הנשיא הרצוג, חנך את מרכז המחקר צח"ר-פאלם ביץ' למדעי החברה בראי היהדות במכללה האקדמית צפת/ דין לביא

 

 

נשיא המדינה הנכנס ויו"ר הסוכנות היהודית לשעבר, יצחק (בוז'י) הרצוג, חנך את מרכז המחקר צח"ר-פאלם ביץ' למדעי החברה בראי היהדות במכללה האקדמית צפת.

 

 

 

הקמת מרכז המחקר החדש, מהווה ציון דרך בשיתוף הפעולה שבין המכללה האקדמית צפת לבין שותפות צח"ר-פאלם ביץ' האמריקאית.

 

 

 

ייחודיות מרכז המחקר הוא ביצירת ידע אקדמי אוניברסלי, תיאורטי ויישומי, הקשור במדעי החברה מתוך מקורות היהדות העתיקים. לדוגמה: אם עד היום חוקרים בקרימינולוגיה הציעו הסברים לפשיעה מספרות המחקר הקיימת והמקובלת במדעי החברה, מרכז המחקר צח"ר-פאלם ביץ' מציע להשתמש בידע עתיק יומין ממקורות יהודיים מסורתיים: ספרות רבנית, תלמודית ומקראית (בין היתר: התנ"ך, תלמוד, מוסר, קבלה, הלכה, חסידות וכדומה), על מנת להסביר תופעות אלו ואחרות, כדוגמת מודלים לחינוך והתמודדות עם אובדן.

 

 

 

ד"ר יצחק בן-יאיר, יו"ר מרכז המחקר צח"ר-פאלם ביץ' למדעי החברה בראי היהדות: "כתבי הקודש של הדת היהודית אוצרים ידע רב, תאורטי ויישומי העוסק באדם ובהתנהגותו. ידע זה נזנח במאה ה-18 בתקופת ההשכלה על בסיס ההנחה שיש להחליף את החשיבה הדתית בחשיבה רציונלית. מרכז המחקר הוקם במטרה להחיות ידע זה ולהפכו רלוונטי לימינו אנו.

 

 

 

בפתח אירוע חנוכת המרכז קבע נשיא המדינה הנכנס, יצחק (בוז'י) הרצוג, שנכנס לתפקידו ביום רביעי האחרון, כי הוא "בטוח שהקמת מרכז המחקר תעודד עשייה בקרב היהודים הצעירים, התמודדות עם הזהות היהודית וכן תחזק את הקשר בין קהילת צח"ר (צפת חצור וראש פינה) לבין הקהילה היהודית בפאלם ביץ' בפרט, ובין ישראל לארה"ב, בכלל".

 

 

 

נשיא המכללה האקדמית צפת, הפרופ' אהרן קלרמן, הדגיש בנאומו בפני באי ובאות הכנס כי "מרכז המחקר חלוצי, ומביא עמו חידוש נפלא שלא נראה לפני כן – שיתוף הפעולה בין חקר היהדות לבין מדעי החברה".

 

 

 

מנכ"ל הפדרציה היהודית בפאלם ביץ', מייקל הופמן, התייחס לדברי נשיא המכללה, וקבע בדברי הברכות שלו כי קהילת צפת, חצור וראש פינה וקהילת פאלם ביץ', שבפלורידה, "חולקות קשר עמוק וחזק, ותומכות בחשיבות החינוך והערכים היהודיים. אנחנו מחכים ומצפים בהתרגשות רבה לפעילות משותפת של מרכז המחקר והנחלת חקר מדעי החברה, בהתבסס על מקורות היהדות גם בפדרציה של פאלם ביץ'".

 

 

 

"כחלק מפעילויות מרכז המחקר, נעודד מחקר באמצעות מענקי מחקר, נפיק כנס בינלאומי שנתי, נגייס משאבים, נגבש שיתופי פעולה בינלאומיים ונבנה תכניות ארוכות טווח לשילוב בין-דתי", קבע ד"ר בן-יאיר בטקס חנוכת מרכז המחקר.

 

 

 

הרצאתו של הפרופ' קלמן קפלן, פסיכולוג אמריקאי מאוניברסיטת אילינוי, שניתנה על ידו בטקס חנוכת מרכז המחקר, המחישה את מטרותיו.

 

 

 

תחת הכותרת "קידום החיים", מסר פרופ' קפלן הרצאה מרתקת, העוסקת בפסיכולוגיה החיובית כפי שמשתקפת  בסיפורי התנ"ך, וביכולתה למנוע התאבדויות, וכפי שהוא מגדיר "לקדם את החיים".

logo בניית אתרים