על הסדרה היפנית "ארצי – העידן החדש" / יוסף כהן אלרן

__________________________________________

"אני אחזור אלייך"

שחקנים ראשיים: ינג סה-ג'ונג, וו דו-ואן, קים סול-היון.

 

 

 

שני צעירם המאוהבים באותה צעירה חולמים על הקמתה של מדינה שכולם בה שווי זכויות ושווים בעיני החוק. הם אידיאליסטים, אך הכול פועל לרעתם. על המדינה מולך מלך שאמנם אנשים שווים בעיניו, פחות או יותר, אך חולשתו בפני החוק של ארצו ניכרת בהחלטותיו. החוק ביפן בשנות השלושים והארבעים של המאה הקודמת מצטייר נוקשה ואכזרי עד מאוד, וגם המלך אינו יכול התנגד לו או למסורת של המנהגים האכזריים הנושנים. שני הצעירים, משני צדי המתרס, בן אצילים ממזר שנולד לנאמן המלך ובן עניים שאביו, הלוחם האמיץ הואשם בבגידה והיה עליו להיות מומת באכזריות, אך בוחר בהתאבדות של כבוד כדי שבניו יזכו להיות בכל זאת מקובלים בחברה הנחותה של אז.

    אותם שני צעירים, חברים מילדות שמתאהבים באותה צעירה, שונאים ואוהבים, פעם נלחמים זה בזה ופעם מצילים אחד את השני בעודם חולמים על שינוי המשטר והבאת שוויון למדינה. בעוד האחד, שאביו מולידו שולט בצבא מתקדם במעלות השלטון, הרי החבר, מי שאביו הואשם בבגידה, לא נחשב באותה חברה והופך להיות "כלבו" הרץ ומרעיש במקום כלב שנעדר שם בשעת הצייד של חברו, הכול כדי להיות לידו, לשרת את מלכו ולזכות בתשומת לבו.

    הסדרה, למרות הדם השפוך בה לא פעם, אין בה צילומים מרתיעים והיא עשויה היטב, מוסיקת הרקע המלווה את הסדרה נעימה למדיי ומהדהדת נכון גם את בעת שקשוק החרבות, ולשפה המשונה מתרגלת האוזן אחר פרק או שניים מאותם חמישה עשר פרקים בני שעה כל אחד. הסדרה באה להראות את סיפורה של יפן, נתח  סיפור היסטורי של הארץ ההיא באותן שנים, שבו עברה מצבאות פרטיים לשלטון יחיד, אמנם אכזרי אך מתקדם יחסית, ושל מלך שהיה חלש מול בניו תאבי השלטון. כך הייתה חולשתו גם מול יועץ תופת שזומם כל שנות מלכותו נגדו, אך ידע כמלך גם להתאכזר על אף הכול לעניי העם, בתוקף החוק ששלט אז ולא היה לאל ידו לשנותו, כיוון שגם שימש אותו. כל זאת לצד סיפור אהבתם הנוגע של שני הצעירים לאותה צעירה.

     השחקנים הצעירים יפים ומשחקם טוב למדי, כך שנעים לחזות בהם, על אף שאהבתם מאופקת מאוד כדרך התרבות היפנית המוצגת וכמעט אינה מופגנת. הם מוסיפים להילחם, בשל התגייסותם למחנות נגדיים שנכפו עליהם, עד היותם מנהיגים בעצמם, אם של חיילים מגויסי חובה שנאספו כנגד רצונם, ואם של כפריים שידעו ללחום ולמסור את נפשם למפקדם ולרעיון של מדינה שוויונית ולא מפולגת, שתקום בסוף מלחמותיהם ובלית ברירה, לאחר ההקרבה של חייהם.

    מומלץ על כל פרקיו, אם בשל ההיסטוריה המסוימת שבו, והן בשל הסיפור עצמו על כל הזממים והתככים שהוא מכיל; על פילוג העם וגרירתו למלחמות אלה באלה בשל חולשתו של מנהיגם, ובשל מזימות בניו ונתיניו. אמנם לא היו אז אמצעי תקשורת חושפים והיה נקל יחסית לרמות את העם הרעב, לפלג ולשסות אותו אלה באלה, בעיקר שהיו בשליטת הפחד והצורך להאכיל את בני ביתם - אך על אף הדם השפוך בתוך הפרקים, דם שהוא כחובה בכל פרק ופרק - דומה שאין זאת אלא בשל המציאות העגומה, שלא הותירה מחיר לחיי אדם בשנים האפלות ההן, ושל הארץ השסועה ההיא הקרויה יפן...

_____

 

logo בניית אתרים