על הסרט הספרדי "לחיות פעמיים"/ יוסף כהן אלרן


בימוי: מריה ריפל 101 דקות 

 

סרט שהוא פואמה נעצבת אך מובאת ברוח טובה וניכר הבימוי המעודן. זהו סרט פשוט, שקט, עם מעט שחקנים המתרחש בסביליה שבספרד, על סמטאותיה הצבעוניות, פעם מביא לידי צחוק ופעמים אחדות ולרגעים קצרים מביא לקראת דמעות. הסרט מתאר את סיפורו של פרופסור למתימטיקה, הטוען כי משחק ה"סודוקו" הידוע אינו אלא המשחק שנודע כ"ריבוע חשבוני", שנלקח ושמו שונה על ידי היפנים. אותו פרופסור שאיבד לפני שנים את רעייתו וחי עכשיו לבדו, לקה יום בהיר אחד באלצהיימר והתחיל חפש את עצמו ואת הדרך בה הגיע בעבר לביתו. הוא היה אב לבת ולה בת נכה ברגלה שצלעה עליה, ושוב לא זכר שאלה בתו ונכדתו גם לא את חתנו, וטען בפני הבוחנת הבריאותית שהופנה אליה ללבדיותו וכי הוא חסר איש בעולם.

    אודה, ברשת נטפליקס מצויים הרבה סרטים וסדרות שאינם דוברי אנגלית, שאנו רגילים לצליליה. ואילו מה שחברה זו מביאה לנו, ברובו הגדול מובא מארצות אירופה או דרום-אמריקה, שאוזנינו אינן מורגלות בצלילי שפתם, אך לא פעם יש בין אלה סרטים וסדרות ראויים וראויות בהחלט, ועל חלקם כבר כתבתי.

    ובכן אותו פרופסור, משאיבד את זכרונו הקצר ונלקח לחיות בבית בתו, הנה עלתה  בזיכרונו הרחוק נערה יפה ובהירת שיער שמשכה את תשומת לבו בנערותו, ואולי בסתר התאהב בדמותה באותה שעה. שמה היה מרגריטה, זכר, היא זרקה לו בלכתה, והוא זכר אותה יושבת, גבה אליו ושרה על רציף עץ שליד שפת הים בקולה המעודן. הוא מקבל מבתו טלפון נייד כדי שתוכל לאתר אותו תמיד, והוא מביע רצונו לפגוש אותה ליד נכדתו, שמלמדת אותו מהי מרשתת, מהו טלפון חכם ומהי תוכנת וויז, שעל פיה יוכלו לנסוע בחיפושיהם אחר האישה שזכר ורצה לפגוש, וזו נחלצת, בדרכה, ובהכנעה לגחמתו לסייע לו.

    הפרופסור, בתו ונכדתו הם המובילים את הסרט, משכנעים במשחקו שלו ובמשחקן הנוגע ללב של בתו האוהבת ושל נכדתו הממזרית, הילדה הבוגרת, שלוקחת חלק לא מבוטל מהסרט ואפילו מיפה אותו. בשל מחלתו וכדי לרצותו, גם בתו הטובה משתכנעת, אפוא, והן נרתמות לעזרתו בחיפושיו, אך הנערה שהייתה מבוגרת עכשיו והזדקנה כמוהו אינה מזהה אותו. גם היא חלתה באותה מחלה, כמסתבר וצערו רב, כמובן, כמו גם צערנו.

    בסופו של הסרט יש מפנה מפתיע, שאיני רוצה להביא כאן, והסרט כולו מומלץ איפה לצפייה לרגשנים שבינינו, שמראה החוף והמים השקטים בסיומו ינעמו להם.

_______

logo בניית אתרים