בין גרפולוגיה לספרות עם מיכל דורון/ ראובן שבת

הגרפולוגית מיכל דורון מחלקת את זמן עשייתה בין התחום המקצועי המיוחד שלה-  גרפולוגיה לבין תחומי היצירה המגוונים שלה בשירה וסיפורת.

בספרה האחרון-"על ספת הגרפולוג"( מהדורה שניה-הוצאת ארגמן מיטב).

היא בוחנת לעומק ומנתחת בצורה מרתקת את כתבי היד של הסופרים המובילים בשפה העברית-מביאליק ועד אבידן, ועושה זאת בצורה מרתקת ,עוצרת נשימה.

שמי מיכל דורון ואני גרפולוגית בתחום האישי, העסקי והמשפטי.

גדלתי ברמת אביב, בת 58 גרה במרכז תל אביב     למדתי גרפולוגיה שלוש שנים ושנה סטאג' אחרי הצבא, במקביל לתואר הראשון בפילוסופיה באוניברסיטת תל אביב .   תואר שני במדעי ההתנהגות.

בגיל 19 בהיותי בצבא, הלכתי לשיעור גרפולוגיה ואחרי שיעור אחד, כבר החלטתי שזה יהיה המקצוע שלי בעתיד. זה נראה אז ועד היום הכי נכון. כתב היד משקף עולם ומלואו, את נפשו של האדם, את צפונות ליבו, את התנהגותו, את תת המודע שלו ואת הפוטנציאל שלו. כמובן שצריך ללמוד ולהעמיק ולחקור בתורת הגרפולוגיה שהיא הפסיכולוגיה של כתב היד.  התחלתי לעבוד כגרפולוגית כבר מגיל עשרים ושש , 31 שנה. לימדתי והרציתי במכללת עמק יזרעאל , מכללת "לוינסקי", "השחר", "דרבי" ועוד.  אני עובדת עם חברות וארגונים בתחום העסקי, ובתחום המשפטי עובדת בזיהוי כתבי יד וחתימות.  

   כותבת חוות -דעת מומחה ומעידה בבתי משפט. בתחום האישי והקליני- אני נותנת ייעוצים אישים, עוזרת בהכוונה מקצועית בקריירה ראשונה או בהסבה מקצועית.

 

מדוע למעסיק חשוב לבדוק עובד פוטנציאלי שלו מבחינה גרפולוגית

למעסיק חשוב לבדוק את העובד מבחינה גרפולוגית מכמה טעמים. ראשית לא ניתן ללמוד לבחינה הגרפולוגית. בניגוד לבחינות אחרות כמו ראיון אישי, בחינה פסיכומטרית ואף בחינת אישיות מכל סוג, לא ניתן להתכונן לבחינה הגרפולוגית.

אדם יכול לנסות לשנות את כתב- ידו אך הכתב יחזור לתנועות המקוריות, . זאת מאחר שכתב- היד מקורו מההוראות שהמח משדר ליד הכותבת.   לכן כתב היד מהווה רנטגן של אישיות.

מה אומר כתב היד שלנו

כתב היד שלנו מספר את הסיפור האישי שלנו. את הסיפור שלנו על פי הזיכרון שלנו בהתאם לתפיסה שלנו.

כשאני מתבוננת בכתב אני יכולה לראות את האישיות, את האופי, את הכישורים. את ההתנהגות המוחצנת ואת סגנון החיים של האדם. את המבנה הרגשי, את הדימוי העצמי.

באמצעות כתב היד ניתן  אף לראות תופעות של אלימות, חוסר יושר ובעיות התנהגות.

 

האם ניתן "לשקר" לגרפולוג ,להסוות פגמים / חולשות באמצעות כתב היד.

יש נם כתבים שהם כתבים צורניים,או מקושטים ואלו הם כתבים המעידים כי האדם משקיע אנרגיה  בתדמית, באסתטיקה או לדוגמה אם הצורה היא כתובה בהגזמה זה יכול להעיד על הסוואה.

