ימי הפלמנקו אונליין/ הילה קומם

 

אחרי  שהפסטיבל ה -26 היה מוכן ובוטל בשל הקורונה ברגע האחרון, השנה לא מוותרים ומשדרים את הפסטיבל באופן מקוון. התחרות תועבר לייב- בזמן אמת.

המופע המרכזי מספרד-: פרויקט הפלמנקו של מנואל קאזאס Manuel Cazás.  הפלמנקו של הגיטריסט והמלחין הוירטואוז מנואל קזאס מתחבר לשורשים של עיר הולדתו הרווס Hervás.

לקזאס קריירה ארוכה במדריד בה ליווה והלחין לאמני הפלמנקו המובילים הוא מציג פרויקט אישי ייחודי. זהו מסע מוזיקלי בו הפלמנקו עובר דרך אלמנטים בג'אז ומוסיקת עולם.

האמנים הנודעים  בפרוייקט נותנים ביטוי מוזיקה וריקוד במקצבים והרמוניות חדשות.

 

שרון שגיא יצרה עם יוסי צברי ועם להקת פלמנקו נטורל ונגנים את המופע "סניסיינטה" -סינדרלה עם טוויסט ספרדי- המקום בו פלמנקו וירטואוזי וקומדיה גרוטסקית נפגשים. דרך מחול, מוסיקה, שירה, משחק והרבה תלבושות צבעוניות הופך את הסיפור ששמענו כבר אינספור פעמים להצגה משוגעת, קצבית, מצחיקה וסוחפת.עם תלבושות מרהיבות.

 

מיכל בן-צבי" יצרה את "תלויה" בליווי  דרמטורגי של היוצר הספרדי David Montero.

מבט אישי על הצורך האנושי בשייכות ותלות היחיד בסביבתו דרך חיבור בין הפלמנקו המסורתי לאלמנטים משפות אמנותיות אחרות. כמו השירה והמקצבים המוסיקליים הייחודיים של הפלמנקו ומתוכם נבנה מרחב בימתי סצנות סיפוריות-דרמטיות.


המופע בהשראת הספר "מנוס מחופש" של הפסיכואנליטיקאי אריק פרום. ההשלכות – מנוס  האדם מחופש היא רצונו של לבטל את הייחודיות שלו ולהתאים את עצמו בצורה מוחלטת לדרישות ולציפיות של החברה.

האם יש קשר בין המופע להתנהגויות שונות בחברה בשנה האחרונה?

 

במרכז הפסטיבל תחרות "קרן עדי" שבה תבחר רקדנית, שתזכה למלגת לימודים בסיביליה ספרד בסך 12,000 שקלים.

אם תרצו להנציח אותי תעניקו לרקדנית פלמנקו ישראלית צעירה וכישרונית מלגה ללמוד פלמנקו בספרד" אמרה עדי אגמון ז"ל, כשהבינה שמחלת הסרטן מכריעה אותה וחלומה להשתלם בספרד לא יתגשם...

עדי הייתה סרן במודיעין, תלמידת מדעים מחוננת ורקדנית נלהבת, בת 23 במותה.    בקשתה להעניק מילגת השתלמות בספרד לרקדנית פלמנקו ישראלית מהווה לנו בסיס לכ הפעילות של קרן עדי.

הפסטיבל מתקיים מזה 27 שנה והפך למפגש לכל רקדניות ותלמידות הפלמנקו בישראל. רבות מן הזוכות בתחרויות הפכו מורות ורקדניות מופיעות בארץ ובעולם!

הרוח מאחורי הפסטיבל ומי שמפיקה אותו כבר 27 שנה היא אוה אגמון, אמא של עדי ז"ל. במהלך השנים יצרה קשרים עם גדולי אמני הפלמנקו, עיתונאים, מוסדות ואקדמיות בספרד, כמו גם עם שגרירות ספרד, מכון סרוונטס, ,האקדמיה של Cristina Heeren ועוד. בעזרת כל הקשרים האלה היא מקדמת רקדניות ורקדנים וגם מוזיקאים יוצרים בתחום הפלמנקו. "במיטבו פלמנקו  הוא דיאלוג בין המוסיקה לריקוד" היא אומרת.

 

מספרים ש"קרן עדי" הפכה את ישראל לאימפריית פלמנקו. האם זה נכון?

זה היה תהליך. התחלנו מתחרות ועברנו לפסטיבל. שנה לאחר מכן יזמנו מופע של כל המורות, שהיו אז מעטות, עם רקדניות שלהן להופעה יחד. היו ספקנים, שאמרו שזה לא יקרה, אבל הצלחנו. הייתה התרגשות וחיבוקים של כולן. היו אז חמישה סטודיואים במרכז. אחרי כמה שנים התחלתי אני לקבל הצעות מאמני פלמנקו ספרדים! ומאז ההצעות לא מפסיקות להגיע, זה מוכיח שקרן עדי היא מוסד ממש מוכר בספרד,

התחרות מתקיימת ברמה מקצועית הכי גבוהה-  כולל מוזיקה חיה.

