על מלחמות היהודים עם דורון בן שמעון/ דלית מור

הסופר דורון בן שמעון מספר על הרומן ההיסטורי "כתב החידה של יוסף בן מתתיהו", שנכתב מנקודת מבטו האנושית של ההיסטוריון היהודי הידוע

 "אני מתאר בספר במהלך המצור ביודפת תחושות כמו: כאוס, פחד ואימה. אלו היו החוויות שחוויתי על בשרי כשריונר באותה מלחמה, כמו גם תחושה של חי או מת ואי-ודאות מפחידה שהרגשתי. את המלחמה שהייתה ביודפת אפשר רק לדמיין: כיצד סלעים נופלים על הבתים בעיר ועל האנשים ומנפצים אותם. כמי שהשתתף במלחמה כה קשה, אני יכול להיכנס לתחושות, לדמיין את הרעש העצום סביב ואת החיילים הרומאים שמסתערים עם מדי הקרב והנעלים המסומרות שמשמיעות קול וזורעות פחד ואימה, ממש לפני כאלפיים שנה".

כך מספר דורון בן שמעון, שביום ראשון 13.6, בשעה 19:00, בקפה סאגה, שוק הפשפשים, רחוב רבי פנחס 4 ביפו, יקיים אירוע השקה לרומן ההיסטורי "כתב החידה של יוסף בן מתתיהו", בו הוא מתאר את סיפורי הקרבות של היהודים ברומאים בצפון הארץ ובירושלים – לראשונה מנקודת מבטו האנושית של יוסף בן מתתיהו, שעד כה לא סופרה, ואף מחייה את הדמות הראשית בצבעים אנושיים נוגעים וגם את רגעי הפחד ורגעי הניצחון.

הספר "כתב החידה של יוסף בן מתתיהו" פותח צוהר לנפשו המעונה ורבת הסתירות של יוסף בן מתתיהו. בגיל 26 הוא נשלח לרומא על ידי הסנהדרין, ובילה מעל לשנתיים בחצר הקיסרית. עם שובו לירושלים, מונה על ידי הסנהדרין למפקד המרד בגליל. לאחר התבוסה ביודפת, הוא נתפס על ידי הרומאים, אך במקום להוציאו להורג כמקובל, הפך אותו אספסיאנוס לאיש המודיעין הבכיר שלו. הספר נע מההווה לעבר ומשם לעתיד. זה סיפור שלא סופר מעולם על המרד הגדול של היהודים ברומאים. הספר מבוסס על "תולדות מלחמת היהודים ברומאים" – ספר ההיסטוריה המונומנטלי של יוסף בן מתתיהו, על ממצאים ארכיאולוגיים שנתגלו בארץ ובאיטליה הקשורים למרד הגדול של היהודים כנגד הרומאים, וכן על כתבי היסטוריונים אחרים שהזכירו פה ושם את המרד והאישים שהיו מעורבים בו.

דורון בן שמעון, בן 66, הוא מרצה, מורה דרך ואיש ססגוני, עטור תארים אקדמיים במדעי ההתנהגות, מנהל עסקים ומשפטים. במשך יותר מ-20 שנה שימש כסמנכ"ל כספים בחברות הייטק וביטוח. בתחום ההייטק הוא התמחה ברכישת חברות ובהבראתן. לאחר עזיבתו את עולם המיסוי וההייטק, עשה תפנית חדה בחייו ופנה ללמוד הדרכת טיולים. "תמיד אהבתי היסטוריה, אך הקורס שעברתי התעלה על כל הלימודים הקודמים ונתן לי הרבה עומק בתחום זה". במקביל, הוא החל להתעמק בהיסטוריה המרתקת של העם היהודי וכתב את ספר הביכורים שלו,  לאחר שעזב את העולם המוכר לו מזה שנים רבות.

לדבריו, מלחמת יום הכיפורים הותירה בחיילים ששבו ממנה צלקות וזיכרונות, שקרוב לוודאי היו מעדיפים להניח מאחוריהם: חברים שנהרגו או נפצעו לנגד עיניהם, קולות המלחמה ובעיקר זיכרונות של מלחמה שהחלה באופן מפתיע, כאוס מוחלט ופחד מוות ממשי.

האם חוויות אישיות שעברת במלחמת יום הכיפורים השפיעו על עלילת ספרך המתאר את קרבות היהודים?
"אני מתאר בספר במהלך המצור ביודפת תחושות כמו: כאוס, פחד ואימה. אלו היו החוויות שחוויתי על בשרי כשריונר באותה מלחמה, כמו גם תחושה של חי או מת ואי-ודאות מפחידה שהרגשתי. את המלחמה שהייתה ביודפת אפשר רק לדמיין: כיצד סלעים נופלים על הבתים בעיר ועל האנשים ומנפצים אותם. כמי שהשתתף במלחמה כה קשה, אני יכול להיכנס לתחושות, לדמיין את הרעש העצום סביב ואת החיילים הרומאים שמסתערים עם מדי הקרב והנעלים המסומרות שמשמיעות קול וזורעות פחד ואימה, ממש לפני כאלפיים שנה".

ספר בבקשה על מלחמת יום הכיפורים אותה חווית כחייל קרבי.

