על הסרט פרויקט טִיטָאן/ יוסף כהן אלרן

בימוי: לנארט רוף, 97 דקות.

אל תחפשו בכוכבים

 

 

אני כותב את הדברים משום שדבקו בי מחשבות אפלות לאחר צפייה בסרט "מבצע טיטאן" ששידרה חברת "הוט" למנוייה, בימים אלה ובתקופה זו בה חלקנו עושים לשמור על חייהם על חיי בניהם, אך יש במחוזותינו חלקים שאינם ששים לשמור לא חיי עצמם ולא על חיי צאצאיהם ומסכנים בכך את חיי כולנו. כמה חבל. כי זו תקופה שבה דבר ראשון הם החיים, עם זאת הנה אפשר לומר כי המחריבים מן החיים עצמם יצאו והאֵל, באשר הוא קיים ובדרכו, יכול לצאת מהעניין נקי כפיים כשהעולם המגוחך מדלל במו ידיו את עצמו.  

    פרויקט טיטאן זה, שבו לוקח על עצמו רופא ומפקד בכיר ובעל השפעה רבה כמי שהיה בצבא ארצות הברית, להכין משלחת ליישובו של הכוכב טיטאן, זאת בשנת 2048. האנושות, בסרט, עתידה להתכלות תוך דור אחד או שניים וזקוקה להכין לעצמה מקום חליפי כדי לחיות בו. הרעיון יפה ומאתגר. זה חלומה של האנושות או של חלקה, אך זה גם חלומו האישי של אותו רופא בכיר שרצה לממש את האפשרות לחיות במרחקים כאלה, על כוכב שרוב האויר בו עשוי חנקן ורק אחוז מזערי ממנו חמצן, שמימיו קפואים הרבה מתחת לאפס מעלות, שאדמתו צחיחה וסלעית, והצלחתו של המבצע תלויה בבניית בני אדם שיוכלו להתמודד עם תנאים כאלה ולהיות ראשוני האנושות שיחיו שם.

     הוא מצליח לשכנע בחלומו ובצרכי המין האנושי את בני האדם המתאימים, ולצורך משימה זו מגיעים כמאה ושישים מתנדבים, המאמינים שיוכלו לשרוד את ההכנות ולטוס לכוכב טיטאן, אשר על שמו המבצע, אך מתוכם עומדים במבחנים הראשוניים רק שישה עשר בני אדם. נבחרים אלה נכנסים לניסויים שונים ומחמירים ככל שמתקדמים, למדים לא לנשום מתחת למים, ולגופם מוזרקים חומרים שיוצרים מצב של עמידות בקור עז ונשימות חנקן ועוד מרעין בישין שמזריקים אל גופם ללא חמלה, כאשר מובטח להם ולבני משפחותיהם כי הם יהיו גיבורי העולם וייקחו אותם לחיים בטוחים.

      מובן מאליו שכדי ליצור קשר אנושי ורגשי מתעכב הסרט על אדם אחד, השחקן סאם וורת'ינגטון בעיקר, טייס קרב בעבר הקרוב ועל חיי משפחתו הגאה, בשלב זה, שנדבקת גם היא כאחת ממשפחת הלוחמים של אמריקה באמונה להציל את האנושות. "פרויקט טיטאן", כפי שנשמע שם מפי משהו, היא ההכשרה האכזרית עצמה, ואכן צדק מי שאמר את הדברים. הניסויים מתחילים, אפוא, אופיים של האנשים יחד עם הכישורים האחרים שלהם משתנה, והם נעשים שונים ובעלי יכולות בלתי רגילות. לא אאריך בדברים כדי לא לגזול מהעניין בסרט עצמו באם ישודר שוב, רק אומר שהתקוות הן רבות ונואשות והתוצאות מדאיגות.

      על כן, גם אם כי נראה שלא במעט איחרנו, עלינו לשמור על העולם הקיים, לא לשכוח שהחלומות של מיעוטנו הם בגדר חלומות בלבד, ויאמרו מה שיאמרו כל אותם הסוברים אחרת. כי נראה כאילו, על אף הכול, כי מישהו או משהו גדולים מאיתנו מנהלים את העניינם ואפילו וירוס מסתורי ובלתי נראה מפאת קטנותו, הוא והמוטציות שמייצר, יכול להוביל את האנושות שברוב טיפשותה לוחמת את מלחמותיה וזורעת מוות מכאן לשם, ונקווה שרק בא להזהירנו על אותה טיפשות מעוותת שלנו. אין לנו אלא לקחת אחריות על העולם ועל האנושות שממשיכה אחרינו, להציל ולשמר את מה שסביבנו, כי עובדת התפתחותנו דווקא כאן, מוכיחה שזה המקום האפשרי והעדיף על כל מקום אחר.

_______

logo בניית אתרים