קייטנות מדע וחלל לילדים 

מדור המדע / יעקב שקד

 

ילדים שמתעניינים במדעים הינם קרן אור יקרה ונדירה במציאות הכל כך לא מזהירה של החינוך במדינת ישראל. ממדינה שנמנתה עם המתקדמות ביותר בעולם בתחומי החינוך והאוריינות, הידרדרה ישראל בעשורים החולפים למקומות מבישים, אף מייאשים, מבחינת ההישגים הלימודיים של ילדי ישראל. שתי הסיבות העיקריות לכך, לדעת כותב שורות אלו: הרמה הנמוכה עד כאב של המורים, כלומר, המורות, בישראל, כשסף הקבלה למקצועות ההוראה - מגני-הילדים ומעלה -  אינו גבוה מזה שבמדינות המפגרות ביותר בעולם; והאדישות וגרוע מכך של השלטון למצב ההשכלה בישראל.

 

ברור אפוא, שילדים המצליחים להתעלות חרף הרמה הירודה ולגלות עניין במדעים, הינם יחידי סגולה הראויים לכל עידוד אפשרי. זה כמובן לא יקרה במדיניות החינוך, ההשכלה והקידמה הנוכחית. עם זאת יש הבלחות של תקווה - בצורת קייטנות שליבתן מדע ואהבת המדע.

 

מהו חלל ישראלי

קייטנה כזאת מוצעת על ידי משלב גופים מכובדים: קהילת 'הוריזון' - קהילת מובילי ומחנכי החלל של 'סוכנות החלל הישראלית' במשרד המדע והטכנולוגיה, עמותת SpaceIL'' ו'קרן רמון'. הם מציעים קייטנת חלל בחינם. הקייטנה היא מקוונת ברוח ימי הקורונה, ומיועדת לילדים בגילי כיתות ג'-ו'. היא תיערך ב-9-13 באוגוסט, בין השעות 9:45-12:00. ההשתתפות לנרשמים מראש בלבד, מספר המשתתפים/ות מוגבל.

 

ביום הראשון של הקייטנה, הילדים יכירו את החיים בחלל, ביום השני ילמדו על מהו חלל ישראלי - כחול-לבן, ביום השלישי יחקרו את מערכת השמש, ביום רביעי ינחתו על מאדים וביום חמישי יחגגו את מסעה של החללית 'בראשית' אל הירח! בסוף כל יום תועלה באתר הקייטנה חידה. שווה לעקוב ולהשתתף, כי יהיו הפתעות.

 

זאת ועוד, ביום רביעי 12.8.20, בשעה 20:00 בשיאו של מטר המטאורים - הקרוי 'מטר הפֶּרסֶאִידִים' - תהיה תצפית מקוונת חינמית בכוכבים לכל המשפחה. זה הזמן להכין משאלות לקראת ה"כוכבים הנופלים", כי על פי האמונה הטפלה הרווחת, משאלה המובעת כשרואים "כוכב נופל", תתגשם .


בכל יום יועברו 4 פעילויות שונות בשידור חי בפלטפורמות ZOOM ויוטיוב. הן יוגשו על ידי מובילות ומובילים ובתעשיית החלל הישראלית, בהם: ד"ר עדי ניניו גרינברג - מומחית חלל ולווייניוּת; כפיר דמרי - ממייסדי עמותת SpaceIL ; אלעד שגיא - מהנדס חלל; רן לבנה - מנכ"ל קרן רמון; ליעד יוסף - אלטרו-אסטרונאוט, איש צוות המשימה של מארס ישראל, ד"ר מולקולה, עם קסמי מדע חלליים ועוד.

 

מילוי טופס ההרשמה מראש - חובה. אפשר להצטרף ליום אחד, יומיים או לכל הימים. תהיה קייטנה גם בשפה הערבית. להרשמה: https://forms.gle/7iJZDt74GUv1cpL7A

 

לא בודדים בחלל

יוזמה ברוכה זאת אינה בודדת בחלל. חברת 'הורייזן' עורכת מדי קיץ, מזה שלוש שנים, 'קייטנת חלל NASA' באשדוד. אמנם השנה הקייטנה לא נערכה בשל מגיפת הקורונה, אבל הכוונה היא להמשיך בכך אחרי שהמצב ישתנה לטובה. הקייטנות הן בשיתוף בשיתוף פעולה של חברת 'רובו סאפיינס' וקמפוס אמי''ת י' אשדוד.

 

הקייטנה מבוססת על תכנית 'Mission X: train like an astronaut' של סוכנות החלל האמריקנית 'NASA' ועל מערכי שיעור ייעודיים שפותחו בסוכנות החלל הישראלית. קייטנה זו מקבלת את השראתה ממסלול ההכשרה האמיתי שעוברים אסטרונאוטים לעתיד על מנת להביאם לכושר גופני ברמה הנדרשת לשהייה בחלל, לשכלל מיומנויות מחקר ולהסתגל לתזונה הייחודית. הקייטנה נערכת במטרה לפתוח לילדים חשיפה אל תחומי הטכנולוגיה והחלל, בכדי לטעום מעט מהחווייה המיוחדת, ובכדי לאפשר לכל ילד לעשות את הצעד הראשון לקראת עמידה בקריטריונים הנדרשים מן הדור הבא של חוקרי החלל והאסטרונאוטים. למרבה הצער קייטנה זאת, שלה כבר מסורת של שלוש שנים, לא תיערך השנה בשל מגיפת הקורונה.

 

עוד בתחום, גוף בשם 'אפיקי מדע - העשרה חווייתית לילד' המציע אף הוא קייטנות מדע וקייטנות חלל. בקיץ הנוכחי כבר נערך מחזור יולי, מחזור אוגוסט מתנהל בימים אלה, ויהיה מחזור אוגוסט נוסף ממש בקרוב. אין הרשמה לפרטיים אלא לגופים בלבד. המחזורים הם בני שבוע, אך גם ארוכים יותר. לפרטים נוספים, טל. 054-8674677, גם בוָ'אטסאפ.

 

הדעת נותנת שיש עוד קייטנות או פעילויות מדע לילדים ולנוער, שאיני יודע עליהן. נשמח לקבל מידע על כאלו ולפרסמו.

 

 

    

 

logo בניית אתרים