ג'וליאן בארנס הוכרז כחתן פרס ירושלים / אריאל לוי

במסגרת אירוע הפתיחה של פורום הספר הבינלאומי בירושלים 2021, הכריז ראש העיר של ירושלים, מר משה ליאון על חתן פרס ירושלים הבא - הסופר הבריטי ג'וליאן בארנס. בארנס הודה לחבר השופטים על בחירתו בפרס, והביע תקווה להגיע לפורום בשנה הבאה כדי לקבל פיסית את הפרס מידיו של ראש העיר.

חבר השופטים כלל את נורית גרץ (יו"ר), דרור משעני ועלית קרפ:

"... גדולתו של בארנס מצויה ביכולתו לחשוב ולהתבטא לא רק במילים, אלא גם בתווים או בצלילים, בדימויים ובמטאפורות, בהרהורים ובשתיקות, ולתרגם את כל אלה לפרוזה חזקה ומרהיבה."

בארנס מצטרף לשורה ארוכה ומכובדת של חתני הפרס וכלותיו, הכוללת סופרים בעלי שם, כגון סימון דה בובואר, איאן מקיואן, הרוקי מורקמי וג'ויס קרול אוטס, ביניהם זוכי פרס נובל לספרות כמו ברטרנד ראסל, אוקטביו פאס, ו.ס. נאיפול, מריו ורגס יוסה וג'ון מקסוול קוטזי. הפרס, הניתן מאז 1963 לסופר/ת בינלאומי/ת שכתיבתו/ה מבטאת את רעיון חירות האדם בחברה, מוענק על ידי ראש העיר ירושלים, אחת לשנתיים, כחלק מיריד הספרים הבינלאומי, המתקיים מאז 2019 כפורום הספר הבינלאומי. פורום 2021 מתקיים במתכונת דיגיטלית (4-3, ה-14, וה-21 במאי).

ג'וליאן בארנס, סופר בריטי המתגורר בלונדון, הוא מחברם של עשרים וארבעה ספרים. ספריו תורגמו לכשלושים שפות וכתריסר מהם הופיעו בעברית. בארנס זכה בפרסים רבים, ביניהם ה- Prix Médicis הצרפתי והמאן-בוקר, שבו זכה ב-2011 עבור ספרו "תחושה של סוף" (מודן).

פורום הספר הבינלאומי הוא פרויקט של עיריית ירושלים, המופק ומנוהל על ידי החברה העירונית אריאל. הפורום מכנס בירושלים עורכים ספרותיים, סוכנים, סקאוטים, מו"לים ובעלי תפקידים אחרים מענף המו"לות, מהארץ ומרחבי העולם, לצד בעלי עניין אחרים. אירועי הפורום (המתקיימים באנגלית) פתוחים לציבור הרחב ללא תשלום, אבל פונים בתוכן שלהם לקהל מקצועי (מענף ההוצאה לאור). הפורום מקיים שיתוף פעולה עם פסטיבל הסופרים של משכנות שאננים: הפורום מפיק אירועי תוכן מקצועיים יותר באופיים, והפסטיבל – אירועי תוכן ספרותיים לקהל הרחב.

בשל מגבלות הקורונה, ומכיוון שהקהל של הפורום הוא קהל בינלאומי, פורום 2021  מתקיים במתכונת דיגיטלית (ב-3 וב-4 במאי, ובעוד יומיים נוספים – ב-14 וב-21 במאי), וכולל תכנית חלקית בלבד, לקראת האירוע המלא שנדחה ל-2022. המהדורה הדיגיטלית מתמקדת בהתמודדות של ענף ההוצאה לאור עם המשבר הבריאותי והכלכלי העולמי, ובתרומת השיעורים שנלמדו במשבר לעתידו של הענף. באירועי המהדורה הדיגיטלית לוקחים חלק אנשי מקצוע מרחבי העולם  בעלי תפקידים שונים בענף ההוצאה לאור הבינלאומי.

 

logo בניית אתרים