צילום:טל קירשנבאום 
יש מנהיג לעצמאים  עם רועי כהן / ראיון עם מיכל דורון

רועי כהן, נשיא להב  - לשכת ארגוני העצמאים בישראל, הוא לוחם ללא חת . יש לו חזון : מתן זכויות לעצמאים ולעצמאיות בישראל : לכל בעל ובעלת עסק :  לחנווני, לעורך דין, למשורר, לקוסמטיקאי , לאיש מחשבים, לקולנוען, ולרופא .

הוא יודע כי עצמאי ועצמאית לא יכולים  אחרת. הוא מבין כי מי שבחר לפתוח עסק חולם עליו יום ולילה ולא יכול להיות בתוך מסגרת. הוא יודע שבעלי עסק הם יזמים  עם רעיונות ונפש  חופשית ואסור, אסור לדכא את התלהבותם ואת רוחם.    הוא יודע ומבין שחייבים להיאבק. להב ארגון לשכת ארגוני העצמאים, מכיל ראשי ארגונים המגויסים למאבק להכרת זכויות העצמאיים. מטה המאבק. כיום כהן, הוא הגב והמנהיג הבלתי מעורער של העצמאים בישראל. בדמעות חנוקות הוא כואב את מצוקת העסקים, חש עלבון צורב כאשר לא מקשיבים להם וחש גאווה כשמצליחים במלחמתם.

ראש השנה כבר בפתח, הקורונה כבר טלטלה עסקים רבים וכהן יוצא למאבק חורמה בכל הכוח מתדפק על דלתות הממשלה, השרים, המילה "לא" לא קיימת אצלו בלקסיקון. לכבוד השנה החדשה,  אנו ב"כוון הרוח" קראנו לו לראיון, ושאלנו אותו מספר שאלות, על מאבק העצמאים ובסוף שאלנו גם לדעתו על מצב הסופרים והמשוררים בישראל.

רועי כהן הריאיון המלא .  

רועי שלום,

שמחה מאוד לראיין אותך לפורטל "בכוון הרוח" פורטל של עצמאים רבים בתחום תרבות, אמנות וספרות.

 


 

רועי כהן, ספר על הביוגרפיה שלך בקצרה האם גדלת בבית של שכירים או עצמאים ?  

 

אני רועי כהן בן 43 , עורך דין. נשוי +3, מתגורר כיום ברעננה לאחר שנים של מגורים בעיר חולון, בה נולדתי גדלתי ואף כיהנתי בה 15 שנה כחבר מועצת העיר חולון, ולסירוגין כסגן ראש עיריית חולון (בתואר) עד נובמבר 2018.

לאמא עקרת בית ואבא חבר אגד. אמנם הוריי לא היו עצמאים, אך התפיסה הייתה בזמנו שההכנסה של עצמאים גבוהה יותר משל שכירים, ולכן כדאי להיות עצמאי.

 

כיצד התחלת את דרכך כעורך דין ספר ומה גרם לך להיאבק למען זכויות העצמאים בישראל?

בימי ילדותי, בזמן שכל החברים שלי שיחקו אחר הצהריים, אני הייתי "עצמאי קטן". החלטתי שאני חוסך כסף ללימודי משפטים. עבדתי בשטיפת רכבים, בחלוקת עיתונים. עם השחרור מהצבא עבדתי כנהג אוטובוס בלילות כדי לממן את לימודי המשפטים. את התואר הראשון והשני במשפטים בהצטיינות השגתי בזעת אפי ואני גאה בכך. מאז ומעולם ידעתי שאהיה שליח ציבור ואעשה כל שביכולתי להילחם למען מי שקולם לא נשמע. בגיל 24 נבחרתי לשמש כיו"ר אגודת הסטודנטים ובגלל שחוויתי מה עובר על ציבור העצמאים ואת כל המשמעויות הכרוכות בלהיות עצמאי כעורך דין, החלטתי שאני לא נותן לזה לעבור לידי. באוקטובר 2015 נבחרתי לכהן כנשיא להב - לשכת ארגוני העצמאים והעסקים בישראל. קיבלתי את להב עם 35 ארגונים החברים בה, וכיום להב מונה כבר 60 ארגונים והיד עוד נטויה.

 

מה ההישג הגדול שלך ?

