רשימה:
על הספר הילד מעכו/ עמיקם יסעור 


לאחר 14 ספרי שירה ,שחלקם מוקדשים לעכו, הופיע בימים אלה ספר הפרוזה השני של גדי לופו. 4 שנים לפניו פרסם המחבר בהוצאת צבעונים את הרומן ההיסטורי שלו על חיים פרחי  היהודי בן המאה ה 18, שהיה סגנו אל אחמד ג'זאר פחה בהגנה על עכו מפני נפוליאון. סקרתי את הרומן ההוא וגם כמה מספרי שיריו של המחבר יליד 1958 שגדל בעכו ולמד באוניברסיטה היסטוריה כללית. גם נכחתי באחד הסיורים בעכו בהדרכתו בפסח 2018.  הכרתי את גדי בערב בקרון הספרים בקריית טבעון בדצמבר 2014 ,כאשר הופיע עם הסופרת החיפאית לשעבר לאה זהבי.
 
 
הספר, "הילד מעכו, הוא קובץ סיפורים אישיים. הוא משתייך לספרות הווידוי. יש בו אותנטיות רבה ,רגישות פיוטית ואומץ רב בחשיפה האישית . הוא מתאר פרקי חיים מתוך 30 שנותיו הראשונות של המחבר. השנים הראשונות המעצבות  שעברו עליו בעכו. עכו היא הגיבורה הראשית. יש בספר תיאורים רבים של עמדת האנדרדוג, של ביישנות ושל פגיעות.
 
 
כמה שאלות באשר לתוכנו של הספר
 
 
מה עשו השוטר והקצין לאימו של המספר? מי מכר דירה מבלי להתייעץ עם אשתו? האם הצליחה העסקה? מה קרה לקיוסק? את מי צייר חולה נפש מבית החולים בעכו ומדוע היה האיש לחידה?  איזה מעשה של מנחם בגין פגע בעקיפין באימו של המספר? מה היה סופו של הקשר בין המספר מעכו לבין בת הייקים מהכרמל? האם הצליח ניסיונו להיות קיבוצניק ?מהי נוכחותו של השיגעון בספר? איזה רצח הפעים את המספר ולא זכה להד התקשורתי הראוי לו?  מהם הטרטורים מאותם עבר המספר בימי הטירונות?  כיצד מתוארת הפגישה המשפחתית עם אלוף המשנה? מיהו מוכר הספרים משכונת הדר הכרמל אותו מתאר המספר? כיצד הגיבו ההורים לתאוות קניית הספרים של בנם? מה קרה בדרך להילולה במירון בשנת 1988? איזה  סרט היסטורי הפעים במיוחד את המספר הימי ילדותו? כיצד מתוארת פגישתו עם ניצולי השואה? כיצד הכיר כדורגלן ברזילאי נערץ?  מדוע לגלגה המורה על התלמיד שלה? מה קרה במשרדו של מנהל התיכון המשורר אליעזר כגן? כמה בתי ספר החליף המספר? מה היה הקשר בינו ובין פרופסור נתן שפיגל, הפנומן המומחה לספרות קלאסית? כיתד מתואר הפילוסוף החיפאי אילן גור זאב? כיצד באה הישועה מחתול ג'ינג'י גדול? איזה כינוי מתואר  מודבק לספר? מה מקומה של אלכסנדריה?
 
 
התשובות לשאלות אלו ואחרות בספרו של גדי לופו.  כתיבתו יוצרת מסילות וקשר מהיר לליבו של הקורא. כנותו היא כובשת. היסוד האוטוביוגרפי מיטיב איתה. גדי מיטיב לאפיין את התקופה . הוא בוחר גם אפיזודות מעניינות השופכות אור על חייו  ועל סביבתו.  ניסיונו הרב כליריקן מסייע לו למקד קד את תשומת לב הקורא בדמות הגיבור. לעיר עכו נודע תפקיד חשוב בספר. ניכרת אהבתו הרבה לעיר. התמצאותו בה ומקומה כנוף ילדות והתבגרות בחיין.
 
ממליץ מאוד על ספר נוגע ללב זה.
 
 
 
logo בניית אתרים