על תוכנית המוזיקה הטלויזיונית זמן הפורקן/ יהונתן גרוסברג

זמן הפורקן היא תוכנית טלויזיה ודיגיטל חדשה שיזמתי המציגה קליפים, הופעות חיות וקטעי קישור מאת כל הלהקות והאמנים שעושים רוק בארץ - מכל גוונים ומכל הזמנים.

ההפקה היא שלי במסגרת הלייבל "מועדון הרוק הישראלי" (מיסודו של אבא שלי שאול גרוסברג) ששורד מאז סוף הסיקסטיז, הקים את מועדון הרוק המיתולוגי בבית לסין בסבנטיז והפיק את להקות הרוק הראשונות בישראל שכללו אז את פורטיס, סחרוף, יהודית רביץ, מני בגר, שולץ האיום ואחרים. כיום אני ואחי המוסיקאי ברק גרוסברג ממשיכים את הפעילות של "מועדון הרוק הישראלי".

 

אני על הגה העריכה המוסיקלית של התוכנית,

בדצמבר 2019 הרמתי ב"טרמינל 4" בת"א הפסטיבל הראשון של התוכנית, לרגל השקתה, בהשתתפות הצ'רצ'ילים (איחוד), אלישע בנאי, קילר הלוהטת, נאג' חמאדי, מונה כמונה, ההרכב שלי קדחת ועוד. בקיץ הקרוב יתקיימו פסטיבלים נוספים של התוכנית במועדונים הבולטים בת"א.

בקרוב עלייה רשמית לאוויר (עם פרקים ארוכים יותר) באחד מערוצי הברוקאסט.

זה עתה הסתיימה תקופת ההרצה של התוכנית שכללה 5 פרקים שמשודרים בדפי התוכנית בדיגיטל ובאפיקים 98 ו-110 בהוט ויס (ימי שני ב-22:00, ימי רביעי ב-16:00, ימי חמישי ב-23:30).

מכיוון שמדובר בהפקה במימון עצמי שלי ולא של גוף שידור כלשהו, השאיפה היא להתרחב בהמשך ולהגיע לכל הערוצים הבולטים.

המטרה היא לתת לראשונה כיסוי מלא על כל מי שעושה רוק בישראל, גם מי שנמצא במיינסטרים וגם מי שרחוק משם, גם לשדר את הקליפים הכי חדשים והכי חמים, וגם קליפים נדירים מכל הזמנים שחלקם בלעדיים לארכיון שלנו. את הרעיון התחלתי לגבש כבר בגיל 16. זה היה חופש גדול שמהלכו אירעה מלחמת לבנון השניה. לאור החשש שהירי יגיע גם לת"א לא יצאתי הרבה מבית ההורים אז ראיתי קסטות וידיאו ישנות (יוטיוב היה אז מחתרתי) עם הקלטות מתחילת שנות התשעים של התוכניות האדבנגרס בול (MTV אירופה), קול הרוק עם יואב קוטנר (ערוץ 2 הישן) ויציאת חירום (ערוץ 3 הישן). משם לקחתי את ההשראה ואת הקונספט. חסר היום במדיה פורמט כזה, שנותן קול גם למי שלא במיינסטרים.

 

על הקליפים בפרק 5:

כמו בפרקים הקודמים, גם הפרק הזה חותר לתת כיסוי למיטב הנישות ברוק במקומי -

להקות הפאנק-מטאל "קידס אינסיין" בשיר FRUSTRATED המדבר על התיסכול של הדור בן זממנו. זמר ההרכב קורי בן יהודה משתתף גם בקליפ החדש של אהוד בנאי "פועל במה 2020" (קורי הוא אחד ממנהלי הבמה של אהוד).

להקת הגראז'-פאנק "דף צ'ונקי" בשיר SHIRLEY שמדבר על נושאים פמינסיטיים, כמו שירים אחרים של ההרכב.

להקת הת'ראש מטאל-קרוסאובר "סטריידנט" בשיר NO FAITH NO WAR שכשם השיר, מדבר על מלחמות ואמונה.

להקת ההארד רוק/גראנג' "מנס ריאה" בשיר בנקים שמדבר על תופעת ההתעמרות של "בנקים" באזרחים תמימים. זה בעצם אחד השירים הבודדים בעברית של ההרכב הוותיק ששורד מאז 2006 בהובלת הזמר/גיטריסט טל קדמי.

צמד האינדי-סטונר "אלפנט הייב" בקטע האינסטרומנטלי GOLD COAST. גיטריסט הצמד רפאל כהן מוכר מאוד בסצינה האלטרנטיבית וחתום על הקלטות שירים ללהקות דומות.

אגדת הרוק המקומי שלמה מזרחי הגיטריסט הוותיק באחד משיריו החדשים - "נשבר לי הזית", שמדבר על הקושי לשרוד כאמן וותיק ללא תמיכת מהממסד.

וגם ההרכב שלי "קדחת" בקליפ לבלדה שלנו "מפה עד ירושלים" בו משתתפת אושיית הרשת כרמל צאיג.

באחד מקטעי הקישור של הפרק מופיעים חברי "גונגה דין", הרכב פרוגרסיב רוק עולה שקליפ לשירם "אישה שמזכירה לי את עצמי" מופיע בפרק הראשון.

פרק 5 המלא לצפיה:

   

 

דפי התוכנית בפייסבוק ובאינסטגרם:

facebook.com/zmanhaporkan

instegram.com/zmanhaporkan

רק ב"זמן הפורקן" - פינת סטוריז יומית בדפי התוכנית באינסטה ובפייס עם קליפים חדשים, קליפים נדירים, קטעים לייב, חומרי ארכיון ועוד.

 

יהונתן גרוסברג, יוצר ומפיק "זמן הפורקן".

שחר כהן -  עורך מדור המוזיקה "בכיוון הרוח"

ליצירת קשר: www.scmusic.co.il  https://www.facebook.com/shaharole

 

טואול - בניית אתרים