אך כדי לראות את הסימנים הללו צריך להיות גרפולוג מיומן ומומחה.

לגבי החלק השני של השאלה- ההגדרה של פגמים או חולשות לא ממש ברור.

מכל מקום, אם השאלה אם אדם מסווה את כתב ידו בכוונה, התשובה היא שבלתי ניתן לשנות את כתב היד מאחר שהמח חוזר לתנועות המקוריות.

באיזה אופן משתנה כתב היד שלנו לאורך החיים ?

כתב ידנו משתנה ודינמי במשך היום וכמובן במשך החיים.

כאשר אנו מתוחים או עייפים יהיו שינויים בכתב היד. יהיו גם כמובן שינויים במשך השנים במהלך התבגרותנו. בעקבות תהליכים שאנו עוברים, ייתכנו משברים או תקופות טובות יותר וכל אלו אנו נראה בכתב.

אחת השאלות הנפוצות שאני נשאלת לאורך השנים, בעקבות השינויים בכתב היד, כיצד בכל זאת ניתן לערוך ניתוח כתב יד ואנליזה מבוססת. ובכן השינויים הם קלים וגם כאשר הם דרמטיים, האדם נשאר עם זהותו המקורית ובסיס אישיותו ומרכיבי כתב ידו נשארים כפי שהם. 

 

 

איפה רואים טראומות או אירועים שמחים בכתב היד ?

 

חשוב לציין כי אבחון הטראומות הן על פי החוויות האישיות של האדם. אין לי אפשרות לבחון על פי כתב היד מה היה במציאות, זהו תחום ממדעי ההתנהגות ואני בוחנת את התגובות הרגשיות של הכותב. כאשר ישנו איזשהוא אירוע טראומטי בכתב ידו או בציור שצייר אדם, אני מסיקה זו על פי הכתב בלבד. מקבלת את התמונה של החוויה הרגשית של האדם. חוויה טראומטית בעברו נראה בשוליי פתיחה נסוגים בצורה משמעותית או בתהומות אש , ברווח גדול מאוד של המילה הראשונה מהמילים האחרות בשורה לאורך כל הדף.  נוצר באופן לא מודע שביל בדף שניתן להמשיל אותו לרקמת  צלקת של הטראומה הרגשית.

 

 

 

ספרי על ספרך: מדוע יצא בהוצאה שניה? מדוע חשוב היה לך לכתוב אותו ולנתח את כתב ידם של הסופרים והמשוררים?

ספרי " על ספת הגרפולוג" ובו ניתוח כתבי יד של סופרים ומשוררים עבריים יצא בהוצאה מחודשת. בספר זה ניתחתי את כתבי היד של גיבורי התרבות וכל הענקים שאותם למדנו מינקות ובמשך בית הספר ועד ההשכלה הגבוהה.

ביאליק, לאה גולדברג, רחל, אלתרמן, טשרניחובסקי, אבידן, עגנון, מרים ילן שטקליס ועוד.

ניתחתי את כתבי היד שלהם, וכך יכולתי לערוך עימם היכרות אישית, לחקור את צפונות ליבם, ללא קשר ל"אני היוצר". בניגוד לחוקר ספרות המנתח את היוצר על סמך תוכן היצירות והביוגרפיה  של היוצר דרך כתב היד ניתן לבחון את האדם ללא קשר לתוכן יצירותיו. זוהי השלמה למחקר הספרותי והתרבותי.

לאחר ניתוח הכתב אפשר לראות תקופות שונות של הסופר או המשורר , ולהשוות את השינויים שעברו עליו.  

עבורי זו הייתה התרגשות גדולה, אותם משוררים וסופרים שעליהם גדלנו, לבחון את כתב היד.

החזקתי "בחרדת קודש" את כתבי היד של גנזים של אגודת הסופרים , שם מצויים כתבי היד.

