בכיוון של תומר סקירת סינגלים ינואר 2021/ תומר פישר

 

בסקירה הזאת, אציג לכם כמה סינגלים שנגעו בי במיוחד בחודש ינואר.. חודש של התחלות חדשות לקראת שנה חדשה שבטוח תהיה מלאה במוסיקה ישראלית משובחת. הפעם, רוב הסינגלים שבחרתי מדברים על מקומות בלב שהיו והשתנו עם הזמן. חלקם קשורים לנוכחות הפיזית במקום הזה, וחלקם נוגעים באהבה שהייתה ואיננה. מהשירים עולים לעיתים, גוונים של עצב, תוגה, כמיהה למשהו חדש וגם חיבור אל תוך הנשמה. אם המוסיקה היא הלב הפועם לכל אורך הדרך, אז המלודיה היא השער אל הנפש התמימה והזכה.

 

איה כורם - חורף (מילים: איה כורם, לחן, עיבוד והפקה מוסיקלית: אדם בן אמיתי)


כבר מהפתיחה, שמתי לב להתכתבות של איה- עם שירה הראשון, קיץ, שיצא בשנת 2006. הוא נפתח בצלילי מיתרים עם נגיעות סינטיסייזר מכיוון האלקטרוניקה. גם פה, זה מתחיל דומה, אבל הפעם איה נשמעת בשתי קולות משלימים: נמוך וגבוה. האיזון ביניהם, יוצר רגעי קסם בשיר. בשמיעה ראשונה, הכי בלט לי הטקסט החזק שכתבה איה על מערכת יחסים שנגמרה. ואם בשיר "קיץ", האהוב שלה אמור להגיע ולעטוף אותה בחום, ה"חורף", כבר מסמל על פרידה שתגיע ותשאיר בתוכה סימנים של עצב עמוק. אחד המשפטים היפים בשיר - "והחיבוק שלך החם / אפילו כשאמרת שלום / כי אי אפשר לתפוס את השמש / אבל מותר לי לחלום". הפקה יפהפייה של אדם בן אמיתי ששומרת על ריחוק ומביאה את איה כורם הכי קרוב לעצמה. 


המשקפיים של נויפלד - אני עוד אוהב אותך (מילים: מאיר גולדברג, לחן: בן אלקיים ושמוליק נויפלד, שירה וגיטרות אקוסטיות : בן אלקיים, עיבוד והפקה מוסיקלית : שמוליק נויפלד)

לא הייתי מזהה בהאזנה ראשונה, שמדובר בשיר שנכתב למדינת ישראל.. בשמיעה ראשונה, הוא נשמע לי שיר אהבה שיש בו עומקים נוספים. מצא חן בעיניי, המשחק בהלחנה של בן אלקיים ושמוליק נויפלד, שמתחילים בבית מינורי, אבל משחקים כל הזמן בין המ'זור למינור.. זה בולט בכניסה לפזמון שמזמין את המאזין לצלול אתם לרבדים השונים של ההלחנה. גם מאיר גולדברג, שכתב את הטקסט, מתייחס לפרדוקס האישי בין מה שהוא אוהב לבין הקושי שלו לקבל תשובות ברורות בימים האלו הבלתי צפויים. "כל עוד הלב פועם, הגוף שלם / הדם זורם בעורקים / נח הנחל, עץ ועצב, איש וצלו / ופסיפס נופים, בימים יפים/ מזמין לחשוב / הנה מה טוב ולא קל לאהוב". הגיטרה האקוסטית נותנת את הטון, בין ההופעות של הפסנתר, מכות התוף העדינות אבל הביצוע לוקח את מלוא תשומת הלב. שיר שמתאהבים בו אחרי כמה האזנות.

 

 

 

אקלים - חלונות ראווה (מילים: עידן חיים דוד ואסנת הראל, לחן, עיבוד והפקה מוסיקלית: עידן חיים דוד)


מבין כל השירים שעברתי עליהם, השיר של הצמד "אקלים", פגע עמוק בנקודה רגישה אצלי. עולם התרבות חסר לי מאוד באופן אישי. הייתי רגיל ללכת להופעות, רגיל ללכת לקולנוע, ליהנות מכל דבר שעושה לי טוב. ותרבות היא משהו שלא צריך להסביר אותו במילים. התרבות היא חמצן לנשימה, קרן אור שמאיר בחשיכה, היכולת שלנו להתברך בשפע שמסביבנו. וכשאתה שומע על הפער בין מה שהקהל מבקש, למה שקורה בפועל, זה צובט את הלב ובלתי מובן. הצמד "אקלים" הם אסנת הראל ועידן חיים דוד, שכבר הוציאו מספר סינגלים מקסימים, מלאים בהשראה, במלודיות והרמוניות מיוחדות. נדמה לי שזה השיר הכי חזק שלהם ששמעתי. הוא נפתח בטון שקט, בתכנות מחשב שלא משתנה אלא רק מתעצם ככל שהשיר תופס תאוצה. ואין רגע מנוחה אחד בשיר- וזה מה שגאוני בו. הפזמון של השיר חוזר שוב ובכל פעם, הוא צובט יותר בבטן ולא מרפה. צעקה פנימית טהורה.

