על ספרות ויצירה בזמן הווה עם טל סלוצקר/ ראובן שבת

טל סלוצקר הוא יוצר ספרותי מעניין ומרתק. דומה כי ההוויה היצירתית שלו שוכנת אומנם בלב ליבו של הווה  יצירתי מתמיד, אבל החיפוש אחר עומק ומשמעות המשכית ליצירה נמצאת בתכני כתיבתו באופן מובהק.

ספר מעט על עצמך

שמי טל סלוצקר, אני בן 35 גר בתל אביב ובהרצליה. התחלתי את דרכי באמנות ובהווה אני כותב ומפרסם את הכתיבה שלי. תחום הכתיבה חשוב לי כדרך ליצור עולם שיש בו רובדי עומק שהאמנות הפלסטית אינה מזמנת. החברים חשובים לי, אבל חיי יצירה הם חיי בדידות בהם פוגשים את החברים באירועים פומביים וכך יוצא שיום אחרי יום אני מבלה בחברת המחשבות שלי בכתיבה ועיון. יש לי מספר קטן של חברים קרובים שאני פוגש באופן יומיומי ויש לי נטייה מסוימת לדת שאינה אורח חיים דתי מלא אלא התקרבות מסוימת אליה.   

 

 

מה הם ספרות ושירה בעיניך

 

ספרות ושירה הן צורות אמנות או דרכי ביטוי בכתיבה שמאפשרות מתן דגש לפן הצלילי או להיבט סיפורי ולהיבט עיוני בכתיבה. ישנם כותבים וקוראים ומהזווית שלי על העולם יש יותר כותבים מקוראים, מצב די אבסורדי. כל צורת כתיבה דורשת מסירות לטקסט למשמעויות שעולות ממנו ולצורה הייחודית לו. יש פן אסתטי ופן של משמעות ושניהם חשובים. הכותב צריך ליצוק צורה ומשמעות בטקסט.

 

 

כיצד היית מאפיין את כתיבתך

 

אני כותב מצבי ערות ומצבי חלום, דברים עובדתיים מהחיים ובדיות סיפוריות. הכתיבה שלי מושפעת מהמהפך המודרניסטי בשירה ומכל סוג ספרות שקראתי מהתנ"ך ועד כתיבה עכשווית. נכון להיום פרסמתי שירים, מחזות, מאמרים, מניפסטים ועוד... אני מקווה שהקורא שלי מסוגל לקרוא את כל אלו משום שגם הקריאה עצמה היא מלאכה ואני מכיר בכך שישנם אנשים שאינם מסוגלים לקרוא שירה או מחזה או מאמר ואני מקווה אם הם קוראי שיצלחו את הטקסט ושיהיה קריא בשבילם. אני תמיד מנסה לכתוב טקסט קריא.

 

מי הם שלושת הסופרים/משוררים החשובים בעיניך ומדוע

אני מחליט פה לבחור רק בכותבים חיים משום שאיתם הדיאלוג שלי חי יותר. מאיר ויזלטיר הוא כותב חשוב בעיני משום התרומה שהוא תרם לנוסח המודרניסטי של כתיבת שירה, מהצעירים יותר אני בוחר את יהודה ויזן ועודד כרמלי, שניהם חברים וכותבים שחשובים לי משום שאני מרגיש קירבה להשקפותיהם ולדרך התנהלותם בשדה השירה, חוץ מזה שההיכרות בינינו נמשכת הרבה זמן ולסיום אבחר את גבריאל מוקד שלמדתי ממנו המון ואני ממשיך ללמוד ממנו. כל הכותבים שבחרתי הם כותבים שאפשר לשוחח איתם שיחה חיה להתייעץ איתם ולהתווכח איתם אם צריך.  

 

 


 

 

אילו 3 ספרים היית לוקח איתך לאי בודד ומדוע

הייתי לוקח את הביוגרפיה של איינשטיין מאת וולטר אייזקסון שאני בדיוק קורא בגלל שזהו ספר קולח שעוסק בפרטי פרטים בחייו של המדען הדגול. בנוסף הייתי לוקח איתי ספר אחד של מישל פוקו, אולי את ההרצאות שלו על ההרמנויטיקה של הסובייקטיביות משום שהוא עוסק ביחס אל העצמי ובאופן חייהם של היוונים הקדומים וגם הרומאים. ואת אחד מספרי האמנות היפים שאבא שלי קנה כשהייתי ילד, אולי את האנתולוגיה של ציורי מוזיאון הלובר בפריז בגלל היופי של יצירות האמנות ברפרודוקציות והכמות הגדולה שלהן. שלושה ספרים זה מעט הייתי רוצה לקחת יותר.

logo בניית אתרים