המוזיאון הימי הלאומי מתחדש בתערוכות
 ומתחמי פעילות חדשים/ מארי רוזנבלום


בחודשים האחרונים נפתחו שמונה תערוכות ומתחמי פעילות חדשים במוזיאון הימי הלאומי, בדגש על פעילות למשפחות וילדים. שלושה מהם נפתחים ממש כעת, לקראת חג הפסח.

במהלך החג יתקיימו הדרכות מיוחדות בתערוכות וסדנאות יצירה ברוח החג, הכניסה למוזיאון לפעילויות השונות הינה ללא תשלום במסגרת 'שבת ישראלית' ובחסות בנק הפועלים.

המוזיאון הימי הלאומי בחיפה מחדש את פניו לקראת הפסח עם פתיחתם של שלושה מתחמי פעילות חדשים בקומה השלישית של המוזיאון.  בסך הכול, יחד עם מתחמי פעילות חדשים נוספים שנפתחו בחודשים האחרונים בקומת המבואה והקומה התחתונה של המוזיאון, מדובר בשמונה מתחמי פעילות חדשים ומרגשים.

המוזיאון המחודש מאפשר למגוון קהלים בכל הגילאים ולכל בני המשפחה למצוא בו את מקומם. לאלו המבקשים להעמיק בידע ובמחקר המוזיאון מספק מוצגים מופלאים ונדירים ומידע מקיף. לאלו האוהבים התנסות חווייתית מציע המוזיאון פעילות דיגיטלית אינטראקטיבית, משחקים, תחפושות, צילום, צפייה בסרטים ועוד.

הביקור במוזיאון המתחדש יאפשר למבקרים בו הזדמנות להתחבר אל הים שלהם ולהבין את המשמעות העמוקה של הים עבור בני האדם לאורך ההיסטוריה; להתחבר למקום המהותי שהים תופס בזהות הישראלית; לגבש מודעות ואכפתיות כלפי סוגיית הבריאות האקולוגית של הים הניצבת לפתחנו.

למוזיאון הימי הלאומי חשיבות תרבותית ואומנותית ראשונה במעלה. במחסניו מסתתרים אוצרות לאומיים ומוצגים מרתקים מתחום הספנות, הארכיאולוגיה התת-ימית והאמנות העתיקה. אוסף המוזיאון הימי הגדול משקף את הכוח האדיר של הים בעיצוב החיים באגן הים התיכון במשך אלפי שנים. אנו כאן – בישראל המודרנית, חולייה ברצף של היסטוריה זו. המתחמים החדשים במוזיאון יחד עם התערוכות החדשות עוסקים בכל אלה.

מפת האור

מפת ענק מאויירת ומוארת של תרבויות הים התיכון מקבלת את פני העולים לקומה השלישית במוזיאון. את המפה יצרה המאיירת איה גורדון נוי. המפה מתארת את התרבויות המרכזיות שפעלו בים התיכון לאורך כחמשת אלפים שנים. המפה מאפשרת לראות אותנו על פני הזמן, כתרבות אחת על פני רצף התרבויות שחיו באגן הים התיכון והטביעו בו חותם. המבקרים יוכלו לשבת מול המפה המוארת ולקבל הצצה ראשונה בדרכם לגלות עוד על אותן תרבויות בתערוכות המוצגות ברחבי הקומה, בעזרת משחק דיגיטלי שפותח במיוחד.

קפסולות הזמן

 

תערוכות מסקרנות ומפתיעות שמסתתרות בתוך תיבות בגדלים משתנים, אל חלקן ניתן להיכנס ואל אחרות להציץ. כמוסות הזמן מציגות לקהל כמה מהמוצגים הייחודיים ביותר במוזיאון ועוסקות בנושאים של אמנות הקבורה במצרים, התפתחות אמנות המיפוי וכלי זכוכית בעולם העתיק. בין היתר מוצגים בכמוסות סירות קבורה, מסכות קבורה ואוסף נדיר בהיקפו של דיוקנאות קבורה מפאיום שבמצרים מהתקופה ההלניסטית־רומית, מפות ייחודיות ונדירות שנוצרו בתקופת הרנסנס באירופה, כלי זכוכית עתיקים בטכניקות הליבה והניפוח, ועוד.

מוצג מעניין במיוחד הן מומיות בנות אלפי שנים ממצרים העתיקה, שבמבצע מיוחד בעזרת ביה"ח רמב"ם ומכונות ה MRI החדישות נתגלו לראשונה, אחרי למעלה מ 2000 שנה, בעלי החיים שנחנטו בתוכן.

הפסיפס ששומר מחדש

 

התערוכה החדשה המוקדשת לתל שיקמונה חושפת את הקהל לייחודו של האתר ולממצאי המחקר העדכניים לגביו. הממצאים מהתל פותחים חלון הצצה אל העבר הקדום של חיפה, שהייתה כבר בימי קדם מרכז של תעשייה ומסחר ימי. במסגרת התערוכה יוצג פסיפס שעבר שימור ועיצוב לעיני המבקרים במוזיאון במהלך החודשים האחרונים. צוות המוזיאון שיתף פעולה עם חוקרי המכון לארכיאולוגיה ע"ש זינמן באוניברסיטת חיפה כדי להביא לקהל תובנות חדשות בהקשרים הנוגעים לכרונולוגיה, לכלכלה, לאפיונים האתניים של תושבי המקום, ועוד.

