מאמר:
פוליקר שלי ( יהודה פוליקר חוגג 70)/ אלדד בוברוביץ'


לא אשכח לעולם את הופעת הפארק הגדולה הראשונה בחיי. זה קרה בתחילת כיתה ט', שנת 1981 בפארק הירקון ומדובר היה בהופעה כפולה של בנזין (בשיאה) שפתחו את הערב כלהקת חימום ואחריהם עלה שלום חנוך להופעה המרכזית כחלק מהסיבוב של "חתונה לבנה".

אני זוכר שהדבר שהכי הרשים אותי בערב הזה היה יהודה פוליקר (הצעיר והחתיך) ששרף את הבמה ברוקנ'רול לפנים. רוקנר'ול רזה, בסיסי, אך כזה שחודר לנשמה. כמובן לא נפקד מקומם של להיטי המחץ "יום שישי", "חופשי זה לגמרי לבד", "גשם" ועוד.

בשנה שעברה, ממש מעט לפני פרוץ הקורונה סגרתי מעגל ואחרי 40 שנה מינוס פלוס שמתי פעמיי עם חבר טוב למופע "יהודה שר בנזין", מלווה בגבע אלון וג'אנגו והרכב הצד שלהם, Vegan Feriendly. ה'האנגר' כמובן היה מפוצץ וזה היה מופע מרגש ברמות אחרות שהוכיח, ולא שחשבתי אחרת, שהשירים של בנזין שרדו בכבוד גדול את מבחן הזמן.

בין שני המופעים האלה פרוסה קריירה שלמה ומרתקת של אחד המוזיקאים המצליחים, האהובים וחוצי המגדרים, גילאים ומינים בישראל. קריירה מפוארת במהלכה שבר יהודה שיא אחרי שיא הן מבחינה מסחרית והן מבחינה אמנותית והצליח להיות מהבודדים שיודעים לייצר 'מיינסטרים' להמונים, אך כזה ששומר על איכות וזוכה בצדק גם באהבת הקהל גם בהערכת המבקרים, כולל  האנינים ביותר.

ההיסטריה התחילה מייד לאחר התפרקותה המהירה של להקת 'בנזין' (אחרי שני אלבומים בלבד) עם תפנית מפתיעה של 180 מעלות, יציאת האלבום "עיניים שלי". מגה להיט בו חזר יהודה לשורשיו היווניים והחדיר את המוזיקה היוונית, בעיקר הרמבטיקו האיכותי, לכל בית בישראל. גם לבתים שבוזוקי מעולם לא היה כוס התה שלהם. אפשר היה לשמוע כמעט בכל מרפסת באותן שנים בישראל את "עיניים שלי", "בוקר יום ראשון", "אלקו", "בכפיים" ועוד שירי מופת מהאלבום הנהדר הזה.

שנים ספורות אחרי השיא של "עיניים שלי", הפתיע יהודה עם שיא גדול נוסף ולא צפוי, "אפר ואבק", מהאלבומים הקאנונים בישראל לדורותיה. יצירת מופת אמיצה וחדשנית בכל היבט. החל מעיצוב העטיפה היפהפה, דרך ההפקה המוזיקלית והלחנים הגאוניים וכלה בטקסטים מרגשים, פוצעים וחודרים לנשמה של יעקב גלעד (חבר ושותף לעשיה של יהודה באותן שנים). טקסטים לא קלים שעסקו בהוויה של דור שני לשואה (חוויה משותפת לשניהם), נושא שלא דובר עד אז בשום פורום, בטח לא במוזיקה הפופולרית וכלל שירי מופת כמו "אפר ואבק", "כשתגדל" "רכבות אחרי הגשם", "חלון לים התיכון".

מאז ועד היום הוציא יהודה 16 אלבומים כסולן. אלבומים ששילבו בכשרון גדול רוקנ'רול ומוזיקה יוונית וכללו אינספור רגעים מרגשים כמו "פחות אבל כואב", "הצל שלי ואני", "דברים שרציתי לומר", "זינגואלה", "הילד שבך", "אני רוצה גם", "איך קוראים לאהבה שלי" ועוד ועוד.

לפני ארבע שנים הגשמתי חלום אישי גדול וזכיתי לעצב ולבנות ליהודה את אתר האינטרנט הרשמי שלו:
https://poliker.co.il


 

 

logo בניית אתרים