בכיוון של אלדד יולי 2020 (סינגלים ישראלים חדשים) / אלדד בוברוביץ'


ASAF AVIDAN - ANAGNORISIS

כפי שכתב אסף אבידן עצמו על הנסיבות שהביאוהו (לקראת יום הולדתו הארבעים) לכתיבת השיר "אנאגנוריסיס" שזה למעשה הנסיון לתפוס רגשות מעורפלים ולהגדירם באופן מוחשי כאן ועכשיו, נסיון המועד לכשלון מראש...וכך בדיוק הרגשתי גם בהאזנה לשיר.

ככל שניסיתי להגדיר לעצמי מה אני חש בעת ההאזנה, השיר חמק ממני. כל שאני יכול להגיד הוא שהשיר מתאים כמו כפפה להגדרה הנגזרת משמו באווירה המעורפלת והמסתורית השורה עליו, בעיבוד המוזיקלי המעניין של תמיר מוסקט, בשירה יוצאת הדופן של אסף וכמובן בקליפ האוירתי והתיאטרלי של דיויד לינץ', הבמאי הסופר מוערך ('מלאכים בשמי ברלין').   


***

אלון לנדא – Younger

בקומיניקט לסינגל המקדם את יציאת האלבום OPEN OPEN OPEN מצטט אלון לנדא את פבלו פיקאסו: It takes a long time to become young ... בתרגום חופשי התכוון לנדא להגיד שאנחנו נולדים חופשיים ופתוחים לחיים, נקיים מתפיסות ואמונות ואז הכל מתחיל להסתבך... ואנחנו מלבישים על עצמנו רעיונות ואמיתות שלוקח המון זמן ועבודה להשתחרר מהם, לחזור למקור ולהיות צעירים שוב.

ללנדא זה לקח 31 שנים, גידול סרטני אחד וטיול חקר תרבויות סובב עולם על מנת לאפשר לעצמו להתחיל לחיות את החיים בחופש אמיתי ומאז כפי שהוא מעיד על עצמו 'כל יום אני הולך ונהייה צעיר יותר', וכל מה שיש לי לקוות הוא שמי שישמע את השיר ירגיש כמוהו, צעיר ומשחורר יותר. מדובר בשיר גרובי שמח ומקפיץ. מוזמנים לנסות:***

אמנון פישר – בדרך

סינגל חדש ומבטיח לאמנון פישר מאלבום רביעי שבדרך, "הולך ומתבהר". 

אמנון שר את עצמו ואת חייו באופן ישיר ואמיתי. אין פה יומרות להמציא את הגלגל מחדש אלא לתת לנו פיסת חיים אמיתית ואותנטית מחייו הנוכחיים:

"בדרך למקום המושלם

בו אדם הוא אדם

בדרך לשם

עצרתי כאן

לרגע אחד

שנקרא חיים".

המילים עטופות ברוק מלודי רך ושירה חמה, מלטפת ונעימה, בהפקתו המוזיקלית של אביב שטיין המוכשר (שעבד עם דודי לוי).

 

את הסינגל מלווה קליפ מצוייר המבוסס על איורים קסומים שאמנון אייר בעצמו.

איש אשכולות כבר אמרנו? ממתינים בציפייה לאלבום המלא.


***

שירה ויזל – פינה בעולם

שיר חדש קסום ומלודי של שירה ויזל יוצרת חדשה ומבטיחה שמחפשת 'פינה בעולם' ובינתיים עובדת כמנהלת כספים ב'שוברים שתיקה' וחורשת את המועדונים (כשעוד היה אפשר, לפני הקורונה) עם הגיטריסט מוטי ביקובסקי שגם מנגן איתה בסינגל החדש.

זהו שיר מסע אופטימי על הכמיהה למקום אחר, רחוק מכאן וההבנה שלאן שלא נלך אנו נושאים את עצמנו כפי ששרה יפה שירה: 'זרה פה, אהיה זרה גם שם' ומדובר על הכמיהה להפסיק לפחד מתחושת הזרות, לקבל אותה ולהשלים איתה. 

יש בשיר משב רוח מרענן גם במילים ('יצאתי מסרט, עכשיו החיים') וגם במלודיה הקסומה (לחן של שירה ויזל, אמיר צורף ומוטי ביקובסקי) בהפקתו המוזיקלית המעולה של אמיר צורף בגיבוי הנגנים: מוטי ביקובסקי - גיטרות, עודד שכטר- גיטרה בס, רועי שקד – תופים, רועי חרמון – קלידים.