 

במסגרת תפקידי כנשיא להב אני פועל בהיקפים נרחבים בתחום הרגולציה לקידום הזכויות והאינטרסים של העצמאים ובעלי העסקים הקטנים והבינוניים במדינת ישראל ולהשוואת תנאיהם הסוציאליים לאלו של ציבור העובדים השכירים. בתקופה קצרה הצלחנו בלהב לקדם הצעות חוק שלא זכו לביטוי ראוי בכנסת או בתקשורת הישראלית; כמה מהן אף הפכו לחוקים:

תיקון תחשיב דמי לידה לעצמאיות, שינוי תנאי קבלת מענק הכנסה לעצמאים, העדפה עסקים קטנים במכרזים ממשלתיים, דרישה למוסר תשלומים הוגן לעסקים הקטנים ממוסדות המדינה – חיקוק חוק מוסר תשלומים ממרץ 2017אישור תוספת של 25% לתגמולי עצמאים משרתי שירות מילואים, והמהלך ההיסטורי המחייב עצמאים במדינת ישראל לחסוך לפנסיה, שאושר עם אישור תקציב מדינת ישראל לשנים 2017-2018 ונכנס לתוקף מינואר 2017.

במהלך משבר הקורונה, לאחר מאבק ממושך שכלל גם הפגנות שהובילה להב, הצלחנו להגיע לשורה של הישגים בראשם כינון "תכנית הפעימות" על מנת לאפשר לכמה שיותר עצמאים ועצמאיות לצלוח את המשבר, והתכנית הכלכלית שאושרה על ידי הממשלה שנתנה גם היא פתרונות לעצמאים ועסקים קטנים. מובן שהתכניות האלו לא מושלמות, ומלאות חורים, והרבה מאוד עצמאים נשארו בחוץ כי "נפלו בין כסאות" הקריטריונים לפיצוי שהציבו רשות המסים, אבל במהלך התקופה הזו הצלחנו יחד לחולל שינוי מהותי בתפיסה של המדינה כלפיי העצמאים והעסקים הקטנים. מציבור רמוס וזנוח, הפכנו לציבור - שגם אם הוא צריך לצאת להפגנות ולשאוג - דעתו נשמעת וגם קובעת. לדעתי, זה ההישג החשוב ביותר של כל המחאה.

 

לאילו זכויות אתה חולם להגיע ? מה לדעתך העצמאים צריכים וראויים לקבל מהמדינה ?

כפי שראינו במשבר הקורונה, לעצמאים אין רשת ביטחון כלל, ובעתות משבר עצמאים פשוט הופקרו לגורלם. מי שיש לו - שרד, מי שאין לו - פשט רגל. זו הייתה התפיסה של ממשלת ישראל. לכן, לצד המאבק לפיצויים של תקופת הקורונה, להב מובילה את הדרישה הצודקת לדמי אבטלה לעצמאים. לאורך השנים כנסת ישראל הפילה 31 הצעות חוק בגין דמי אבטלה לעצמאים. אבל אני מאמין שדווקא בגלל משבר הקורונה, כשכולם ראו כמה דמי אבטלה יכלו להציל כאן אנשים שנאלצו לסגור את העסק שלהם זו העת להעביר את החוק הזה. הגשנו בג"ץ הסטורי בנושא דמי האבטלה לעצמאים, סוף סוף בית המשפט עסק בנושא הזה. לבסוף פסיקת השופטים הייתה להחזיר את הכדור למגרש של בית המחוקקים ולכן , אנו נלחמים שחוק דמי האבטלה לעצמאים ייכנס בחוק ההסדרים הקרוב.

 

לצד דמי אבטלה לעצמאים אנחנו מובילים גם:  פיצוי העובד העצמאי בגין דמי פגיעה בעקבות חבלה במהלך עבודתו כבר מהיום הראשון ולא מהיום השלושה עשר, גמלת אבל בעקבות מות קרוב משפחה מדרגה ראשונה, מתן דין קדימה לעסק הקטן כנושה בהליך פשיטת רגל, תיקון חישוב מס רכב לעבודה ואבחנה בין שימוש רכב לצרכי עבודה ולפנאי והטלת מס בהתאם ועוד.

 

מדוע לדעתך אינם מקבלים את הזכויות הללו? את הזכויות שמגיעות להם ?

