פרס השירה אגף תרבות יהודית להרצל ובלפור חקק/ ליבה לוין

 

ביום ראשון 14.3.2021 חולקו הפרסים של האגף לתרבות יהודית, ולא במקרה היה זה בא' בניסן, שהרי נאמר "בניסן נגאלו ובניסן עתידין להיגאל". בעם היהודי הגאולה היא דרך היצירה העברית, דרך האמנות.

 

טקס הענקת פרס השר ליוצרים בתרבות היהודית, ע"ש אורי אורבך ז"ל, התקייםבמרכז דווידסון בירושלים, בגן הארכאולוגי. כמה זה סמלי ומרגש: במקום שעמדו מעלות הלוויים בבית המקדש, שם התקיים טקס ההוקרה ליצירה החדשה של עמנו. הטקס התקיים במעמד שר החינוך יואב גלנט, מנכ"ל משרד ההשכלה הגבוהה והמשלימה, מר מרדכי בניטה, הרב איתיאל בר לוי, מנהל האגף לתרבות יהודית ומיכל אורבך, אלמנתו של אורי ז"ל.

זמן ניסן והמיקום של הר הבית היו מיקום ועיתוי שאין דומה לו. הזוכים אמנם קיבלו את הבשורה בכסלו תשפ"א- דצמבר 2020. עיתוי הקורונה לא התאים ליצירה העברית, א' בניסן חיכה לכולנו, זמן אביב ופריחה לכולם.

בכל תחום קיימו שופטים דיונים ונבחרו הזוכים בכל התחומים. סכום הזכייה הוא כמעט בהיקף של פרס ישראל: 75 אלף שקלים. אך השר יואב גלנט, שר החינוך, אמר את הדברים הנכונים: "ליוצר אין פרס גדול יותר מאשר אהבת הקהל...כמה סמלי ששמו של אורי אורבך ז"ל מכבד את הפרס. אני מצדיע לשנים עשר הזוכים על מפעל חייהם ותרומתם לתרבות היהודית".

מנכ"ל משרד ההשכלה הגבוהה והמשלימה, מר מרדכי בניטה, אמר: "היום, ר״ח ניסן, היום בו נחנך המשכן, שבבנייתו, באה לידי ביטוי היצירה היהודית של בצלאל ואליאב, עליהם נאמר שהיו חכמי לב. כמה סמלי שאנו מעניקים את הפרס ל-12 הזוכים, כאן, למרגלות הר הבית, בסמוך לשערי חולדה".

אכן, על כולם ריחפה שירת הלווים, והנבלנית רבקה הנעימה בנגינת הנבל והזכירה לכולנו את הנבל של דויד המלך ואת שירת התהלים, של נעים זמירות ישראל.

 

הרב איתיאל בר לוי, מנהל האגף לתרבות יהודית, אמר: "הזוכים הם מעצבי הרוח בעם ובתרבות היהודית. בשנים האחרונות ישנה פריחה גדולה ביצירה היהודית במגוון תחומי האמנות והיצירה."

 

הרצל ובלפור חקק ברכו בשם כל הזוכים. בדבריהם הציגו את השקפתם על התרבות היהודית:

"לציונות כתנועה לאומית היה יצר חיים: אם רצונך לסחוף את ההמונים, אינך יכול ליצור זהות לאומית חדשה ללא קשר למורשת העבר. ואכן הציונות ירשה שני יסודות מרכזיים מן היהדות: את הארץ ואת השפה. האבות המייסדים של הציונות חוללו את פלא השיבה לעברית ואת פלא השיבה לארץ ישראל.

לזכותה של הספרות העברית ניתָן לומר, שהיא הקדימה את הציונות המעשית. הסופרים העברים הלכו תמיד לפני המחנה... אנו מחויבים גם היום לבחון את הזיקה בין היצירה התרבותית כולה הנוצרת בימינו, ובין נדבכי התרבות היהודית בעבר. מדינת ישראל מחויבת לתרבות היהודית."

 

 הזוכים ומשפחותיהם התרגשו מקבלת הפרס. חוברת שהופקה לרגל האירוע הביאה את קורות חייהם של היוצרים, והם קיבלו את חוות דעת השופטים ממוסגרת וחתומה בחתימת שר החינוך יואב גלנט.

 

אהרון עמרם, יוצר, משורר, פייטן ומלחין, חוקר מורשת יהדות תימן - "נחשב בעיני הציבור כולו ובעיני חוקרים ומוזיקולוגים, רבנים ופייטנים לגדול המשוררים והמתעדים של יהדות תימן בישראל ולמנחיל המסורת העתיקה רבת הדורות לדורותינו ולדורות הבאים. הפך להיות הסמכות המהימנה וכמעט הבלעדית לשירת תימן".

 

שמחה רז, סופר - "יצר סגנון חדש ומרתק של כתיבת מונוגרפיות על צדיקים גדולי ישראל. ספריו כבשו לבבות והטביעו חותם עמוק בנפשם של הקוראים ויצירותיו הפכו להיות נכסי צאן ברזל של התרבות היהודית בדורותינו".

