תערוכת יחיד של האמנית   חיה  המלכה/ מיכל סדן

הגלריה לאמנות שבטית &  אמנות ישראלית. אוצרות ד"ר גליה דוכין אריאלי ומיכלי אדלר.

רח' מרכז  בעלי מלאכה 13 תל אביב

 

חיה סלם הידועה בשם "חיה המלכה"  היא אמנית מיסטית שחייתה שנים רבות בפאריז בלוס אנג'לס וכיום חיה בישראל. אמנותה משולבת במקצועה כהילרית.

חיה המלכה  החלה במסע ספיריטואלי, אישי, רוחני  מאז היותה בת תשע בחיפוש מתמיד אחר מסתורי נפש האדם. בהתבגרותה בחרה לעסוק בהילינג וריפוי ובין השאר בחרה לעסוק באמנות כאמצעי משקם. כהילרית השייכת לאילן יוחסין מתמשך של נשים הילריות,  חיה המלכה התנסתה ולמדה מסורות ריפוי רבות  ולשם כך נסעה רבות בכל העולם  ורכשה חוכמה וידע  ממיטב המטפלים. 

בשנים האחרונות לאחר מות אמה, החליטה חיה המלכה להקדיש את ימיה לציור ולהעלות בעזרתו את המודעות לחיים טובים יותר רוחניים יותר ומספקים.

ציוריה נובעים מהקשר וההשראה מאמה ומהדורות הקודמים, מחלומות ומסמלים הנגלים לעיניה וממסורות עתיקות מהעולם. עבודותיה המכילות צבעים וסמלים עתיקים מתקשרים באופן בלתי מודע אך ברור ומרגש לחיבורו האסטטי פילוסופי פורץ הדרך של וסילי קאנדינסקי "על הרוחני באמנות, ביחוד בציור" משנת 1912

קאנדינסקי ניתח את השפעתה של הראיה החזותית על נפשו של האדם,  ניתח את השפעת הצבעים והצורות הגיאומטריות על האדם ועל התחושות הגופניות שהצבע והצורה מעוררים  ועמד על הנתיב שבו הצבע והצורה משיגים את הנפש.

קנדינסקי הצביע על ה"צורך הפנימי" -  העיקרון שממנו נובעת האמנות במיטבה והוא הבסיס ליצירת ההרמוניה של צורות וצבעים.  זהו עיקרון אשר באמצעותו נוצרת אינטראקציה יעילה ואפקטיבית בין הצורה ונפש האדם. "צורך פנימי" הוא גם זכותו של האמן לחופש אמנותי מוחלט.  התהליך שבו נולדת היצירה האמנותית מאותו "צורך פנימי" של האמן הוא תהליך מסתורי ולעיתים מיסטי, אך מרגע שנולדה היצירה האמנותית היא זוכה בחיים עצמאיים משל עצמה. היא הופכת לישות עצמאית בעלת חיים ה"נושמת" באופן עצמאי ובלתי תלוי.

קנדינסקי ציין שכאשר בוחנים את לוח הצבעים (הפָּלֶטָה) של הצייר, מתרחש אפקט כפול: תחילה מתקיים אפקט פיזי טהור המתבצע באמצעות העיניים, נובע מיפי הצבעים, וגורם לתחושת שמחה כאילו טעמנו אוכל משובח. אפקט זה יכול להתפתח ולגעת עמוק הרבה יותר ולגרום לריגוש ולרעד נפשי, מעין "תהודה נפשית", שהיא תופעה רוחנית טהורה שבה הצבעים נוגעים ופוגעים בנפש עצמה.

כאשר מתבוננים בעבודותיה של חיה המלכה מתרחשים התהליכים המופלאים הללו עליהם דיבר קנדינסקי לפני יותר ממאה שנה.

 

שעות הביקור בתערוכה :

ימי שלישי רביעי וחמישי מ-11:00 ועד 19:00

ובימי שישי שבת מ-10:00 עד 14:00

ימי ראשון שני ושלישי בתיאום מראש

 

055-923-0022טלפון הגלריה :

האמנית בפייסבוק:

Haya Hamalka Art

נעילת התערוכה : 2.4.2022

logo בניית אתרים