החיות של המוזיקה מאוד חשובה בפלמנקו. המתחרות כולן רקדניות צעירות , שכבר הופיעו על הבמות עם הרכבים שונים.

הזוכים במלגה משתלמים בספרד וזה כמובן יוצר פה סצנה של מופעים וסטודיואים מקצועיים נוספים עם מורות מעולות.  וכך עברנו כבר את ה 50 סטודיואים מדן ועד אילת.

 

 

 

 הזוכות והזוכים במלגת "קרן עדי" נוסעים לסיביליה ויש שנשארים/ות יותר זמן מה קרה בשנה האחרונה לרקדניות הישראליות בסיביליה?

זאת היתה שנה איומה לכולנו כמובן..... שלוש חזרו לארץ עם תחילת הקורונה . אדוה ירמיהו חיה על הקו. בספטמבר נסעה לסביליה. היא מנהלת ההפקה של התחרות ולמרות מאמצים רבים ומכתב רשמי, לא קיבלה אישור כניסה לישראל. כהיא כבר נסעה למדריד, היא נאלצה לחזור לסביליה, כי הטיסה בוטלה ברגע האחרון. ובצער רב, אך גם במלוא המרץ, מנהלת את ההפקה משם. עוזרת ההפקה של הפסטיבל יעל טוכפלד חזרה לארץ וגם הרקדנית מיכל בן-צבי, שהיתה אמורה להשתתף בפסטיבל שבוטל ועכשיו מעלה מופע חלופי בבכורה (כי לא הציגה שנה שלמה!), החליטה לחזור לארץ השנה.

 

 


בדרך כלל מדי שנה את נוסעת לספרד לבחור את המופע שמשתתף בתחרות בחרז

מה קרה לפעילות הזאת השנה? האם היתה תחרות?

השנה קרן עדי תמכה בהפקה נפלאה של הפרוייקט של  קזאס- מוסיקאים ורקדנים מהטובים בסביליה ובתמיכת הפונדסיון של Ristina Heeren שאפשרה לקיים את הצילומים בתיאטרון היפה שלה עבור ימי הפלמנקו  זו בכורה עולמית! גם שני המופעים הישראלים שישודרו הם בכורות.

קרן עדי ומנהל תרבות הם שאפשרו את זה.

כך יוצא שפסטיבל ימי הפלמנקו אונליין יכלול מופעים מהטובים שראינו פה.....והלוואי שנוכל בעתיד המאוד קרוב להעלות אותם עבור כולם על הבמה.

וכל היופי הזה בכרטיס אחד לכל אירועי הפסטיבל ב 55 שקלים בקישור: http://bit.ly/diasdeflamenco

 

 

 

 

יום ה‘  18.3  19:00 – ופתוח למשך 48 שעות

 

תלויה – יוצרת וכוריאוגרפית מיכל בן-צבי יצירה המפגישה בין פלמנקו מסורתי לשפות אמנותיות אחרות. רקדנים: מיכל בן צבי וידין מילר. מוזיקאים: הגיטריסט  : Fyty de Triana, יעל הורביץ ויהודה שוקי שוויקי.

 

 

 

יום שישי 19.3  13:30 ופתוח למשך 48 שעות

תחרות פלמנקו שלב ב' שידור חי! און ליין - 4  המתחרות בריקוד החובה והבחירה בליווי המוזיקאים: אופיר עטר, יהודה "שוקי" שוויקי, עדי עקיבא ויעל טוכפלד.

 

יום שישי 19.3 19:00 – ופתוח למשך 48 שעות

 

”סניסיינטה" - סינדרלה עם טוויסט ספרדי בהפקת: להקת פלמנקו נטורל.

בימוי וכתיבה: יוסי צברי, כוראוגרפיה: שרון שגיא.

רקדניות: שרון שגיא, הדס נסטל, איוולה גונזלס מרטינז ורפאל אנדרליין. מוזיקאים: אתי גורי, אופיר עטר ויהודה "שוקי" שוויקי.

 

יום שבת 20.3 ופתוח למשך 48 שעות

מסע מוזיקלי דרך פלמנקו, אלמנטים של ג'אז ומוסיקת עולםCazás  Flamenco Project

 רקדנים אורחים: Abel Harana & Lucia 'la piñona'

מוסיקה מקורית וגיטרה Manuel Cazás:

בס: Juanfe Perez, כלי הקשה Daniel Suarez :, שירה  Ezequiel Montoya

בתחילת המופע טקס הכרזה על זוכת תחרות הפלמנקו 2021

 


טואול - בניית אתרים