אירוע השקת הספר אבות הניהול של זיו אלול ויניב פוגל/ בלפור מור

"אין לך בן חורין אלא מי שעוסק בתורה" (משנה, אבות, ו, ב) נקבע בתלמוד. "עמדת היהדות  היא שחירות אינה פורקן  מוחלט והיתר לפעול על פי הדחפים. להפך, מי שנוהה אחר הדחפים אינו בן חורין אלא עבד נרצע של התאוות החומריות. הוא מתמכר לסיפוקים מידיים ולא יזכה להגשים אף לא חלום אחד. כדי  להשיג חירות, אדם חייב ליצור לעצמו מחויבות אישית, והדבר נכון לכל תחום, מלימודים ועבודה ועד מוסר" מפרשים ומסבירים לנו יזם ההיי טק זיו אלול ושותפו לספר יניב פוגל, בספרם בהוצאת ידיעות ספרים "אבות הניהול".

"מה שהיה, הוא שיהיה, ומה שנעשה, הוא שייעשה; ואין כל חדש, תחת השמש" (קהלת א' ט') פתח בדבריו זיו אבירם בהשקת הספר ובכל זאת הוא ספר מקורי. הוא מחבר את אומנות הניהול עם שורשי היהדות ועם פרקי אבות. השקת הספר והספר עצמו עוררו בי סקרנות. האומנם אחרי כל המהפכות: החקלאית, התעשייתית והטכנולוגית אין חדש תחת השמש?

אני קורא על חכמתו של בן שיחו היהודי של מלך כוזר בפרק ב' בספר המדבר על איזון בין חיים אישיים לחיי עבודה, בו הוא מסביר למלך כי בעיני היהדות, האדם האידיאלי- כל – אדם- הוא מנהיג השולט בגופו ובנפשו, מנהיג ומנהל אותם, נדרש ממנו להקדיש משאבים וזמן לגוף ולנפש בצורה מתוכננת ומושכלת, בלי שהאחד יגזול מן האחר.

בפרק ג' המדבר על שילוב רגשות בניהול עובדים ובקבלת החלטות, אני למד על רבי יונה גירונדי שהיה אחד מפרשניה הבולטים של מסכת אבות. הוא אמר: "אדם שיודע לנטר רגשות ולגלות כושר איפוק ודחיית סיפוקים יהיה אדם חברותי ונערץ. ברגע שהאדם מתעלה מעל הדחפים שלו והאגוצנטריות, באופן אוטומטי אנשים חפצים בקרבתו. כך הוא מבין את צרכיהם ויודע לשדר בתדר שלהם הוא נהפך מנזקק למשפיע: מתלותי למעניק". כשאני מתבונן בתרגיל שמציע הרב נתן מאיר וכטפוגל בהתייחס לפסוק שנאמר בפרקי אבות משנה ג' ב':  "אלמלא מוראה של מלכות איש את רעהו חיים בלעו" אני מבין שהניתוק הרגשי בקבלת החלטות ניהוליות הכרחי לעתים, ושעלי להכיר בחשיבות תחושות הבטן שלי ולדעת שהן לא משקרות.

הדוגמא של רבי עקיבא המחייך למראה השועל היוצא מעיי החורבות בקודש הקודשים כאשר חבריו פורצים בבכי. ממחיש לנו גדולתו של מנהיג בשל יכולתו לחוות את העתיד בהווה, לחוש אותו בחושיו גם בתקופה אפלה, וכך גם למצוא סיבה לחייך גם לנוכח מראות קשים. פתרון היהדות: להאמין ולהרגיש את העתיד בשעה שהמציאות מציגה תמונה שונה מתווה לנו את הדרך כשאנו משליכים זאת על משמעות החזון ועל אופן התנהלותנו לגביו. בחרו בשביל הזהב: לצעוד עד הסוף, אבל לחשב כל רגע מסלול מחדש.

הספר אינו מתמקד אך ורק בממשק בין שורשי היהדות להחלטות ניהוליות והחלטות חשובות בחיינו. הוא פורש לפנינו יריעות ותפישות עולם רחבות, המתבססות על תובנות של אנשי רוח, פסיכולוגיה ראיונות וסיפורי חיים של מנהלים ומנהיגים מרחבי העולם ותחומי עשייה שונים ומגוונים.

כיאה לספר חשוב זה המחבר אותנו לשורשי יהדותנו, לעולמות רחבים ומעניק לנו מתובנותיו, כך גם היה אירוע ההשקה שהתקיים ב29.3.2022 בסנטרל בפתח תקוה. באירוע נכחו שורה של בכירי היי טק, מנהלי חברות, פוליטיקאים וגנרלים ביניהם: שר התיירות - יואל רזבוזוב, היועמ"ש לשעבר - אביחי מנדלבליט, מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' נחמן אש,  שר המדע לשעבר ויו"ר קרן ספאק יזהר שי, ראש אט"ל האלוף מישל ינקו , האלוף ערן ניב, ח"כ רון כץ, ראש עריית פ"ת - רמי גרינברג,  יו"ר הסוכנות היהודית יעקב חגואל, מנכ"ל  יו"ר פעיל בחברת אורקם ונשיא ומנכ"ל מובילאי לשעבר זיו אבירם ובת זוגו עינב ליעד- קיסר (שגם נשא דברים), יזם ופאנליסט "הכרישים" זוהר לבקוביץ, שמעון אלקבץ - יו"ר הראל, מייסד שותף איירונסורס - תמיר כרמי, מייסד ומנכ"ל eToro יוני אסיא, מבעלי גיתם מודי כידון, מנכ"ל ארניקס אודי זיו, יו"ר אלוני חץ אבי וורטהיים , מנכל"ית בית החולים וולפסון ד"ר ענת אנגל ועוד

את האירוע הנחו אנשי התקשורת: דנה ודורון הרמן

הנעים לקהל משיריו: הזמר עידן חביבאת הפרק האחרון בספר חותמים המחברים בהמלצה: " כדי להצליח בעסקים ובחיים לא מספיק להיות גאון. לצד מומחיות וידע מעמיק  יש צורך בתכונות אופי חברותיות וזולתניות.

"טוב תלמוד תורה עם דרך ארץ"

(משנה ,אבות, ב, ב)

 

כל הרווחים ממכירת הספר,  יתרמו קודש לארגון "בנועם" – המסייע ברישום לנישואין על פי כללי ההלכה היהודית                  

logo בניית אתרים