 

הרצל ובלפור חקק - "הופעתם של היוצרים האחים הרצל ובלפור חקק בשמי היצירה העברית כולה פלא. בשמותיהם מתגלה נס הקמת מדינת ישראל בשנת לידתם, ועלייתם ארצה מבגדד בגיל שנתיים. יצירתם הענפה מתחילה מגיל צעיר ושואבת במודע ממקורות יהודיים מגוונים".

 

שלומית נעים-נאור - "בימים אלו של התכנסות פרטית ועולמית ומחשבות מתחדשות על השבריריות שלנו כבני אדם, כתיבתה של שלומית נעים-נאור היא קפסולה מתוך מסע החיים במרחב האישי והביתי. מביאה בכתיבתה ובפעילותה כעורכת ומנחה בתחום החינוך קול צלול בעל אמירה ונוכחות ייחודית ומרתקת".

 

אבטה בריהון - "סקסופוניסט ג'אז, זמר ומלחין. מנגני הג'אז הייחודיים והמוכרים בישראל, וידוע בסגנון הנגינה הייחודי שלו לצד הביצועים מלאי הנשמה לשירת הקודש של יהודי אתיופיה. עוסק בהלחנת פרקי תהילים ותפילות בסגנונו הייחודי והמקורי שמביא את סגנון המוזיקה האתיופי והג'אז אל הטקסטים".

 

אהרן רזאל - "מהיוצרים הוותיקים ופורצי הדרך של המוזיקה היהודית המקורית והמתחדשת. פועל למעלה משני עשורים באופן רציף ומעורר השראה, עם למעלה מעשרה אלבומים. אחד מאלו שהתווה את המוזיקה היהודית אל המקום המכובד שבו היא נמצאת היום".

אמנות פלסטית:

 

חני כהן-זדה - "ציירת פיגורטיבית אשר יצרה גוף עבודות משמעותי לאורך מעל שני עשורים שבהם פיתחה שפה חזותית ייחודית, שניתן לכנותו 'ריאליזם סימבולי', המשלב בסגנון Old Masters בשימוש באור וצל בתיאור חפצים ודוממים, יחד עם עולם סימבולי המעניק לחפצים העולים ממד מטפורי המתמיר אותם מ'חול' ל'קודש'".

 

אשר דהן - פסל, אמן קונספטואלי וחוקר, אשר יצר גוף עבודות משמעותי לאורך כ-40 שנה הן ביצירות מונומנטליות במרחב הציבורי, והן ביצירות אסמבלאז' ועד יצירות על נייר. העניק מתבונותיו ומהיכולת האמנותית שלו הלאה כאשר לימד וניהל סדנת יצירה בישיבה לצעירים לאורך שנים".

ספרות ושירה:

קולנוע:

 

זיו נווה - "מזה כחמש עשרה שנה מנהלת את קרן גשר לקולנוע רב-תרבותי. מייצגת מובילה ונאמנה לקידום הנראות של יוצרים ויצירות מן הפריפריה התרבותית, הגיאוגרפית והחברתית לרבות: קבוצות שוליים בחברה הישראלית, אמנים עם מוגבלויות ועולמם של מגזרים אותנטיים שהודרו ממסכי הקולנוע".

 

אורי אלון - "מזה למעלה מעשור, הוא מעשיר את השפה הטלוויזיונית המקומית ביצירות הנעות על קו התפר הנע ומאחד בין יהדות לישראליות. כתסריטאי ברוך כשרון, ערכה כתיבתו של אלון היכרות לקהל הישראלי עם גלריית דמויות שמקומן נפקד מן השדה הקולנועי של המילניום הקודם".

תיאטרון:

 

סוניה סודרי - "סודרי מתקיימת בתוך עולם תרבות וערכי אמוני-מסורתי וצוברת לתוכו מרחב תרבותי מערבי ועכשווי. סודרי הניחה תשתיות משמעותיות בעולם התיאטרון היהודי והקימה בית ספר לתיאטרון ליוצרות חרדיות והעמידה דור חדש של יוצרות חרדיות האמונות על התמקצעות במדיה ושאיבה של הטוב מעולם התרבות"

 

אביחי שילה - "הפרס ניתן לאביחי שילה על היצירה 'מי שלחם' - מחזה אוטוביוגרפי מלא אמונה בכוחו של התיאטרון. היצירה מבטאת חתירה להעמקה והתקשרות פנימית עם עולם התיאטרון, ביטוח המביא קול אחר וחדש המבקש להתמודד עם החיים על מורכבותם, דרך שפת הבמה.

הטקס היה מרגש. במהלכו הוצגו סרטונים קצרים על הזוכים בהפקה של אמיתי קרני ודלית אוחנה אלירז. המוסיקה של נגינת הנבל העשירה את האירוע ורוממה את רוח המשתתפים.

 

logo בניית אתרים