צילום: יהורם גלילי
zoom לאהבה/ יהורם גלילי

גליה שכטר מספרת על התערוכה הייחודית שהיא אוצרת ומוצגת בסינמטק תל אביב עד ל-30.3

"zoom לאהבה", תערוכה ייחודית שהאוצרת שלה היא האומנית גליה שכטר, מוצגת בסינמטק תל אביב עד ל-30.3. אירוע הפתיחה של התערוכה יתקיים ביום שלישי 1.3. בשעה 19:00 בסינמטק תל אביב, ובמהלכו יקריאו המשתתפים שירים המוצגים בתערוכה לצד יצירות נוספות. האמנים המשתתפים בתערוכה הם: יחיאל לוי, סיגל זהבי, נורית בהונקר, נועם תומר, ליה בורס, טל סלע, אורלי נבל, איריס בשירי, דנה שלו, איריס שפירא ילון, רות ירדן, עדן שפילמן, הדס פורגס, חגית כרמל, אורנה ארז, אורנה הוכרמן, יהורם גלילי, מור שניידר, ד'ר עמיר תומר, גלי נווה שטרן, לאה פוקס-הרץ, אורית כרמל רפאלי, מרי קרקו, תמרה חלוצי, אורית קלאפיש, דנה טולר, דב פוקס וגליה שכטר.  

בתערוכה הייחודית "zoom לאהבה" משתתפים מאיירים, צלמים, ציירים ומשוררים, שמציגים יצירות בשילובים של ציור ושירה ואיור ושירה. אמנים מדיסיפלינות שונות וממדיות שונות חברו ביניהם בשיתוף פעולה בין ציור, איור ושירה יוצגו גם צילומים, ציורים וקליפים להאזנה.

בתערוכות, שגליה שכטר אוצרת ומשתתפת בהן, היא משלבת בין המדיות השונות. התערוכות שלה הן בדרך כלל חברתיות ונושאיהן עוסקים במתרחש בתרבות, באמנות ובפוליטיקה בארץ ובעולם. היא מדגישה כי חלק מהאמנים המשתתפים בתערוכה הוציאו לאור ספרי שירה וכי "כמו תמיד בתערוכות שלי חשוב לי לייצר במה עבור אמנים בתחילת דרכם לצד אמנים בשלים שמציגים בתערוכות רבות. בקריאת המפה שלי, צו השעה, החברה שלנו נמצאת כבר הרבה זמן עוד לפני משבר הקורונה במשבר של ערכים: אין סובלנות ואין שיח. אנשים יצאו להפגין ברחובות ויש כאלה שניסחו זאת כמלחמת אחים. משבר הקורונה בארץ ובעולם גם פגע בכולנו כלכלית וחברתית. התערוכה עבורי היא נתינת מקום לעולם, שבו האמנים מבטאים שיח על אהבה בכל רובד אפשרי. התערוכה כוללת ביטויים של אהבה על צורותיה ומורכובויותיה והיא מהווה במה לצופה להזדהות עם אותם אמנים הנחשבים לקול חברתי בימים אלו. זו עמדה חשובה לי כאדם, כיוצרת וכאוצרת".

לדבריה, הקונספט הייחודי של התערוכה מתאים לסינמטק תל אביב, שבו מתקיימות מדי חודש תערוכות. "האווירה של התערוכה, הרעיונות היצירתיים, המגוון העשיר של יוצרים ויצירות, כולל קליפים שיוצגו, מתאימים לאווירה של הסינמטק שנערכים שבו אירועים רבים, פסטיבלים, סרטים, הופעות והרצאות. יש גם משמעות למיקום התערוכה בכניסה לסינמטק. כשהייתי בפריז אהבתי מאוד את כיכר פומפידו, מקום שיש בו מוזיאון ואמנות קלאסית לצד אירועי תרבות כמו מייצגים של אומנות צעירה ותוססת. חודש מרץ מסמל את האביב וזה מתאים לנושא האהבה. ה- zoomהוא כמובן חלק מתקופתנו כי התקשורת האנושית עברה ל-zoom בכל תחומי החיים: חינוך, הייטק, כנסים, דייטים, סדנאות ועוד. המרחב הבין אישי והתקשורת בארץ ועם חו"ל עברו ל-zoom, וזאת חלק מהאמירה ומהתקופה שבאות לידי ביטוי בתערוכה".