"כשפרצה מלחמת יום הכיפורים הייתי נער בן 19 ושירתתי בגזרה הצפונית של תעלת סואץ. הייתי טנקיסט צעיר שהיה בטוח שהטנק שלו יכול לנצח את כל העולם. עבורי המלחמה הסתיימה אחרי יומיים בלבד, כשחצי מחיילי הפלוגה שלי נהרגו, נפצעו או נפלו בשבי. זו הייתה עבורי תמצית המלחמה בתוך הכאוס. ממש בתחילת המלחמה, התקדמנו עם הטנק לכיוון התעלה, מפקד הטנק נהרג ושני אנשי הצוות האחרים התקשו לתפקד לאחר שראו את המ"מ צונח לרצפת הצריח. כתוצאה מכך מצאתי את עצמי מפקד על טנק רפאים. נהגתי בטנק כשהחיילים המצרים ירו לעברנו שלושה טילי סאגר ממרחק של 10 מטרים בחצי דקה. מעודף מוטיבציה של המצרים נשארנו בחיים. למזלנו, טיל הסאגר מתחמש אחרי כ-20 מטר אך הם ירו אלינו מטווח קרוב יותר".

הרגע המכונן של חייו היה בגיל 38, כאשר פגש בלונדון חבר לקרבות במלחמת יום הכיפורים, בגזרה הצפונית של תעלת סואץ, ושניהם שוחחו ברחוב. "בחצי דקה של שיחה חזרנו לאוהל ולמלחמה. כשהחבר הלך לדרכו, נשארתי לעמוד לבדי בלסטר סקוור. היה מעונן מאוד, קור של חורף לונדוני, ולפתע השמיים התבהרו, העננים שטו וראיתי את הירח מעל ואמרתי לעצמי שתוך חצי דקה חזרתי לגיל 19. עד אז הרגשתי שגיל 50 הוא כמו נפילה לתהום. ברגע זה אמרתי לעצמי: 'דורון, תתחיל לחיות כאן ועכשיו'. שיניתי קיצונית את חיי והחלטתי לרכב על אופנוע כבד BMW 1200 ולחצות איתו את אירופה עם אופנוע, לאחר שחבר סיפר לי על חוויותיו בחו"ל. אחרי חודש כבר נהניתי מנופים מדהימים כמו בנורבגיה ומאווירה ומאנשים באיטליה ויוון".

דווקא מצדה הפכה לאתוס הגבורה לאומי – ולא יודפת או גמלא בהן נערכו קרבות גבורה ברומאים.
"כשהתגייסתי לצבא נשבעתי במצדה: 'שנית מצדה לא תיפול'. היה ברור לנו שבמצדה היהודים נלחמו בגבורה גדולה ברומאים. כשהתחלתי ללמוד ולהעמיק הסתבר לי שכמעט ולא התנהל שם קרב וכשהרומאים פרצו את החומה ותתכננו להסתער – במקום שהמורדים היהודים יילחמו עד טיפת הדם האחרונה הם התאבדו (או שלא). לא ברור מדוע גמלא לא הפכה לאתוס הגבורה הלאומי. הרי שם נלחמו היהודים עד טיפת הדם אחרונה ואף היה רגע אחד בו הם כמעט הביסו את הרומאים וכמעט הרגו את אספסאינוס. הסיבה לכך היא שבשנות ה-40, כשהחלו להקים את המדינה ושיוועו לנרטיב של גבורה, מצדה הייתה קיימת ואילו גמלא הייתה בצד הסורי ולא נודעת היכן. נערים ולוחמי פלמ"ח שרו: 'שנית מצדה לא תיפול' – למרות שהקרב האמיתי נערך בגמלא לא במצדה. גם בספרו של יוסף בן מתתיהו מוזכר שכ-5,000 איש מתו בקרבות בגמלא".

לפני 11 שנה עלה בן שמעון לראשונה על אופנוע כבד והחל לרכב לבדו לאורכה ולרחבה של הארץ, כדי לספוג נופים ואווירה, גם מעבר לים. "נסעתי לשלושה חודשים עם האופנוע שלי כדי לחרוש את כל אירופה. תכננתי ששם, קרוב לוודאי, אכתוב חלק נכבד מהספר, אך בפועל לא כתבתי שם מילה. לימים, חנן (שפר) הצלם הזמין אותי להצטרף אליו לחפירה ארכיאולוגית בבית צידא, ושם השמים הסתחררו מולי. לפתע הבנתי איך אני מתחיל את הספר וצעקתי: 'ישששששש, מצאתי'. הסברתי לחנן הצלם שהבנתי איך להתחיל את הספר – בחפירה גדולה ברומא בה יימצא יומן סודי. כשהתחלתי לכתוב, תהיתי מי יהיה גיבור הספר ובסופו של יום יוסף בן מתתיהו השתלט על העלילה".

אתה מתכנן לכתוב רומן נוסף בימים אלה?

"כבר התחלתי לרקום את עלילת ספרי השני, שייכתב על הורדוס. ספר שלמעשה יהיה ישלים את סיפור מלחמות היהודים. הורדוס היה המלך היהודי הגדול ביותר, והספר ייכתב מזווית ראייתו של עוזרו האישי, האדם שהיה לצידו מגיל 14 ולאורך כל השנים והפך לאיש סודו. בניגוד לספר הנוכחי, בו המספר הוא יוסף בן מתתיהו וגם גיבור הספר, הפעם העוזר הוא המספר. שתלתי רמזים על הספר הבא כבר בסוף הספר החדש כאשר יוסף בן מתתיהו מקבל קלף ממישהו שאומר לו שסבא שלו היה העוזר האישי של הורדוס והוא נשבע שישמור על היומן ושיעבירו מדור לדור. אותן מגילות מתגלות גם בחדר הסודי".

לאתר של הרומן "כתב החידה של יוסף בן מתתיהו: https://josephus-riddle.co.il/


logo בניית אתרים