 

רות נודלמן - במקום הזה (מילים: אוריאנה שפי, לחן וביצוע: רות נודלמן, עיבוד : מאור שושן ורות נודלמן, הפקה מוסיקלית : מאור שושן)


בלדת פסנתר נוגעת ומרגשת של רות נודלמן, מתחילה שקט ולאט מקבלת גוונים יפים של כלי הקשה ותכנות מינימליסטי שלוקח את השיר למקום אחר. השיר הפשוט הזה, ישב אצל רות נודלמן במגירה כמה שנים. הטקסט שלו נכתב על ידי אוריאנה שפי (מוסיקאית שגם זכיתי להכיר את שיריה). רות מספרת שהפגישה הראשונה עם אוריאנה הייתה לפני 17 שנה במיונים ללהקה צבאית. אותן מילים שיצאו מליבה של אוריאנה, קיבלו בבת אחת ביטוי מחודש אצל רות וזכו בפעם הראשונה ללחן. הסוד של "במקום הזה" טמון כל כולו בביצוע ופה רות מצליחה בשלוש דקות לרגש ממקום אמיתי. וזה מנצח בעיניי.


 


 

 

 

 

דודי בר דוד - מה עכשיו  (מילים  ולחן : דודי בר דוד ואבי אוחיון, עיבוד והפקה מוסיקלית : מתן דרור)


אני מנסה בטור הזה, כמה שיותר להתרחב מבחינה סגנונית ובכל זאת, אני מודה שהטעם שלי במוסיקה הולך ישר למילים ולמנגינה. בסופו של דבר, זה מה שכובש אותי בשורה התחתונה. אני רוצה לומר מילה טובה לדודי בר דוד, שאת שמו, אני מזהה עוד מכוכב נולד. כבר באודישן הראשון שלו, הוא שר שיר מקורי והיה לי ברור שהבחור הזה יגיע רחוק. באופן אישי, לקח לי זמן להגיע לשמוע את המוסיקה שלו וחיכיתי לשיר שייגע בי. וזה קרה, עם השיר החדש שלו שיצא, "מה עכשיו". החיבור עם אבי אוחיון, הוליד בלדה יפה על הזמנים היפים של האהבה, הקרבה ועל השפיות שכמעט נעלמה. העיבוד של מתן דרור מחמיא מאוד לשיר. הוא משלב בין מוסיקת פופ לים-תיכונית, אבל שומר על איזון יפה ולא גולש למלודרמה. היציאה של העוד באמצע השיר - וקוסמת ונותנת עוד צבע.

 

נס - סיפור חיים  (מילים ולחן : ג'ני פקמן, עיבוד : ג'ני פקמן, עמי מנדלמן, אוריה ברטל וסימון חמלניצקי, שירה : עמי מנדלמן וג'ני פקמן)


בשמיעה ראשונה, מצאתי לשיר היפהפה הזה, רפרנסים מדואטים אחרים: "יומן מסע", "באה מוסיקה". ואיך אני מרגיש את זה? כי יש רגע מסוים בשיר דואט, שאתה מרגיש את הדואליות בין המבצעים ואת החיבור שכל כך קוסם לאוזן. להקת נס, כבר עשתה ספתח נהדר עם הבלדה המקסימה, "קרן אור מעל הים" ועם הסינגל השני, "עד סוף העולם". הזמר הראשי בהרכב הוא עמי מנדלמן, המוכר לרבים מ"הכול עובר חביבי". בשיר הזה, חוברת אליו ג'ני פקמן, שכתבה את השיר ומוסיפה גוון קסום בקולה. גם השיר הזה, מדבר על הזמן ששינה את הכול. "חלומות אותם רקמנו / פתאום נראים אחרת / תמונות רצות כמו סרט למולן". הפזמון של השיר - מעניק את אותו רגע קסום שדיברתי עליו בהתחלה. הלחן משגע וענוג וזה בפירוש, שיר נסיעה אולטימטיבי למכונית.

 

 

 

 

 

 

 

תומר ישעיהו - נטלי  (מילים : תומר ישעיהו ועמיר לב, לחן : תומר ישעיהו, קדם הפקה ועיבודי טקסט : עמיר לב, הפקה מוסיקלית : תומר ישעיהו ובן אבגיא) 


את הסקירה הזאת, אסיים עם שיר שפרט לי על המיתרים ולא יכולתי לשים אותו בצד. זה קרה תוך האזנה אחת. והכול בזכות תומר ישעיהו. מלבד זה, שהוא מוסיקאי כל כך מיוחד, שיש לו הרבה כישרון, מעוף ויכולת מלודית משגעת, הוא גם מצליח תמיד לדבר בגובה העיניים. בסינגל הזה, "נטלי", מרגישים את תומר בכל תו, בכל צליל מהמקלדת, מהגיטרות ומהתופים. התחברתי מאוד לתמונה הציורית. נטלי היא הבחורה שאליה תומר מתגעגע ומביע בכל דרך אפשרית את געגועיו. שימו לב, לעלייה המיוחדת בפזמון השיר.. שבסופו של דבר, הוא נשבר ואומר לה "החדר ריק / הכול צועק / אני לבד, נטלי". החלק המוסיקלי הזה, זרק אותי ישר לסבנטיז לאווירה חלומית. תוסיפו לזה באמצע השיר, נגיעות של סינטיסייזר מפעם ופסנתר, שיש לו ניחוח ג'אזי חמים. אפשר להרגיש בבית עם תומר, לשלוש דקות מענגות נוספות של חום וקרבה. זה בדיוק מה שאנחנו צריכים בזמן הזה.

 

 שחר כהן: עורך מדור מוזיקה בכיוון הרוח.
אתר:http://www.scmusic.co.il/
פייסבוק:https://www.facebook.com/shaharole/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

טואול - בניית אתרים