מאמר:
טכנולוגיה בימי קורונה/יורם אורעד


 

פורסם לראשונה בבלוג "קסם הטכנולוגיה", ב -  22.4.2020)

 

 

מגפת הקורונה והשלכותיה קשות לנו אבל אפשר לפחות להתנחם בכך שהיום, בניגוד לעבר, עומדת לרשותנו טכנולוגיה מתקדמת המקלה עלינו ומסייעת לנו בהתמודדות עם המגפה בדרכים שונות. בין הדרכים - זיהוי אוכלוסיות נגועות בנגיף, חיפוש חיסון לנגיף ותקשורת אנושית להתמודדות עם בדידות חברתית.

 

מגפת הקורונה (וליתר דיוק מגפת COVID-19) התנחלה אצלנו כבר בחודש פברואר ומאז שינתה את סדרי ודפוסי חיינו עד כדי כך שלעתים נדמה שהייתה כאן מאז ומעולם. נכון לכתיבת שורות אלו היא גבתה את חייהם של כמאה ושמונים אלף בני אדם ברחבי העולם. 

אבל היי, בואו נראה את הצד החיובי. אם לחוות מגפה עולמית, הזמן המועדף לעשות זאת הוא כנראה העת הזאת (לא שזה תלוי בנו), בזכות הטכנולוגיה המתקדמת של תקופתנו. די אם נזכיר שתי מגפות עולמיות גדולות. האחת היא השפעת הספרדית שהתפשטה בעולם בשנים 1918-1919 שעל פי מרבית ההערכות גבתה את חייהם של 20-50 מיליון בני אדם. השניה היא המגפה השחורה שבמהלך כחמש שנים (בין 1347–1351) קטלה בין 75 ל-200 מיליון בני אדם.

בהשוואה למגפות הנוראיות מן העבר, מאפשרת הטכנולוגיה המתקדמת העומדת לרשותנו היום, התמודדות מוצלחת בהרבה מאשר בעבר ומעניקה תקווה למצוא פתרון קרוב יחסית למגפה. 

 

הנה כמה דרכים שבהם היא עושה זאת:

 

זיהוי אוכלוסיות נגועות בנגיף

הטכנולוגיה מאפשרת לנו לאתר בני אדם נגועים בנגיף, דבר חיוני בבידוד האוכלוסיה הנדבקת. האיתור מאפשר למנוע הדבקת אוכלוסיה בריאה או לפחות להפחית את ההדבקה. כיום מנסים שיטות שונות להאצת תהליך הזיהוי. הבדיקה המקובלת היא בדיקת pcr, שבאמצעותה מזהים את המבנה הגנטי הייחודי של נגיף הקורונה על ידי לקיחת דגימה מחלל הפה ומנחירי האף ושליחתה לבדיקה. בדיקה אחרת, חדשנית, שאותה מנסים כיום במשרד הבטחון היא באמצעות קול, איסוף דגימות קול יוכל לזהות זיהוי מוקדם של תסמינים חשודים של קורונה.

 

פיקוח

כדי לבודד אנשים נגועים בקורונה מאלה שאינם נגועים בה משתמשים היום באמצעים טכנולוגיים מתקדמים שלא היו בעבר. אחד מהם הוא הרחפן. נחילים של רחפנים יכולים לפקח מלמעלה על תנועת אנשים, כלי רכב והתקהלויות ובעת הצורך להתערב בתנועה זו ולמנוע אותה כדי למנוע הדבקה.

 

חיפוש חיסון לנגיף

הטכנולוגיה הביולוגית המתקדמת מאפשרת לנו לזהות כיום בקלות יחסית את המאפיינים הגנטיים של הנגיף. בכך היא מקדמת אותנו בדרך למציאת חיסון אליו, דבר שלא היה מתאפשר בדורות קודמים, למשל בתקופת השפעת הספרדית. הנתונים הרבים הנגישים היום באמצעות האינטרנט מאפשרים לנו לשתף פעולה בדרך למציאת חיסון לנגיף ובאמצעים להקלה על סימפטומים שלהם הוא גורם. האינטנרט מאפשר גם לשתף פעולה בין חוקרים ברחבי העולם על מנת להתמודד עם הנגיף.

 

טיפול באנשים המוחזקים בבידוד

חולי קורונה הנמצאים בבידוד נמצאים תחת מעקב הנעשה באמצעים טכנולוגיים שונים. אחד מהם הוא מערכת טכנולוגית המאפשרת לאנשי צוות לשוחח עם החולים. אמצעי נוסף הוא מערכת המנטרת דופק, נשימות ותנועה של החולים באמצעות חיישנים המותקנים במיטותיהם. עוד אמצעי הוא רובוט נייד המאפשר המאפשר לצוות לטפל בחולים מרחוק.

 

תקשורת אנושית להתמודדות עם בדידות חברתית

כלי התקשורת המתקדמים והמגוונים הזמינים לכל נפש מאפשרים לאנשים לשמור על קשר חברתי. באמצעות אמצעים אינטרנטיים שונים כגון ווטסאפ וזום אנחנו יכולים לשמור על קשר חברתי. הקשר הזה אמנם מוגבל ביכולותיו ורחוק מלאפשר את כל האלמנטים של התקשורת האנושית (כגון מגע וריח) אבל הוא עדיף על לא כלום. הוא מאפשר הצלה מבדידות. הפער בין יכולות הטכנולוגיה להתמודדות עם הבדידות לעומת אלה היכולות שהיו בתקופת השפעת הספרדית למשל, הוא ענק, שלא לדבר על תקופות רחוקות יותר בעבר.

 

logo בניית אתרים