בנוסף, ניסיתי לדמיין, מה היה קורה אילו אותם גיבורי תרבות היו מגיעים אלי למשרד להכוונה מקצועית, תחום בו אני עוסקת ומומחית כאמור שלושים ואחת שנה. לכן הוספתי לכל משורר וסופר מה היה אילולוא היה סופר או משורר. לפנחס שדה היה מתאים להיות טועם יינות, שף, מאחר שכתב ידו הוא של אדם קפדן, מאוד חושני אך עם שליטה עצמית די כפייתית. לחיים הזז בשל נטייתו המרדנית ומאבקו הבלתי נלאה יכול היה  להיות מוביל של מאבק חברתי או מחאה חברתית. אגב זה היה בימים לפני דפני ליף.  ליהודה עמיחי המלצתי להיות פסיכולוג קליני או פסיכולוג אבחוני בשל רגישותו לדקויות ובשל עירנותו. למען האמת הספר אזל במהירות רבה, אנשים אהבו את הניתוח של כתבי היד של הסופרים והמשוררים, את הקשר אל כתב היד .ודחיתי את ההוצאה המחודשת, ראיתי לנכון כעת בימים אלו לחדש את הספר בעיקר בשל הביקוש של הקהל, וכן בגלל רצון להחזיר את אותם גיבורי תרבות לשיח היומיומי.   כאשר אני מרצה בבתי ספר לתלמידים ולנוער ודרך כתב -היד מקרבת אותם אל ביאליק, טשרניחובסקי אלתרמן . דרך כתב היד הם מתוודעים לסופרים ויש להם רצון לקרוא את יצירותיהם.

 

 

           

        

. ספרי מעט על הספר הבא מי הסופרים החיים שיופיעו בו ? מתי יראה אור ? 

במשך עשר שנים ערכתי סדרה במכללת לוינסקי , בה אירחתי סופרים, משוררים, שחקנים ומחזאים . ניתחתי את כתב ידם מול קהל המשתתפים  , (לאחר שעבדתי עלי כתב היד  כמובן )נימקתי את המסקנות שלי וביקשתי מן האורח או האורחת שיגיבו על הניתוח וישתפו את הקהל בחוויותיהם . הם קראו  מיצירותיהם וניסינו יחד למצוא את הקשר בין כתב- היד ובין היצירה.

בספרי החדש יופיעו סופרים ומשוררים – ניתוח כתבי ידם ותגובתם על הניתוח ביניהם : יהודית קציר, גלילה רון פדר, רוני סומק, אילת נגב,  יהודה אטלס , לאה איני, יהודית רותם, אסתי ג. חיים ועוד.        

גם את משוררת . איפה את פוגשת את עבודת הכתיבה של השירה את עבודתך כגרפולוגית ? אנא כתבי על הספרים שפרסמת ושאת עומדת לפרסם.

זו שאלה מעניינת. תמיד שואלים אותי על עבודתי שחוקרת כתבי יד של סופרים ומשוררים והיכן אני כמשוררת. 

עם זאת בשאלתך יש היגיון רב, בכתיבת שירה יש כמה תהליכים. אני רואה תמונה מסוימת היא מתבשלת בנפשי או בתודעתי ואני חשה צורך עז לכתוב את אותה תמונה, לצייר במלים את החוויה. לאחר החוויה הראשונית, קיים תהליך של עיבוד, זיקוק ותהליך של ניקיון הטקסט כדי שתהיה זרימה.

במובן הזה יש דמיון  מסוים, כאשר אני קולטת את הכתב קיימת קליטה מהירה ואינטואיטיבית שמתבססת כמובן גם על ידע של שנים רבות, כדי לכתוב חוות דעת מובנת עלי לכתוב בצורה עניינית ובהירה . כמובן ששיר הוא אמנותי והליטוש מקורו בעידון הנפש, וחוות דעת היא עניינית וכאן הסדר מקורו ברציו אך התהליך של הזיקוק דומה.   