זהו ראשון מאלבומה השלישי של שירה שייצא בהמשך השנה בהפצת נענע דיסק ובהחלט יש למה לחכות.


***

גבע אלון – On my side 

גבע אלון מארח את המוזיקאי הספרדי דפדרו, בסינגל שלישי מתוך האלבום החדש Follow ,שיראה אור בהמשך השנה . מדובר בדואט כן, עמוק וחוצה גבולות ושפות בהפקתו של דורון פלסקו כפי שהיטיב להגדיר גבע עצמו:

"יצא משהו מאוד כן ופשוט שבדיעבד משקף את השיר ואת היחסים בין דפדרו וביני בצורה הכי מדויקת."

מסכים לגמריי עם ההגדרה  של גבע  לאחר שהאזנתי לשיר. חייב להודות שאני מאוד אוהב את גבע באנגלית, עם המלודיות המופלאות והחשמלית המרגשת שלו שנמצאת שם תמיד. השירה של דפדרו מוסיפה תבלין אוריינטלי לשיר. יופי של שיר!

 

***

דוד ישראלי – עדיין כאן

מהתו ההראשון בשיר ברור מייד שמדובר בשיר עוצמתי, דרמטי וכואב על אלימות ביחסים.

"אני רוצה לראות איך הוא מפריע לך

אני רוצה לראות איך את נופלת

אני רוצה לראות

שאת יודעת שהוא רק פגע בך

ואת לא רוצה אותו יותר".

המילים הקשות מושרות בקול דרמטי, בליווי גיטרה ועוד אליהם מתווספות גיטרות חשמליות ותופים בקצב אפריקאי המעצימים את הדרמה ומייצרים ריגוש ואף סקרנות לאלבום השלם של דויד ישראלי, יוצר חדש שלא הכרתי. 

מהקומוניקט הבנתי שמדובר בסינגל שלישי מאלבום חדש שבדרך 'אף על פי הכל'.

יש בהחלט למה לצפות.


***


דוד ליפשיץ – ללכת

מהקומוניקט הבנתי שדוד ליפשיץ הוא יוצר שנים רבים שהשתתף, עיבד ואף הפיק לא מעט אלבומים לאחרים. עכשיו הגיע זמנו של דוד לצעוד לקדמת הבמה ולשחרר את השירים שהצטברו אצלו לאלבום שלם בשם 'פנים אל פנים'.

בהאזנה ראשונה לסינגל החדש שנכתב מול נופי המדבר וים המלח, בהחלט ניכר הנסיון הרב של דוד. מדובר בשיר המנוני מתוזמר, הייתי אומר גרנדיוזי, במיטב המסורת של השירים הנפלאים שהיו עושים פה פעם. שיר שנותן תקווה שאפשר להמשיך גם בזמנים קשים ושבכל רע גם יש טוב.

"ללכת, לא לעצור
להדליק את החושך באור
להרגיש איך הכל מתחבר
גם השלם גם החסר"

שיר שמעורר ציפייה לאלבום המלא.

 

***


אוראל צפרוב – ההגיון הזה

סינגל רביעי ליוצר הצעיר והמבטיח אוראל צפרוב מתוך אלבום הבכורה 'צלחת אחת'.

מדובר בשיר שמבחינת אוראל הוא סיכום של תקופה ותהליך ההשלמה עם פרידה והניסיון הבלתי נשלט להיאחז אל מול הקושי לשחרר ולהכיר ב"לבד". זהו לדברי אוראל אחד השירים שהוא הכי מזדהה איתם באלבום החדש. שיר שלתחושתו  שם אותו על השולחן הכי אמיתי וחשוף, נטול פילטרים והגנות:
"אחרי הכל אני נשאר אותו אחד ובסופות אני נרטב וקר לבד, אז למה לא לתת צ'אנס אחרון?".
הכאב והחיפוש, הכנות, ואולי איזו זעקה לנחמה, ניכרים בכל תו בשיר המקסים הזה.
שימו אוזן, שווה האזנה וחשק לשמוע את האלבום השלם.


***

 

אלדד בוברוביץ'  - מעצב גרפי ואיש כותב.

אתר:  https://www.atar2b.co.il

בלוגhttps://atar2b.net

 

שחר כהן -  עורך מדור המוזיקה "בכיוון הרוח":
http://www.scmusic.co.il/


  

 

טואול - בניית אתרים