בכיוון הרוח ינואר 2022  מחאה – אישית וחברתית/ בנועם מוזיקה ששורטת


 

 1. 1.      איריס לונדון זולטי – כשתיגש - מילים: סמדר פלק-פרץ / לחן: גיל לוטן וארי קטורזה

סינגל חדש של איריס חברת ההרכב "תמונות חיינו" לקראת אלבום סולו ראשון, השיר הנפלא הזה הוא בעצם רשימת בקשות, בשום אופן לא בטון דורש. אבל מספיק ברורות מאיש שבא אל אישה, בתוך מערכת יחסים או לקראתה. והוא מאוד רלוונטי לימינו.

 

 1. 2.      רפאל יצירה – חופשי זה לגמרי לבד – מילים יעקוב גלעד, לחן יהודה פוליקר

ביצוע לשיר הידוע של בנזין, מקבל אצל רפאל פן רגשי יותר ופחות בועט כמו אצל פוליקר וחבריו. נשמע בביצוע הזה שזה אכן מה שהלב רוצה, וזה יפה מאין כמוהו (אפילו יותר מהמקור)

 

 1. 3.      יעל את מגזימה – אור: מילים ולחן: יעל ברונשטיין

יעל מדברת בשם כל הנשים שנמצאות במערכת יחסים אלימה, נותנת הצצה משלה ל"איך זה מרגיש" וזה כל כך חשוב אחרי כל המילים היבשות שאתם וגם אני קוראים בעיתון.

 

 1. 4.      אילה זיו – סיבה - מילים ולחן: אילה זיו

זה נכון תמיד ובפרט עכשיו. חשוב להוקיר את מי שיקר לנו. וכשהבדידות כרסמה (וגם זו הייתה מגפה) יש מצב שגם אנחנו "שכחנו אותם" שכחנו לשאול, שכחנו לחבק, ואיילה המוכשרת מאוד. כתבה על זה שיר, ברגישות נפלאה וביצירתיות מדהימה.

 

 1. 5.      הראל חדד – עבדים - מילים ולחן- הראל חדד

שיר שמנסה להכניס אותנו לפורפורציה, ביחס לחיים שלנו ולמה שהם דורשים מאיתנו וזה לא מעט. יצא השבוע וגבר נכנס לי אל הלב. (ולא זה לא קאבר לסחרוף)

 

 1. 6.      יעל סיון – הפוסל במומו פוסל – מילים ולחן – יעל סיון

 

 – זו כבר מחמאה חדה וישירה ודי ברור על מי היא מדברת, הייתי אומר. טקסט חכם, שמבקש בפשטות ובחן, משהו שאותו אדם כנראה כבר לא יכול להיות. וזה מה שהופך אותו לכואב כל כך.

 

 1. 7.      שירה ויזל- מלחמה – מילים ולחן: שירה ויזל

 

שיר מדהים שיצא באוגוסט שנה שעברה ושם את כל המציאות בפרצוף, אין לי הרבה מה לומר עליו חוץ מזה שיש מלא מדינות אחרות אבל רק אחת שהיא בית בסופו של דבר

 

 1. 8.      פרויקט גיסנו – חתולה פוליטית -  מילים- אלי פוקס לחן - אסי הירשפלד

מה שיפה בשיר הזה שאחרי שסיימתי להאזין לו הרגשתי פתאום שפוי יותר, הוא מכניס את הוויכוח לווליום נורמלי, וזה כל כך חשוב, הכרחי. ובלתי נתפש לחשוב כמה איבדנו את היכולת הזו.

 

 1. 9.      יהוא ירון – סימני סערה- מילים: שמעון אדף, לחן – קובי אוז
   

פרשנות חדשה של יהוא לשיר של חיים אוליאל, אני חושב שהשנים שעברו בסיר הלחץ שאנחנו חיים בו, לא לימדו אותנו כלום. לכן זה טוב להזכיר שתמיד יכול להיות גרוע יותר מעכשיו. ושהתזכורת תהיה תמיד בתודעה. זוהי פרשנות שרחוקה מאוד מהשיר המקורי, מתאימה אותו לטמפרטורה אינטימית, שכל ך נחוצה לאקלים העכשווי.

 

 1. 10.  דני ליטני – לפתח הר געש – מילים: דן אלמגור, לחן -  דני ליטני

לסיום, אני רוצה לציין את הפרידה של דני ליטני מהבמות בשיר מתוך אלבום נפלא יחגוג השנה שלושים, ובטקסט שהוא כל כך תמים ביחס למציאות שהפכה כמעט בלתי אפשרית עם השנים שחלפו. זה שיר שגם לחנו מאוד מורכב 6:30 דקות שהן השראה עצומה עבורי.

 

קישור לבלוג שלי – בנועם- מוסיקה ששורטת:
https://www.facebook.com/musicstrached


שחר כהן-עורך מדור מוזיקה בכיוון הרוח:
http://www.scmusic.co.il/

טואול - בניית אתרים