החיבור שלה לנושא התערוכה נובע מכך שהריפוי האמיתי שלנו נעשה ברובד האישי, הבין אישי, הזוגי והחברתי. "אנו ניזונים מאהבה, מייצרים אהבה וזה חיוני לקיומנו. זה לא תמיד קונקרטי במובן של בני זוג כי יש הרבה צורות לאהבה. פסיכולוגים רבים, חוקרים, אומנים ופילוסופים עוסקים במושג הזה, והספרייה האישית של כולנו מלאה בספרים על אהבה ובפס הקול של החיים: המוזיקה, הטבע, הנוף האנושי והחברתי מוזן מאהבה. צריך לזכור שהליבידו כיסוד חיים הוא גם האגרסיה במונחים של פרויד. בשנים האחרונות אני עוסקת בנושא האהבה וגם בחיפוש אחר היופי, למרות המורכבות והצד הנמוך של החיים. התשובה שמצאתי טמונה בכוח של האומנות והאהבה, שמחזירות את כולנו לפסים אנושיים שבתקופה זו יותר הכרחיים. כולנו נעים בתוך המחדלים ובכוח המורכב של החיים, שמייצר אפלה וקושי, ובתוך הכוח שמביא ריפוי, איכות חיים ואנושיות. ובדיוק בכל זה עוסקת התערוכה".


גליה שכטר עוסקת מזה שנים רבות בציור ובכתיבה. היא הציגה את יצירותיה בתערוכות יחיד וקבוצתיות בארץ ובחו"ל. החיבור בין המילה הכתובה לדימוי הוויזואלי מעסיק אותה כיוצרת וגם כאוצרת. היא הוציאה לאור ארבעה ספרים: ספר השירה "מושיטה לך אדי אוקיאנוס" (הוצאת הקיבוץ המאוחד), ספר הילדים "כנפי הקסם של אמא" (הוצאת סער), "הקטר הכחול שיכול – אמנות כביטוי ליכולת" (בשיתוף אוניברסיטת חיפה, הקרן ליוזמות חינוכיות ומשרד החינוך), וספר השירה "דבש, ים וזהב" (הוצאת ספרא") שבו מופיעים שירים, ציורים וצילומים מתערוכות שלה בארץ ובעולם.

יצירותיה שיוצגו בתערוכה החדשה יכללו הדפס שמשלב ציור, שירה, צילום. "הנושאים של יצירות אלו מדברים על מרחבים של אהבה, זוגיות, אהבה לבן שלי, למשפחה, שירים מנופי הילדות ונופי הארץ וחו"ל, אני עוד מתלבטת לגבי העבודה שאציג. עדיין לא החלטתי איזה מבין הביטויים הרבים של האהבה אני מציגה. בשנת 2022 צורות האהבה והמשפחות שקיימות הן מגוונות, והפיתרונות הם עשירים ומגוונים. כיום יש משפחה חדשה ודרכים נוספות לבטא אהבה וליצור משפחה והורות, כאוצרת וכיוצרת אציג אושר ועושר מופלא מעולם האהבה שלי שהפך גם לביטוי באומנותי".

לדף הפייסבוק של האומנית ואוצרת האומנות גליה שכטר:
https://www.facebook.com/profile.php?id=1840284324

התערוכה "zoom לאהבה" (אוצרת: גליה שכטר) תוצג בסינמטק תל אביב, שפרינצק 2, תל אביב,
עד ל-30.3.
שעות ביקור בתערוכה
:
פתוח כל ימות השבוע בין השעות 09:00 עד 23:00.

 

logo בניית אתרים