רוויו מוזיקלי הומריסטי חדש של תאטרון לוגון/ הילה קומם

 

 

נרפאים מטראומת הקורונה בעזרת מוזיקה – ריוויו מוזיקלי הומוריסטי חדש
של תיאטרון לוגון ברחבי הארץ.

שיחה עם ד"ר אד שפיץ, שמשחק את ד"ר בוב

 

בימים אלו עולה ההפקה ה 40 של תיאטרון לוגון דובר האנגלית negevlightopera.com
זהו ריווי סאטירי רומנטי מהנה במיוחד ובו מבחר להיטי ברודווי. The Broadway cure
 המחזמר המקורי של לוגון מתרחש בעתיד הקרוב עם הכחדתו של נגיף הקורונה.
המחלקה האחרונה של טראומה פסיכולוגית פוסט-פנדמית (PPPT) עומדת להיסגר.
ד"ר בוב הוא נוירולוג שתפקידו להכין את המטופלים המנותקים חברתית לעולם האמיתי. הוא לא יודע מה לעשות והמנקה עוזרת לו למצוא את הכלים האמיתיים לריפוי: כוחה המרפא של המוזיקה והלהיטים הגדולים של ברודווי.

ההפקה מקורית של תיאטרון לוגון (האופרה הקלה של הנגב) היא דרך מקורית לציין 40 שנות פעילות (בניכוי שנת הקורונה).
מדיי שנה מעלה התיאטרון הפקת מקור מקצועית של קלאסיקות בימתיות. בתחילת הדרך הועלו אופרטות כמו "משפט המושבעים", "הפיראטים מפנזאנס" ו"המיקאדו"  של צמד היוצרים הבריטי גילברט וסאליבן. משנות ה-90 מעלה הקבוצה מחזות זמר אמריקנים מפורסמים כמו " כנר על הגג", "נשקיני, קייט", "הלו, דולי", "ברנשים וחתיכות" "גבירתי הנאווה"', "צלילי המוזיקה" ועוד.

זאת הפעם הראשונה בארבעים שנה אלו שד"ר אד שפיץ מאחד בין המקצוע לבין התחביב שלו. מי שייסד את התיאטרון ב 1981 הוא מומחה לאלרגיות וזמר תיאטרון. הוא וחבריו החליטו ליצור תיאטרון קהילתי, בו לוקחים חלק תושבים מאיזור הנגב והדרום.

מאז ועד היום נותר גרעין איתן של חברים, שחוזרים להופיע או לקחת חלק מאחורי הקלעים ואליהם מדיי שנה מצטרפים חדשים לקהילה. וגם הקורונה לא יכלה להם!

לאורך השנים, נוצר גם מרכיב רב דורי אצל חלק מהחברים (השנה לדוגמא משחקים סבא ונכדה!)  על חברי התיאטרון נמנים עולים חדשים או ותיקים, המגיעים ממדינות דוברות אנגלית (ומכאן הצורך להעלות הפקות בשפה המדוברת) וכמובן 'צברים'.

ללא קשר לתפקיד הבימתי או המערכתי שלהם בהפקה, כולם שותפים מלאים להחלטות ולבחירות האמנותיות.

ד"ר אד שפיץ, איש מקסים וצנוע. מי שיזם את הקמת התיאטרון המתנהל בצורה דמוקרטית, אומר שהוא "אחד מהמייסדים" ומציע לראיין חברי קבוצה אחרים, למרות שהוא משחק בתפקיד הראשי. בכל זאת ניאות לענות לנו על כמה שאלות.


