הוריה. הופיעה כסולנית עם גופים מוסיקליים רבים, ובהם - הפילהרמונית הישראלית, הקאמרטה הישראלית, תזמורת הבארוק ירושלים, Les Arts Florissants, Les Talens Lyriques ועוד, ועבדה עם מנצחים רבים כגון זובין מהטה, וויליאם כריסטי, כריסטוף רוּסֶה, דן אטינגר, סטנלי ספרבר ועוד. הופיעה בתפקידים ראשיים רבים על במות האופרה הישראלית ובתפקידי הסופרן במגניפיקט מאת באך, במשיח ואורטוריות נוספות מאת הנדל, סטאבט מאטר מאת פֶּרְגוֹלֶזִי, ברקוויאם מאת מוצרט, בגלוריה מאת פולנק ועוד. כיכבה בסיור תזמורת הבארוק ירושלים באוקטובר 2021 בישראל ובמונטריאול במסגרתו ביצעה בבכורה עולמית את מחזור השירים "שירים בעיתות כבוד" מאת המלחין ההולנדי/קנדי יאפ ניקו המבורגר.תזמורת הבארוק ירושלים

דוד שמר | מנצח

דניאלה סקורקה | סופרן

אלכסנדר צ'אנס (אנגליה) | קונטרטנור

 

בתוכנית:

יוהן סבסטיאן באך – קנטטה רי"ב 1083: "בטל, אל עליון, את חטאיי"

אנטוניו ויולדי – "ניסי דומינוס" RV 608
 

 

 

logo בניית אתרים