להגשים  את חלום הריקודים הסלונים והלטיניים עם מריה פיגובסקי/  יהורם גלילי

"אני אוהבת שמגיעים אליי אנשים שלא למדו לרקוד מעולם, כי כך אין להם הרגלים לא נכונים. כל המדריכים שלי עברו אצלי התמחות צמודה וכולם עובדים באותה השיטה, זאת על מנת שהריקודים ייעשו בכיף עבור כל מי שלא למד לרקוד. אני מאוד ממליצה להיכנס לקבוצת ריקוד מכיוון שזו מסגרת תומכת, שמאפשרת ללמוד לרקוד בכיף ובצורה הטובה יותר. בית הספר לריקוד מהווה מעין מועדון חברים, כי פעמים רבות זוגות שנשואים הרבה שנים מוצאים את עצמם לבד בבית ולא תמיד יש להם על מה לדבר. מעבר לכך שהריקודים מאפשרים מסגרת של פעילות גופנית מהנה, מדובר גם בזמן איכות עם בן או בת זוג כי חלק מהזוגות מתאמנים ביחד בבית".

כך אומרת מריה פיגובסקי, רקדנית, כוריאוגרפית ומנהלת הרשת "אקסקלוסיב", בית ספר לריקודים סלונים ולטינים לבני 50 פלוס, המפעילה חוגים בהם לומדים המשתתפים והמשתתפות את כל סגנונות הריקוד: סלוניים (וואלס, טנגו), לטינים (רוקנרול, פאסו דובלה) וגם מה שבאופנה (סלסה, מרנגה, טנגו ארגנטינאי ועוד).
בנוסף לחוגי זוגות קלאסיים, מתקיימים גם חוגי SOLO לנשים בלבד, בהם שמים יותר דגש על ריקודים לטיניים וגם הרקדניות לומדות טכניקה כבר מההתחלה. 

מריה מתגוררת כיום עם משפחתה בבית רחב ידיים במושב שער אפרים שבאזור השרון, אבל לא תמיד החיים חייכו אליה. היא גדלה במשפחה חד הורית  באוקראינה ורקדה ריקודים סלוניים ולטיניים כבר מגיל ארבע. בגיל שש זכתה באולימפיאדת מתמטיקה ובגיל שמונה כבר למדה מתמטיקה בתכנית מיוחדת של אוניברסיטה והייתה בין התלמידים המצטיינים. במקביל, היא המשיכה לרקוד.

מריה, ממתי קיים אצלך החלום של הריקודים הסלונים והלטיניים?
"החלום הזה תמיד היה קיים אצלי, למרות שהתקבלתי לטכניון ללימודי מדעי המחשב, שירתתי בצבא באבטחת מידע בחיל מודיעין, קידמתי סטרט אפ בתחום הבינה המלאכותית, ובמשך השנים גם לימדתי מתמטיקה לבגרויות כולל קבוצות של נוער במצבי סיכון בפנימייה בצפון. אמא שלי כמעט קיבלה התקף לב כששמעה שעזבתי מקצוע מכובד כמו מהנדסת בעלת תואר אקדמי מכובד לטובת לימוד ריקודים. זה קרה לאחר שנישאתי לבחור, שלא הסכים לרקוד באף חתונה. המצב הזה מאוד הפריע לי ולכן החלטתי לחפש בשבילו בית ספר ללימוד ריקודים, וכאשר היה לי קשה למצוא כזה שגם איכותי וגם מהנה – החלטתי להקים בית ספר כזה משלי. זה התפתח מהר ובתוך שנה התחלתי לחשוב על סטודיו משלי".

היא עלתה עם אמה לישראל כשהייתה בת 16, עם כישרון בולט במתמטיקה ואהבה גדולה לריקוד. מכיוון ששתיהן נאלצו לשרוד מבחינה כלכלית, העדיפה אמא של מריה להשקיע בקידום בתה בתחום המתמטיקה וכך נאלצה מריה לזנוח את אהבתה הגדולה – הריקוד. מריה השתלבה בלימודים בטכניון בגיל 17 כשכבר יש לה תעודת בגרות מלאה, ובמהלך לימודיה עבדה ועזרה בפרנסת המשפחה ולימדה מתמטיקה, פיזיקה ומחשבים עד גיל 25. בהמשך התגייסה לצה"ל וסיימה את שירותה הצבאי כשיש לה תואר ראשון במדעי המחשב ועם ניסיון תעסוקתי, איתו הצליחה להשתלב בקלות בעולם ההייטק הישראלי. בהמשך התחילה לעבוד על סטארט אפ משלה בתחום הבינה המלאכותית.

כאשר החל להשתפר מצבה הכלכלי של מריה,  היא חזרה להתאמן ברמה הגבוהה ביותר לתחרויות של ריקודים לטינים. כאמור, לאחר נישואיה היא חיפשה עבור בעלה מסגרת נכונה ללמוד ריקודים כדי שיוכל להצטרף אליה לריקודים, ואז הקימה בעצמה בית ספר לריקודים סלונים ולטינים לבני 50 פלוס. ההצלחה לא איחרה להגיע. מריה הבינה שדווקא אחרי גיל 50 לגברים ולנשים יש יותר פנאי ורצון ללמוד לרקוד, היא פתחה סניפים נוספים של רשת "אקסקלוסיב" המונה כיום שישה סניפים: נס ציונה, קיסריה, חיפה, שער אפרים, נתניה, הוד השרון ושני סניפים שאמורים להיפתח בקרוב בירושלים ובאשדוד.


