שיריפוי עם ציפי שחרור ורוני סומק בספריה העירונית רמלה/ אריה רגב

ביום שלישי ה-15 ביוני 2021  התקיים בספריית בלפר ברמלה אירוע מיוחד בו אירחו תושבי רמלה בחום ובאהבה רבה את בת עירם, המשוררת והסופרת ציפי שחרור, לרגל צאתו לאור של ספרה הייחודי ופורץ הדרך " שיריפוי- כוחה המרפא של השירה".
ציפי שחרור, מן הוותיקות והמוערכות מאוד בקרב המשוררים החיים ופעילים כיום בישראל, שזכתה להוקרה ולפרסים רבים, פרסמה במהלך יותר מארבעה עשורים, 37 ספרים  ביניהם ספרי שירה, הרומן הנודע "קליפסו רמלה" , ספרים ובהם אסופות של סיפורים קצרים ושפע של ספרי ילדים והרפתקאות.
הפעם יצא לאור מפרי עטה  של ציפי שחרור ספר ייחודי שנועד להיות כלי רב עוצמה עבור כול קורא וקוראת לשם ריפוי ומתן מזור לדאבות הנפש, להחלמתה ולהעצמתה, זאת על ידי גיוס משאב עתיק יומין ובה בשעה מוגש במתכונת חדשנית ופורצת דרך – השירה  המרפאת.


העיר רמלה, מזה שנים רבות, הינה מרכז התרחשות של חיי תרבות ופנאי. רמלה נודעת מאז שנות השישים והשבעים המוקדמות של המאה הקודמת כמעיין תרבות תוסס בו פורצים ומתגלים כישרונות מבני המקום ואחרים צעירים ומנוסים כאחת  המגיעים לעיר מכול רחבי הארץ כדי להופיע, לשמח להסעיר ולהסב הנאה לקהל  הרב והמגוון.
תודות להנהגה הנמרצת והפעילה של רמלה המשקיעה ומעודדת את הפעילות התרבותית  ממשיכה המסורת המבורכת להתקיים, אף ביתר שאת,  גם בימינו. מקום מפגש  והתכנסות  מרכזי בעיר לפעילות תרבותית מהווה ספריית בלפר בהנהלתה הנמרצת של המנהלת דניאלה לבקוביץ'.
במפגש הנדון -שאורגן על ידי דניאלה וצוותה והופק ע"י אלי שנברג- שוחח המשורר הוותיק רוני סומק עם ציפי שחרור וראיין אותה ברוב חן אודות ספרה שיריפוי ובדבר סגולות  הריפוי הרבות והמגוונות הטמונות בשירים ובציטוטים בספר זה. רוני הוא עמיתה של ציפי שחרור בשדות השירה והתרבות הישראלים והשניים צועדים זו בצד זה כבר עשרות שנים. בין לבין שולבו גם קטעי זמר יפים ומרגשים בביצועה של זמרת האופרה הבינלאומית איילת כהן. הזמרת שרה בליווי הפסנתרן המסור והתומך יריב בן דב מבחר של שירים, ממקורות של המוסיקה הקלסית, מוסיקה מודרנית ואף שיר מתוך "שיריפוי",  אותו הלחינה המוסיקאית ירונה כספי.
 
 
ציפי שחרור, אשר המשורר נתן זך אמר בשבחה כי: "שירתה עומדת בשורה אחת עם שירתן של דליה רביקוביץ' ויונה וולך", נטלה על עצמה בכתיבת הספר שיריפוי משימה רבת הקף וחסרת תקדים, שתחילתה בעבודת נמלים של איסוף מאות ציטוטים של מיטב הוגי הדעות, פילוסופים, סופרים ומשוררים לדורותיהם מכול רחבי העולם, ציטוטים הנושאים מסרים של עידוד, תקווה, התחדשות, והחלמה של נפש האדם באשר הוא ולאחר מכן הצמידה לציטוט שיר חדש ומפרי רוחה ובו מסר של ריפוי והחלמה תוך כדי חיבור בין הנשימה לבין הנשמה- נשית וגברית כאחת.
ציפי מאמינה כי את שירי הריפוי מוטב לגמוע לאט ובמנות קצובות כמו יין משובח, כדי שהלב והנשמה יוכלו להכיל ולהפנים  את כול הטוב ומחייה הנפש, כפי שהיא מציינת בפרק המבוא לספר הנקרא "סוד הריפוי"  (בעמ' 19) :

 
 
אם כי היא אינה מורה לקורא להקפיד על סדר הקריאה ואם יש את נפשו לדלג למקום אחר בספר ולנושא אחר הצד את מבטו ואת תשומת ליבו הוא מוזמן לעשות זאת.
מעניין ומרגש היה להיווכח במהלך האירוע כי השיח בין המראיין למרואיינת התפתח לרב שיח מרתק עם הקהל הרב שמילא את אולם הספרייה, ומנה רבים מוותיקי רמלה אשר חלקם מכירים וזוכרים את ציפי – המשוררת בת עירם מימי ילדותם , מלימודיהם בבית הספר היסודי, מחוויות הילדות אשר מחוץ לכתליו, ומימי נעוריהם כולל מועדון הלילה "קליפסו" אשר בהשראת השם האגדי כתבה ציפי לימים את הרומן "קליפסו רמלה".
ברב בשיח שהתפתח בקרב הנוכחים התגלתה אחידות דעים בדבר כוחה של שירה יכולה להוות כלי ריפוי רב עוצמה המשלים הרפואה הקונבנציונלית והופך את תהליך הריפוי וההחלמה לחוויה נפשית מעצימה. גם רופא ותיק שנכח באולם ונשא דברים חיזק זאת בספרו אודות ניסויים ומחקרים מעידים כי מדדים רפואיים כגון לחץ דם, רמת הסוכר ומדדים נוספים נוטים להתאזן הן אצל קורא השירה המרפאה והן אצל המשורר הכותב אשר בעצם כתיבתו חווה בכוחה המרפא של הכתיבה.
הספר שיריפוי מכיל 151 שירים, אשר בכול אחד כאמור משולב ציטוט נודע בשיר משלים של המשוררת.
בדוגמה המובאת להלן, ציטוט משירה של רחל המשוררת , כשהשיר של המשוררת ציפי שחרור מובא מיד לאחריו ומהדהד לתוכו (עמוד 100 בספר):

 
 
 
לקראת תום האירוע בירך אורח הכבוד פרופ' שמעון שטרית (שר , חבר כנסת לשעבר ומועמד לנשיא המדינה ונשיא הפדרציה העולמית של יהודי ספרד) והביע את התפעמותו מן הספר הייחודי ומהערב המקסים. בסיום האירוע נגשו רבים מהמשתתפים אל ציפי, ברכו וחיבקו אותה ואיחלו לה הצלחה רבה עם ספרה החדש, כאשר במבואה שמחוץ לאולם, השתרך תור מול דוכן בו ניהל בנה של ציפי, אמנון שחרור, את מכירת העותקים של שיריפוי, כשציפי מוסיפה הקדשה אישית לרוכשים.


logo בניית אתרים