 פרסמתי ספר שירה "בקרום הדק" שזכה בתעודת הוקרה של שם דוד לויתן, שירים רבים פרי עטי פורסמו בכתבי עת, וכעת עומד לצאת לאור ספר שירים בשם "אסירת החופש" . עומד לצאת לאור ספר סיפורים קצרים שכמה מהם פורסמו בכתבי עת בשם "נעליים אדומות".       

 

 תוכלי לספר כמה סיפורים מעניינים על מה גילית כגרפולוגית ? סיפורי מתח/ שמחה / הפתעה.

כגרפולוגית כל כך הרבה שנים, כתב היד האותיות, הסימנים הובילו אותי לסיפורים מרתקים, לדרמות מרגשות ביותר. בחנתי מאות כתבי יד של מועמדים לעבודה כמעט בכל השפות, בעברית, אנגלית, רוסית, צרפתית, סינית, בחנתי מועמדים לבדיקות אמינות ויושר ,גיליתי זיופי חתימות , אישרתי התאמה של כתבי יד על מסמכים, ערכתי הכוונות מקצועיות לעשרות ומאות אנשים, העברתי הרצאות בכל הארץ.   

סיפורים מרגשים , לדוגמה, אישה מבוגרת  הגיעה אליי עם תיבת מכתבים. היו שם כתבי יד של אביה שנפטר כאשר אמה הייתה בהיריון היא מעולם לא הכירה אותו, . הוא נרצח כאשר הנאצים  עזבו את מחנה השבויים בפאריס. אמה נפטרה והיא מצאה את מכתבי האהבה של אביה אל אימה. היא ביקשה שאערוך לה היכרות עם אביה. זה היה מרגש מאוד. ומטלטל מאוד עבורה. והיא חשה שסגרה מעגל והשלימה מסע מסויים בחייה.

כשהעבירו לי את כתב היד של גלעד שליט ב2009 מחדשות, וביקשו שאחווה דעתי על מצבו הנפשי ביקשתי מכתב החדשות של ערוץ 2  שיחכה כדי שאבחן את הכתב ביסודיות. אם אראה שמצבו הנפשי חמור מאוד לא אפרסם דבר, שכן יש לו שני הורים שחיים בתופת וגם כך הזמן קצוב.

לאחר בחינה מדוקדקת, ניכר כי הוא במצוקה כמובן אך יש לו כוחות הישרדות  בשל מופנמותו. יכולתי לכתוב זאת בלב שלום, תיארתי איך בנוי המנגנון הנפשי שלו, אך כמובן המסר היה ברור שהזמן קצוב .  

בתחום המשפטי , תחומי הצוואות וזיופי החתימות עליהם רבים. מגיעים אלי פונים רבים המבקשים חוות דעת מומחה, כשעורך דינם שולח אותם ומבקש לדעת האם החתימה היא אותנטית. במקרה זה אני מבקשת חתימות מתקופות קודמות להשוואה. היה לי מקרה לאחרונה בו ניסו לזייף בצורה של העתק הדבק – כלומר : לקחת חתימה ולהדביקה על מסמך אחר תוך הקטנתה. כל זה נעשה באמצעות מחשב.

ניתן להתחקות אחר פעילות זו כאשר קיים דמיון רב מידי בין החתימה במחלוקת ובין החתימות להשוואה של האדם. חתימותיו של האדם משתנות ואינן יכולות להיות זהות לגמרי, משום שמוחו של  האדם אינו מכונה.   

    זהו החלק הבלשי יותר של עבודתי והוא מרתק ומסקרן לא פחות.

כתבי היד הם עוד משקפיים שלי לעולם, שמחים, עצובים, חדים, קהים, בצבעים רבים. העניקו לי חוויות רבות, ואני מקווה עוד חוויות רבות אני מצפה לחוות, לראות, להבין לחקור, ולדעת.                 

 

 

logo בניית אתרים