בנוסף לריקודים, זיהתה מריה שבשכבת גיל זו לאנשים יש פנאי, אבל אין להם מספיק מסגרות להכיר וליצור חברויות חדשות. לכן, בנוסף לריקודים, היא החלה  להפיק עבור תלמידיה נופשים בארץ ובחו"ל. עם הזמן היא הפכה ל"גורו" של בני 50 פלוס, שתמיד חלמו לרקוד וחיפשו מסגרת מתאימה ללמוד ריקודים, והחלה להפיק עבורם גם נשפים אקסקלוסיביים, כשהיא יוצרת חוויה חד פעמית של נשפים בסגנון המאה ה-19 עם שמלות ערב מפוארות וחליפות מושקעות. בימים אלה מתחדשים הנשפים הייחודיים שהיא מקיימת עבור הרקדנים והרקדניות הלומדים אצלה רשת.

ספרי בבקשה על מקרה יוצא דופן של זוג שהצליח בזכות לימודי ריקודים ב"אקסקלוסיב".
"הגיע אליי זוג בני 70 פלוס, שלמדו לרקוד כמה שנים בבית ספר אחר לריקודים אבל המדריך שלהם חלה. הם רקדו ברמה בינונית ולכן היה קשה לשלב אותם עם שאר הרקדנים והרקדניות בבית הספר, אבל הם הצליחו להשתלב. אחרי חודשיים הם נסעו לחו"ל וחזרו עם מדליה מתחרות ריקודים, שנערכה בשיט בו הם נפשו. מה שגרם להם לזכות היה הריקוד שהם למדו אצלי כשהגיעו לאקסקלוסיב".

לפני תקופת הקורונה ארגנה מריה נופשים בחו"ל לתלמידי הרשת וחבריהם, במהלכם הם נהנו מריקודים טיולים וממאכלים של תרבויות שונות. כך למשל, הם טסו לסנט פטרסבורג שברוסיה ונהנו – לא רק מבית מלון חמישה כוכבים, ביקור בהטמיוטאז וארמון הקיץ של משפחת המלוכה – אלא גם למדו ריקודים חדשים  ממדריך רוסי שמתמחה בקהל בגילים אלו שהוזמן במיוחד על ידי מריה לצד מאסטר קלאס שמריה העבירה להם ואף נשף מפואר באולם בסגנון של המאה ה-19 ברוסיה. בשנים האחרונות תלמידיה של מריה אף הגיעו לתוכניות טלוויזיה. עשרה זוגות של תלמידי רשת "אקסקלוסיב" הצטלמו לסדרת הטלוויזיה "משיח" עם השחקן והבדרן אודי כגן, לפרק שצולם על תחרות ריקודים בסגנון שנות ה-60, וזוג רקדנים מבית הספר לריקוד הדגים את יכולותיו בתכנית הטלוויזיה "פאולה ולאון" בערוץ 12, בה התראיינה גם מריה.

מריה: "יש לנו להקה רשמית בשם Exclusive, שמופיעה עם מופעי ריקוד תיאטרלי באירועים גדולים וקטנים שמונה 10-6 זוגות המתאמנים שלוש פעמים בשבוע. לאחרונה הופיעה הלהקה בהתנדבות במעון הרופא בחיפה. מדובר ברקדנים וברקדניות שגדלו אצלי בחוגי ריקוד ועד לפני שלוש שנים בכלל לא ידעו לרקוד. גם במוזיאון הראלי היה לנו מופע של ריקודים מהמאה ה-19, שכלל מופע ריקוד תיאטרלי, מופע תלמידים מהרשת שהופיעו עם ריקודי נשפים וגם ערב ריקודים חופשי עבור כל מי שרצה לרקוד. מדובר באנשים מאוד איכותיים, כי מי שמגיע לאירועים כאלה מאוד אוהב תרבות אבל לאו דווקא יודע לרקוד. זה מאוד תורם לאווירה שהיא כמו של פעם ואף רוקדים בכל הסגנונות: ולס וינאי, צ'ה צ'ה צ'ה, סלסה וגם ריקודים סלוניים".

מריה יזמה והפיקה לאחרונה במוזיאון ראלי נשף ראשון מסוגו בארץ בסגנון המאה ה-19, אליו הוזמנו כל שוחרי הריקודים הסלוניים, בני 50 פלוס שהגיעו לבושים במיטב מחלפותיהם. באירוע השתתפו מאות רקדנים מתחילים וותיקים ובמהלכו מריה ולהקת Exclusive העלו מופע מקורי ולאחריו מריה לימדה את הקהל ריקוד חדש. האווירה באירוע הייתה מחשמלת, זאת הייתה חגיגה של חזרה לשגרה אחרי הסגר השלישי כשבני ובנות 50 פלוס חדלו להיות "קבוצת סיכון" וחזרו לבלות.מריה מסבירה כי גברים ונשים המגיעים לבית הספר לריקוד שלה אינם צריכים לדעת דבר הקשור לריקוד. "פשוט מגיעים לשיעור ראשון ומשם מתקדמים הלאה, יכולים להתחיל לרקוד כבר אחרי חודשיים בלבד. חודש ראשון מיועד להיכרות לסגנונות ריקוד שונים וחודש שני מיועד להביא את החומר הנלמד לרמה בשלה, לצד זה שכל הזמן לומדים דברים חדשים. ואחרי חודשיים כבר יודעים לרקוד 7-6 ריקודים בסיסיים  ללא תזכורות גם ברחבת ריקודים מחוץ לחוג. עם הזמן לומדים אצלנו יותר מ-40 סגנונות ריקוד, כולל תרגילים מתקדמים".

 

 

 

 

logo בניית אתרים