איך נוסד התיאטרון?
בשנת 1980 הקימו במרכז התרבות החדש בעומר מקהלה. המנהל המוזיקלי שלה היה אנגלו סקסי כמוני דיוויד וולדמן. עוד קודם לכן היה לי חלום שבמרכז הזה תעלה האופרטה "משפט המושבעים", של גילברט וסאליבן. בנעוריי שיחקתי את ראש חבר המושבעים ורציתי לשחק את השופט. וולדמן הסכים, המקהלה התאמנה חצי שיעור בזמר עברי וחצי שיעור על האופרטה.
העלנו את זה במאי 1981 , שתי הופעות והאולם היה מלא. זאת הייתה ההתחלה. בהמשך התרחבנו להופעות ברחבי הארץ. הקבוצה נפרדה מהמקהלה. ההפקות הלכו ונעשו יותר מקצועיות. בכל פעם שההפקה על הבמה אני שוב נפעם לנוכח האיכות של ההופעות שלנו. תבואו!!

אתה משחק תפקיד ראשי, אבל כל שנה מתחלפים השחקנים הראשיים. מה היה תפקיד השיא שלך בלוגון?
זה כמובן היה מלך סיאם ב"המלך ואני" . זאת הייתה ההצגה הראשונה שלנו עם יעקב אמסלם כבמאי. עד הרגע האחרון לא מצאתי את המבטא המדויק. המלך הרי לא ניו-יורקי כמוני. אבל בסוף זה הסתדר. עכשיו כשאני שוב עושה תפקיד מרכזי, לא היה פשוט ללמוד את התפקיד. אשתי והנכדים נרתמו לעניין.
כולל הנכד בן ה 25 שהיה בביקור של שבוע. הוא הנכד הכי גדול של הבן הכי קטן והוא עבר עם אשתו האמריקאית ל מסצ'וסטסהיום אתה כבר בגמלאות, אבל ברוב שנות הלהקה ניהלת מרפאה אלרגית בסורוקה ואתה גם חזן ושליח ציבור בבית כנסת "מגן אברהם בעומר". בנוסף עליתם לישראל עם שלושה ילדים קטנים. איך עשית את זה?

כשעלינו ב 1974 ידעתי שיש לי משרה של מומחה לאלרגיות בערד. אבל בפועל טיפלתי בילדים חולי אסטמה שהגיעו לערד. קבוצה קטנה ורוב הזמן ביקשו שאהיה רופא משפחה. אז אחרי שנה ייסדתי מרפאה למחלות אלרגיות בסורוקה. בהמשך עברנו לעומר, שם גילינו את בית הכנסת מגן אברהם והשתלבתי גם בו. היום כשאני בפנסיה, אני לא מבין איך עשיתי את כל זה. אבל הזמן עובר מהר כשנהנים, לא?  לוגון זאת קהילה מאוד תומכת. אז למעשה היא גם נותנת לי כוח.

הצד החברתי חשוב לך מאוד. האם לא חששת לבוא ולהתחיל מחדש?
אני שמח על השנים בערד, כי לא היתה לנו ברירה, אלא ללמוד עברית, אבל רק בעומר מצאנו את החברים שלנו דרך בית הכנסת מגן אברהם. בשנת 1978 חברים שלנו מניו-יורק הגיעו לבקר בעומר והחליטו לעלות ארצה לעומר ב 1979. אנחנו מרגישים מאוד בבית. בעומר, בבית הכנסת וכמובן בלוגון. השיקול החברתי חשוב, אבל 
ב 1960 פגשתי את אשתי שילה בטיול בארץ התאהבנו אחד בשני ובארץ.
כשהתחתנו ב 1962 שיר החתונה שלנו היה "ערב של שושנים", ששמענו באותו ביקור בישראל. אחד המדהימים שקרו לנו בערד, היה שיוסף הדר, שהלחין את השיר היה מנהל המקהלות בעיר. גם אני וגם הילדים שרנו במקהלות שלו


ההצגות הבאות הן 21.3 בירושלים, 23.3 ברחובות, שני, 28.3, מודיעין, 30.3, באר-שבע ו 7.4 יד לבנים, רעננה.

מחיר כרטיס: 75-120 ₪

 לרכישה : 08-6414081  ובאתר  www.negevlightopera.com

 

 

טואול - בניית אתרים