 

התפיסה שהייתה רווחת עד היום בקרב מקבלי ההחלטות שעצמאים מרמים את המדינה, כשבפועל עצמאים מרימים את המדינה. עצמאים הם מנוע הצמיחה של המשק, וברגע שהמדינה לא נותנת להם זכויות סוציאליות, למרות שהם משלמים מסים - אף יותר משכירים - לא מקלה עליהם אלא רק מקשה עליהם בבירוקרטיה ורגולציה, הרצון לפתוח עסקים ולצאת ליזמות הולך ויורד. וזה בעוכרינו. אנחנו לא רוצים שמדינת ישראל תהיה מדינת כל שכיריה. מדינת ישראל קמה בזכות רוח יזמית, של חזון ורצון לשנות. לא בכדי ישראל מכונה סטארט-אפ ניישן, ואני לא מתייחס רק לעולם ההיי טק אלא גם למקצועות המסורתיים, שאת רובם אני מייצג. כלכלה לא נשענת רק על היי טק, אלא במידה רבה גם על לואו טק, ועל העצמאים איתם אנחנו עובדים ביום יום - קבלן מיזוג האוויר, המדביר, נהגת המונית, סוכנת הביטוח ועוד. אלה החיים עצמם. אני מאמין שבעקבות הקורונה הצלחנו ולו במעט לשנות את התפיסה של מקבלי ההחלטות כלפיי העצמאים והעסקים הקטנים, אבל ימים יגידו.

 

כיצד מצבנו כעצמאים ביחס לעולם ?

 

לפי דו"ח קלות עשיית עסקים של הבנק העולמי לשנת 2020, מדינת ישראל מדורגת במקום ה-35. אין זה פלא לאור הבירוקרטיה הכרוכה בפתיחת עסק חדש במדינה. מדינות העולם הבינו כמה חשובים העסקים הקטנים לכלכלה המקומית, והן מאפשרות דמי אבטלה לעצמאים וזכויות סוציאליות רבות נוספות. אפילו איחוד האמירויות, עמה חתמנו הסכם שלום, מדורגת במקום ה-16 לפי דו"ח קלות עשיית עסקים. כך שמעבר למסחר וטכנולוגיות, יש לנו הרבה מה ללמוד ממנה.

 

כיום רואים בך מנהיג העצמאים של ארגונים רבים בישראל, מה המסר שלך כלפי ארגונים המנסים "לתפוס טרמפ" על הצלחתך ועבודתך רבת השנים?

 

זו אכן סוגייה שליוותה אותנו לאורך כל משבר הקורונה. לצערי גילינו לא פעם שממשלת ישראל מעדיפה לנקוט בגישת "הפרד ומשול" ומעדיפה שהארגונים לא ידברו ביניהם, וכך מאבק העצמאים לא יהיה ממוקד. ואכן, נוכחנו לגלות שכשכולנו עבדנו כאגרוף אחד וכשכולנו דיברנו באותה השפה - הדרישות שלנו קיבלו התייחסות בזמן מהיר יותר, וחלקן אף קוימו. אני מקפיד לדבר עם כל ראשי הארגונים ולהציג עמדה אחידה, ומברך על כל יזמה שתקדם את זכויות העצמאים בישראל. 

 

 

בוער בעצמותיו


 

צילום : יעל גויסקי  מתוך הפגנת העצמאיים

האם העובדה שאתה מזוהה פוליטית עומדת לרועץ במאבקך או שמא אתה מנטרל את עמדותיך ושומר על ניטרליות במאבק העצמאיים ?

 

אני מזוהה פוליטית עם עצמאים ולא עם מפלגה כזו או אחרת. שינויים קורים מבפנים, מבית המחוקקים. תמיד האמנתי בכך, ולכן בבחירות אפריל 2019 הקמתי את המפלגת העצמאים, אבל כנראה שהקדמתי את זמני כי העצמאים לא ראו במפלגה כזו צורך. כל אחד חי בעולם שלו, בהישרדות היומיומית שלו. בזמנו הצטרפתי למפלגת "כולנו". אני לא מצטער על זה. "כולנו" הייתה מפלגה חברתית, ישראלית, שאחת המטרות שהיו לנגד עיניה לקדם את העצמאים ובעלי העסקים הקטנים. זה לא צלח, וזה בסדר. כרגע אני חושב שמשבר הקורונה לימד את העצמאים הרבה על המדינה בה הם חיים. יש כאן אכזבה ואבדן אמון גדול בממשלת ישראל, והעצמאים מבינים שאם הם רוצים להתפרנס כאן בכבוד, עם זכויות סוציאליות וגב אמיתי בעתות משבר, הם חייבים שהיו להם נציגים בכנסת. כרגע אני לא יודע מה יילד יום, ייתכן והקדמתי את זמני אבל לא את ייעודי להשפיע מבפנים למען חברה צודקת יותר. כרגע אני מתמקד בעשייה ענפה כנשיא להב ולנסות לשנות את יחס המדינה למגזר העצמאים שהוא בעיניי מנוע הצמיחה האמתי של המשק.

