שבעים שנה לספר דיאנטיקה/ אילן בכור

שבעים שנה לפרסום הספר הפופולרי הראשון והנמכר ביותר לשיפור עצמי של בריאות הנפש

עם העולם בצומת דרכים דרמטית וכשהעתיד של כולנו אינו ברור, הספר ״דיאנטיקה: המדע המודרני של בריאות הנפש״, אשר חגג השבוע 70 שנים לפרסומו, רלוונטי יותר מתמיד.


עם חוסר שקט גובר והולך כתוצאה מימים ממושכים בסגר עצמי, וכשההגדרה החדשה של חיינו מתבהרת לאיטה תחת המשמעות החדשה של ״שגרה נורמלית״ בעולם שאחרי משבר הקורונה, הכל נראה מבולבל וחסר שליטה — מאובדן מקורות הכנסה ועד התממשות פחדינו הגרועים ביותר בתחום הבריאות שלנו ושל הסובבים אותנו.

אבל בעוד שישנם דברים רבים שנמצאים מחוץ לשליטתו של אדם בימים אלה, ישנו דבר אחד שהוא יכול להשפיע עליו בוודאות: בריאות הנפש שלו עצמו. זו היתה ההכרזה שהספר ״דיאנטיקה״ הביא לעולם ב-1950, הכרזה שהמשיכה להוכיח את עצמה עבור מיליוני אנשים מאז ועד היום.

הספר דיאנטיקה יצא לאור בחודש זה לפני שבעים שנה, ב-9 למאי, 1950. יותר מ-50,000 עותקים של הספר נמכרו בין לילה והספר נסק אל ראש רשימת רבי המכר של הניו-יורק טיימס ונשאר שם במשך 26 שבועות רצופים. המגזין Publishers Weekly תיאר את הספר כ״רב המכר הלא-דתי-נוצרי הנמכר ביותר בכל הזמנים במערב״ והעניק לו את הפרס היוקרתי Century Award על כך שהופיע ברשימת רבי המכר שלו יותר מ-100 שבועות בסך הכל.

רון האברד, מחבר הספר, פירט בו את תגליותיו על המקור היחידי לסיוטים, פחדים בלתי הגיוניים, כעסים, חוסר בטחון ומחלות פסיכוסומטיות — המיינד הריאקטיבי — ותיאר בפרוטרוט טכנולוגיה פשוטה, פרקטית ויעילה להתגבר על השפעתו ולהגיע למצב של ״קליר״. דיאנטיקה היא שמה של טכנולוגיה זו, אשר מספקת לכל אדם דרך יעילה לעזור לעצמו ולאחרים. מקור המילה הגיע מיוונית, מהמילים ״dia״ שפירושה ״באמצעות״, או ״דרך״, והמילה ״nous״, שפירושה ״מיינד״ או ״נפש״. פירוש המילה דיאנטיקה הוא ״מה המיינד (או הנפש) עושה לגוף״.

״אתה מתחיל בהרפתקה״, כתב האברד בפתיחה לספר. ״התייחס אליה כאל הרפתקה. ומי ייתן ולעולם לא תהיה שוב אותו הדבר״.

עם פופולאריות חסרת תקדים, באותה השנה בה יצא הספר לאור נוסדו 750 קבוצות דיאנטיקה ברחבי ארה״ב באופן עצמאי. הקוראים של הספר הצטוותו אחד עם השני כדי ליישם את הטכניקות שהספר פירט להתגבר ולהיפטר מהמיינד הריאקטיבי.

תוך שבוע מהוצאת הספר לאור, רון האברד כבר סייר מחוף לחוף ברחבי ארה״ב כדי להעביר הרצאות לעשרות אלפים על תגליותיו והדרכים ליישם אותן. הוא סיכם אותן בחיבור קצר בשם ״דיאנטיקה: מבוא״ שכיום זמין כסרט בערוץ הטלוויזיה של סיינטולוגיה  (לינק: https://www.scientology.tv/dianetics). הסרט מראה כיצד חוויות כואבות מהעבר משפיעות על אדם בהווה ולעומת זאת כיצד, על-ידי הבנת המנגנונים שנמצאים בפעולה במיינד שלו, אדם יכול להשיב לעצמו את הבטחון והגישה החיובית שכל אדם צריך כדי להתמודד עם האתגרים שכולנו עומדים בפניהם.

הדרישה לספר, אשר זמין כיום בחמישים שפות שונות, ממשיכה גם כיום, עם יותר מ-22 מיליון עותקים שנמכרו ב-176 מדינות.

בנוסף, 32 סרטוני הדרכה המאוגדים בסרט ״כיצד להשתמש בדיאנטיקה״, זמינים גם כן ב-17 שפות עם יותר מארבע שעות של הנחיה ויזואלית על העקרונות והתהליכים של דיאנטיקה. הספר וסרט ההדרכה זמינים לרכישה ב-www.dianetics.org.il.

בהכרה בהשפעה האדירה של דיאנטיקה, והתנועה הדתית סיינטולוגיה שהתפתחה ממנו, מגזין הסמית׳סוניאן כלל את רון האברד ברשימת ״100 האמריקנים המשפיעים ביותר בכל הזמנים״ שלו.

"ההיסטוריה של דיאנטיקה תהיה ההיסטוריה של מסע גילויים, של חקר מחוזות חדשים שברובם עדיין לא מופו, ארץ לא נודעת, המיינד האנושי, ממלכה אשר שוכנת סנטימטר מאחורי המצח שלך."

מ-1950 ועד היום, רון האברד נתן השראה לתנועה שכיום מקיפה מיליוני אנשים בשש יבשות, עם תפוצה של יותר מ-250 מיליון עותקים של ספריו והרצאותיו. תנועת הסיינטולוגיה, אשר המרכז הראשון שלה נוסד רשמית ב-1954 בלוס-אנג׳לס, כוללת כיום 11,000 ארגונים, מרכזים וקבוצות ב-167 מדינות.

ערוץ הטלוויזיה של סיינטולוגיה, אשר הושק במרץ 2018, משדר 24 שעות ביום, 7 ימים בשבוע בערוץ 320 ברשת הלוויין DirectTV בארה״ב וזמין בסטרימינג עם תרגום ל-17 שפות באתר scientology.tv ובפלטפורמות אינטרנט רבות אחרות.

 

 

 

 

logo בניית אתרים