על עוקץ וסערות עם שולה ברנע/ ראובן שבת

שולה ברנע היא יוצרת פוריה מאוד. במהלך השנים היא כתבה קבצי שירים וסיפורים. עסקה בחינוך וביעוץ חינוכי.  השנה ראו אור שני ספרים שלה-"עוקץ מתקתק וסערות בחיי אישה.

 

 

ספרי מעט על עצמך וכיצד הגעת לכתיבה?

"מזמן הילדות נטיתי לכתוב ובפרט לאחר קריאת יומנה של אנה פרנק.  למעשה, מאז ומתמיד חלמתי להיות סופרת, הערכתי את הכתיבה ואת הכותבים. לאט לאט הבנתי, שהכתיבה בי היא צורך ואיני יכולה בלעדיה!           רשמתי יומן במהלך עשור, נקטע בשל הקמת משפחה, עולם עבודה, ילדים וכו'. זכיתי ללמוד ספרות אצל המשורר דוד לוויתן שגרם לכל כתתי לאהוב במיוחד את מקצוע הספרות וממנו התוודעתי לסופרים ומשוררים, שלאו דווקא נכללו בתוכנית הלמודים.    הוריי, שורדי שואה, עלו מאירופה לאחר המלחמה,  נחשפתי לשפה עברית מאד דלה  בביתי אף עילגת-דבר שהפריע לי בלימודיי בתיכון ודרבן אותי בין השאר לפנות ללימודי הלשון העברית והמקרא באוניברסיטה. שבתי מחדש וביתר שאת מאז הגמלאות לכתיבה. השתתפתי בסדנאות רבות והתפתחתי ואז החלו גם ספרי השירה לצאת לאור. בהמשך שבתי לכתיבת פרוזה ובשנה האחרונה כתבתי שני ספרים.

במה עוסקים הספרים האחרונים שלך?

 ספר השירה- כאב עלה צומח מגוון עוסק בנושאים אוניברסליים הפוגשים נפש כל אדם באשר הוא: א) מעגלי החיים השונים- משפחה  הקשר הבינדורי  נכד וסב ופנאי. ב) הטבע. ג) שירים בעלי רקע וסגנון תנ"כי,.

א)החיים הפנימיים במשפחה, הרגשות והיחסים, כלומר: אהבה, געגוע, אכזבה, תסכול, תקשורת וריחוק. מתן קול למושתקים ב) נשגבותו ופליאה מיופיו. התייחסות לבעלי חיים, צמחים ודומם. ג) למשל לוט ובנותיו.

עוקץ מתקתק :

ספורים קצרים בחלקם ריאליים, אלה לקוחים מחוויותיי בחיים, חלקם בעלי גרעין אמת, אותו מתחתי לקצה הגבולות האפשריים בהובלת דמיוני וחלקם מומצאים לחלוטין. כמו-כן סיפורים פנטסטיים שהפתיעו אף אותי בהשתלשלותם ובסיומם המיוחד. בספורים אלה בחנתי מקרוב רגשות שהתעניינתי בהם כמו: אהבה, שנאה, כמיהה לדברים בלתי משגים, קרבה ריחוק  ניצול הזולת וההשלכות על הסביבה הקרובה והרחוקה.                              

סערות בחיי אשה:

בחנתי טלטלות עזות שחווה אשה אחת בנתיב חייה. שילבתי באופייה תכונות שונות ומגוונות שניהלו את מסלולה בחיים לטובה ולרעה. בחנתי את ההבדלים במעמדות ובמגדר בחיים של שתי הדמויות המרכזיות ואת הדינמיקה  המתפתחת ביניהם.

מי הם 3  היוצרים החשובים בעינייך?

דוסטוייבסקי בספרו החטא ועונשו ואחר כך בספריו השונים: גדולתו ויכולתו לחדור מתחת לעורו של הגיבור אותו הוא מתאר, להכירו היטב ולהביאנו כקוראים להכירו כמוהו, לשתפנו  ולטלטלנו כמוהו בלבטיו ונפתוליו בחיים התנהלותו והחלטותיו על המשתמע מהן. דמות החוקר  המשטרתי מול הדמות ותחקורה מדהימה!

אמיל זולא-ננה גדולתו ביכולתו להעביר אלינו  בעוצמתיות את כובדו של הפשע שבצעה שם הדמות על דרך הדמיון של "רצח וגם גנב.." ניתן לחוות יחד עם הגיבור את הסבל של החטא ועונשו והשלכותיו.

פיליפ קלודל- הנכדה של מיסטר לין, יכולת תיאורית מפליאה, כשכולה לכיוון בדיה, נשמר המתח לאורך כל העלילה ,רק בסיומה הקורא מתוודע לאמת.

פוגל- תמונות מחיי נישואין, תמונה כה ריאלית ומוחשית, שקשה למצוא בספרים אחרים.

ס צוויג -קוצר רוחו של הלב ,ספר מופתי בהתרכזו  ובפיתוחו את הנקודה הראשית של כותרת הספר. זכור אצלי ומשכנע באמינותו שנים  רבות!

סגנון סרטים בעיקר סדרות מתח בריטיות וכן סרטי תקופה- מהווים רבות מקור להשראתי

 

 

logo בניית אתרים