 

איזה מסר יש לך בימים קשים אלה לעצמאים, כנשיא להב שנאבק יום ולילה לזכויות העצמאים בישראל ?

 

אני רוצה לומר לכל העצמאים והעצמאיות שבתקופה זו נאבקים בשיניים כדי לכסות את ההוצאות וכדי להביא אוכל הביתה, שאני ממשיך להיאבק עבורכם בכל האמצעים ומול כל הגורמים הרלוונטיים, לרבות ראש הממשלה עצמו. אנחנו ערב חגי תשרי, ואני נלחם שלא יושת סגר כללי על המדינה. סגר כללי הוא מכת מוות לעסקים שרק חזרו להתאושש, ואי אפשר לדבר על סגר בלי לדבר על פיצוי לצידו. מדינת ישראל חייבת לשנות את התפיסה כלפיי העצמאים והעסקים הקטנים, ואני שוב חוזר ואומר - הוכחנו כבר שרק יחד, כתף אל כתף אנחנו מצליחים להביא הישגים. אנחנו חייבים לשמור על אחידות, לדבר בקול אחד ולהילחם יחד על הצדק.

המוטו שלי הוא שאנו העצמאים לא דורשים צדקה אלא צדק.

 

האם יש לך רגעי תסכול ?

 

כן בוודאי, כמו לכל אדם הפועל במרחב המגזר הציבורי אני מאמין. במגזר העסקי קל יותר לקדם תהליכים כי שם התפיסה הרווחת היא עלות מול תועלת. במגזר הציבורי עמוס הבירוקרטיה והסחבת קשה מאוד להניע תהליכים, בוודאי ובוודאי בסביבה חסרת ודאות פוליטית. אבל אני לא נותן לרגעים אלה לשבור את רוחי. אני מכיר את המערכת, יודע איך הרשויות עובדות ולכן אני גם מצליח לקצור את הפירות.

 

האם אתה רואה הבדל במאבק בין בעלי העסקים ובין היוצרים כמו סופרים ומשוררים בדרך ההתנהלות שלהם ?

 

עולם התרבות הוא אחד הענפים שנפגעו באופן הקשה ביותר מווירוס הקורונה. אני שמח שכעת תוקן עוול של שנים למען ציבור העצמאים והפרילנסרים בתחום התרבות, קולנוע וטלוויזיה אשר יקבלו דמי אבטלה מתוקף צו סיווג מעסיקים של המוסד לביטוח לאומי. להב יחד עם איגוד המפיקים, התסריטאים, הבמאים והבמאיות, השחקנים יצאה הובילה את ההפגנות לפיצוי עובדי עולם התרבות בתקופת הסגר, ולאחר מכן גם להחזרת עולם התרבות לעבודה. אני נלחם למען כל העצמאים ובעלי העסקים הקטנים, אך אין ספק כי ישנם ענפים שעד עכשיו לא חזרו לעבוד, ולא ניתן להם כל מענה בנושא ולכן הם דורשים התייחסות מיוחדת של שרי הממשלה.

ציבור היוצרים, הסופרים והמשוררים חייב להתאגד ולייצר שיח שיקבל תמיכה ציבורית של מתן תקציבי תמיכה בעידוד יצירה ישראלית, בתמיכה בספקות ויצירות מוזיקליות. זה אסון לחברה שמאבדת את רוח התרבות. תרבות זה לנשמה, למתן הרגשה שיש המון מה ללמוד בחיים ואין גבול לדמיון וליצירה.

 

רועי כהן, עם יד על הלב, האם תמליץ לילדיך להיות עצמאים ?

 

בהחלט, כי זה המקום היחידי שהשמיים הם הגבול והכל תלוי בך ואין מחיר לעצמאות וליזמות - זו תחושת סיפוק עילאית. אמנם להיות עצמאי במדינת ישראל זה לא פשוט. אך אם מתנהלים בחכמה לפני שפותחים עסק ובזמן ניהול העסק ולאורך כל הדרך נועצים באנשי המקצוע הרלוונטיים - אני חושב שלפתוח עסק זו הזדמנות אדירה למימוש עצמי של כישורים, יכולות וצמיחה כלכלית.  

           

 

טואול - בניית אתרים