בועז כהן שחר כהן במופע אונו פינת התקווה/ ראובן שבת

בתאריך 15.11 התקיים בספריה העירונית קריית אונו, מופע מיוחד במינו תחת הכותרת - "אונו פינת התקווה." היה זה כמובן מופע מצולם ללא קהל ונטלו בו חלק הזמר-מוזיקאי שחר כהן והסופר-שדרן הרדיו בועז כהן, בליווי נגן המנדולינה גידי אבישי ונגן הבס והגיטרה החשמלית דוד ישראלי (חבריו של שחר להרכב "עראק רוקס"). סולן להקת פונץ', הזמר-יוצר יוסי בבליקי התארח.

מופע מחווה לאמנים ויוצרים מהאזור (שחר יליד פ"ת ותושב קריית אונו, בועז התבגר ומתגורר בגני תקווה) בו חשף שחר גם מיצירתו המקורית, ובועז שזר בו סיפורים מוזיקליים-תרבותיים מימי ילדותו. כך למשל ההיכרות שלו עם המשוררת יונה וולך כנער בן 15, אירוע שהשפיע עליו מאוד מבחינה יצירתית בכך שהמליצה לו על ספרים, משוררים ועוד תחומי יצירה ותודעה לא שגרתיים (ביניהם ספר פורנו רך, כפי שציין במופע, לצד שיחות על סמים והשפעתם היצירתית).

חוט מקשר מקסים שלוב בין השירים, קטעי קריאה מספרו של בועז כהן-"סיפורים קטנים תקליטים גדולים" החושף את אהבתו הגדולה למוזיקה וליוצרים מוזיקליים שונים מהארץ ומרחבי העולם וכולל חוויות ילדות מכוננות על רקע המוזיקה. משרד התרבות וספרית קריית אונו השקיעו בצילום ובעריכה והחוויה כולה שלמה, ומרעננת (מוזמנים לצפות בו בוידאו המצורף):בועז פתח את המופע בהקדמה מהספר, על המוזיקה שעיצבה את עולמו מהארץ ומחו"ל. בין היתר הוזכר גבי שושן ששירו הידוע "בראשית" בוצע מיד לאחר מכן ע"י שחר וההרכב, בגרסא רכה, רומנטית ומלאת תשוקה. משם המשיך בועז לסיפור היכרותו עם יונה וולך וההמלצה שלה על קריאה בספרו של רוני סומק, כאשר שירים של שניהם בוצעו (סולו עראק הריחני והמוכר של שחר), וזיכרונות ילדות נוספים כמו "ברכת כוהנים" עם אביו וסבו בבית הכנסת בגני תקווה, כשהוא מצטרף לשחר בפסנתר לביצוע של "אדון הסליחות", רגע מכונן ואנרגטי שהדגיש את החיבור בין שני האמנים.

בועז חזר גם לילדותו המוקדמת בשכונת העוני ג'סי כהן, סיפר על השכן שניגן על ה"טומ-בק הממסטל שלו" (תוף פרסי) על רקע שירתה המהדהדת של או'ם כ'ולת'ום, כשמיד אח"כ העראק רוקס מבצעים את השיר בגרסה אינסטרומנטלית וממשיכים ל"כל עוד נפשי" עם המקצב הבלאדי המזרחי, שיר שהולחן למילותיו של המשורר והפזמונאי המוערך אלי אליהו.
בועז סיפר על הופעה בלתי נשכחת של זוהר ארגוב בחולון, ובוצעה  גרסה מיוחדת של  אסי הירשפלד, מנהל הספריה שהתארח לשירו הידוע –"אלינור."

המופע בכללותו היה צירוף של נוסטלגיה-שיבה לילדות ולשכונה, עם אווירה של כור היתוך חברתי-תרבותי ויצירתי. חיבור בין שני אמנים שפתחו את הגבולות על מנת להראות את כל מגוון ההשפעות, החל ממוזיקה אוריינטלית-מזרחית, דרך קלסיקות ארץ ישראליות וכמובן מוזיקת רוק לגווניה וסוגיה.

כתיבתו של בועז כהן והקראתו במופע לצד ביצועי הלהקה והאורחים יצרו אכן תחושת געגוע אל עבר המקומות, המראות והריחות המופיעים בסיפורים. געגוע אל "השכונה" של פעם, על כל מובניה, הטובים והרעים. שחר כהן, ביצע בערב ממיטב שירי שני אלבומיו: סולו עראק, בראשית, כל עוד נפשי , סוף, ושיר חדש שנכתב בימי הקורונה וחתם את הערב בביצוע בכורה - מה נשתנה (כל דפיקה של הלב). החיבור ביניהם, בשילוב גרסאות הכיסוי השזורים במופע טבעי וסינרגטי.

יוסי בבליקי, זמר כותב שירים ופרפורמר מצוין הצטרף לביצוע מרגש של השיר לא יכולתי לעשות עם זה כלום (מתוך בציר טוב, למילים של יונה וולך) ושני להיטים יפים של להקת פונץ שקיבלו טאץ' מרענן מה"עראק רוקס" - בחורה מבת ים , ונדמה שישוב.
המופע הזה בהחלט צריך לשוב לבמות

 

 


 לאתר "שחר עולה" / שחר כהן - www.scmusic.co.il

דף אמן בפייסבוק: www.facebook.com/shahar.music
יוטיוב: 

 

טואול - בניית אתרים