 

בנוסף למתחמים אלו הנפתחים לראשונה לקהל לקראת החג, השתדרג המוזיאון הימי במתחמים חדשים נוספים, כולם בדגש על פעילות אינטראקטיבית למשפחות וילדים:

נמל־הבית

התערוכה מזמינה את המבקרים למרחב שכולו אהבה לים ותציג ספינות בבקבוק ודגמי ספינות מרחבי העולם שיצרו ימאים, בנוסף יוצגו סרטים על הפעילות המחקרית הענפה שמתקיימת ממש בימים אלו בחיפה ובים התיכון בתחומי הביולוגיה והאקולוגיה הימית, הארכיאולוגיה התת־ימית, ועוד. יצירת המיצב התאפשרה הודות לשיתוף פעולה עם גופי מחקר מרכזיים מאוניברסיטת חיפה, ביניהם בית הספר למדעי הים ע"ש ליאון צ'רני, המרכז הישראלי לחקר הים התיכון, המכון ללימודי ים ע"ש רקנאטי, מעבדת יעקב יק כהנוב למחקר כלי שיט עתיקים, ומעבדת רילוב, חקר ימים ואגמים לישראל. עמדה דיגיטלית בחלל שתבקש מהמבקרים להשמיע את קולם בסוגיות סביבתיות שעל סדר היום הציבורי – עד כמה אנחנו מוכנים להקצות חופים ומשאבים להקמת שמורות טבע ימיות, מה עמדתנו בנוגע לבנייה על קו החוף? עד כמה אנחנו מוכנים לצמצם שימוש בכלים חד"פ ולהפחית הזמנת מוצרים מעבר לים בכדי לצמצם את תנועת אוניות המכולות המזהמות? ועוד.

ימאים צעירים

מתחם של עמדות משחק בתערוכת הימאות העברית יאפשר להכיר את עולם השיט ולהתנסות במגוון מיומנויות שיט – ביניהן תקשורת באמצעות דגלי קוד וסימוני אורות, העמסת ספינה במכולות, זיהוי חלקי הספינה והיכרות עם כלי שיט, ומשחק הצוללות המפורסם בקנה מידה גדול. המתחם הוקם בסיוע המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל

 

פיראטים. בין אמת לאגדה

תערוכת הפיראטים האהובה נאצרה מחדש והפכה לתערוכה פעילה לכל המשפחה, שעוסקת באחד הנושאים המלהיבים והמרתקים הקשורים לים - עולמם של הפיראטים. מה אנחנו יודעים באמת על חייהם של הפיראטים? מה הייתה מציאות חייהם ומה הינו פרי הפנטזיה והדימיון? התערוכה מציגה חרבות, אקדחים ורובים שהיו בשימושם של הפיראטים, דגמי אוניות, ציורים ודיורמות, וחושפת טפח מחייהם האמיתיים של הפיראטים – דמויות של פיראטים ופיראטיות מפורסמים; סוגיי הפיראטים השונים שפעלו בימים ובאוקיינוסים, האוניות וכלי הנשק שבהם השתמשו; המזון אותו צרכו, אורח החיים וכללי ההתנהגות על הסיפון, דרכי חלוקת השלל ועוד. פרק מרתק בתערוכה עוסק בפיראטיות המודרנית, שמתרחשת כאן ועכשיו באזורים שונים בעולם שבהם חלה התרופפות של השלטון המקומי. התערוכה כוללת עמדות אינטראקטיביות של קריאה, התחפשות ומשחק, וכן צפייה בסרטי פיראטים.

 

הצילו !SOS

תערוכה פעילה לכל המשפחה בה  המבקרים יגלו, יחקרו ויכירו מחדש את עולמו המופלא של הים: להקשיב לקולם של הלוויתן ושל הכריש, ללמוד כיצד ניווטו ספנים את דרכם בלב ים ואיך התמודדו עם הסכנות ועם הפחד; להכיר את אלי ואלות הים הקדמונים, ואת גיבורי העל הימיים של תקופתנו ועוד. בתערוכה משולבות עמדות משחק, התנסות ויצירה, שנוצרו בשיתוף עם "קהילה ימית ראש כרמל" של החברה להגנת הטבע ו"אנשי הים התיכון" – רשת ארצית של קהילות מקומיות הפועלת להקמת שמורות ימיות בים התיכון של ישראל. שותף לה גם אירגון "יום כדור-הארץ הבינלאומי", שאחד מאפיקי הפעולה שלו הוא העלאת המודעות למשברים סביבתיים ועידוד לאקטיביזם באמצעות אמנות.

חצר הסיפון התחתון

החצר החדשה במוזיאון הוכשרה למשחק: בחצר מוצגים עוגנים עתיקים שנמשו מלב ים וללמוד כיצד סירה מצליחה לצוף על פני המים, להפשיל שרוולים ולחתור במשוטים, להיות רבי־חובלים ולסובב את הגה הספינה, ללמוד לקשור קשרים מיוחדים בחבל ועוד. חצר הסיפון התחתון הוקם בסיוע המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל

 

 

 

המוזיאון הימי הלאומי, שד' אלנבי 198, חיפה

שעות פתיחה בחג הפסח :

ימי שישי וערבי חג 10:00-14:00

 

זה המידע.

 

את רוח המקום, השמחה,  האומנות, ציירי הבית המציירים ציורים שניתן להשבע שהציורים צוירו אי פעם, בעבר הרחוק.

יופיים של הציורים, נותן למבקר ובמיוחד לילדים, הרגשה, כי הוא חי ומסתובב במאות של העבר שבו האוניות היו רדופות רוחות.

אומנות של פיסול, מסכות, כלי זכוכית מהעת העתיקה, תיאור ייצור הזכוכית וצבעיה, צבעים מרהיבים, רצפות מוזיאקה שבה הילדים משלימים את החסר, פיראטים, 5000 שנות ספנות.

כל גיל וחלומותיו.

חבל להחמיץ.

 

logo בניית אתרים