עם ינון בר שירה על תאטרון וכדורסל/  נועה בכר

 

במשך שנים רבות ינון בר שירה, בן 34 מיפו, היה איש תיאטרון וכתב מחזות שעלו על הבמות של "הבימה", "החאן" "סוזן דלאל" , "תיאטרון הסמטה" ועוד. יחד עם אשתו נעמה הוא הקים את תיאטרון "פנימה" ויצר הצגות על נפש האדם. לכן הפתיעה אותי מאוד לשמוע שהוא מוציא ספר על כדורסל

 

-ינון, איך הגעת לכדורסל? לא קצת קישור מוזר?

 

"האמת שהשריטה שלי כדורסל התחילה מילדות, אבל זה היה מעין "גילטי פלז'ר" ולא משהו שאני מקשר לחיי ככותב."

 

-אז מה נשתנה? מתי זה הפך למושא כתיבה?

 

לפני שלוש שנים קראתי כתבה בבלוג שאני עוקב אחריו "אוהד כורסה", בו הכותב מתאר את חייו ככתב ספורט ואיש ספרות

 

אז כתבה בבלוג הובילה אותך לכתיבת ספורט?

 

"אני חושב שכן. במשך תקופה ארוכה שני הצדדים האלו היו מעין "ד"ר ינון ומיסטר בר שירה אצלי. אני חושב שבאותה רגע זיהיתי את הגשר המחבר."

 

יש דמיון בכלל, בין כתיבת סיפורת או דרמה לכתיבת ספורט?

 

-ככל שכתבתי יותר הופתעתי לגלות, עד כמה החיבור טבעי ומתבקש.  הסיפור האנושי על הפרקט היה לא פחות עשיר, מיוחד ומרתק מכל סיפור שכתב לפני כן. הצטרפתי לבלוג הכדורסל "ג'אמפבול", וניסיתי להביא את המתנות שקיבלתי בחיי ככותב דרמה לעולם הספורט ולשלב הומור, רגש ודמיון פרוע בסיפורים שאני יוצר מתוך מה שאני רואה על הפרקט. "

 

זה עבד? אוהדי ספורט התעניינו בדרך הכתיבה הזו?

 

-"לשמחתי הרבה, החיבור הזה עניין וסקרן רבים ומהר מאוד הכתבות צברו אלפי עוקבים ומאות תגובות, בפייסבוק ובאינסטגרם. הנישה הזו שנוצרה והקהל הנאמן הובילו אותי לכתוב באופן יומיומי. בסוף  גם אם ממרחק כוכבי הכדורסל נראים לנו רחוקים ובלתי מושגים, אלו בני אדם, כמוני וכמוך. דווקא בגלל זה הם כל כך מעניינים."

 

ובימים אלו אתה כותב ספר על עתיד הכדורסל, הוא יהיה סיפור עלילתי?

 

-"כן. זה היופי. ליצור עולם אנושי שלם שיכנס עמוק לתוך נפשם של השחקנים. על ההצלחות, האכזבות, הפחדים והתשוקות שלהם. הניתוח האנאליטי בשלב התחקיר משמש בסיס נהדר ליצירת עולם מרתק שמדמה את ליגת ה-NBA עוד חמש שנים. 

איך אתה מתכנן להוציא אותו?

אז בימים אלו אני בעיצומו של פרוייקט גיוס המונים באתר "הדסטארט. גייסתי לספר גם את מיטב כתבי הכדורסל בישראל-אוריאל דסקל מ"כלכליסט" ו"בכל יום נתון" , שגיא רפאל כתב מעריב לשעבר ומקים "הכדור הכתום" ורועי ווינברג, כתב ועורך תוכן באתר "הופס" של מנחם לס האגדי ואתר "ONE" שיכתבו פרקי בונוס ויעשירו את הספר. במידה והפרוייקט יצליח הספר יצא גם במהדורה מודפסת "רגילה" וגם במהדורה דיגיטלית.

 

אז מי שרוצה לעזור לינון לפתח את תרבות הספורט בישראל ולקרוא את הספר שלו מוזמן להציץ בפרוייקט ההדסטארט שלו "כדורסל מהעתיד".

 

logo בניית אתרים