סדרת הטלויזיה החברה הגאונה/ אירית זילברמן
בימוי:סבריו קוסטנזו 
( על פי סדרת הרומנים הנאפוליטיים של אלזה פרנטה)

החברה הגאונה סדרה של HBO בת 2 עונות, 8 פרקים בעונה. מקום ההתרחשות נאפולי בשנות ה 50 וה 60.

יש  לאורך הסידרה שיחזור מושקע של הנוף העירוני הנפוליטני. אבל העבודה האמיתית והמושקעת לרמה של יצירת אמנות היא בבניה האותנתית של הדמויות.

אמנם גיבורות הסדרה הן שתי חברות ילדות, אך הודות לקצב האיטי של העלילה המרכזית, הצופה מקבל מינעד רחב של דמויות, אופייניות לתקופה. דמויות אלו  ניתן היה, כנראה, למצאן בכל שכונה נפוליטנית עניה ומוזנחת מהשנים ההן.

מרגשת במיוחד דמות המורה, בבית הספר השכונתי, שחתרה בכל הזדמנות לאפשר השכלה ופיתוח כישוריהן של הילדות המוכשרות בכתתה.  היא קיוותה כי קידומן והשכלתן יוכלו לפתוח את הדרך לכל המיגדר הנשי באזור. האמינה כי זה  ישפר את גורלן כמגזר חלש בחברה גברית שובניסטית, אלימה ובורה.

אלנה פרנטה היא מחברת 4 כרכי הספר בשם זה, היא גם אחת מ 2 הגיבורות הראשיות בסידרה. הגיבורה השניה של הספרים היא לילה.

לאחר שעות של צפיה דרוכה בסידרה, כשאני מנסה לספוג מקסימום נתונים על התקופה ומיגוון הדמויות, ניתן לאמר כי יש פה סיפור מצוין, מעניין. זה פחות סיפור של סינדרלה ויותר סיפור של שקדנות, התמדה, צניעות. זה סיפורה של החברה הגאונה מבין השתיים, הסופרת. ואילו החברה האחרת, לילה, היא סיפור סבוך, פתלתל, מלא הפתעות רעות, שלא נרגעות לאורך כל 16 הפרקים. יש תחושה שלילה  היא יצור "מקולל": בעיקר בגלל הבחירות ההרסניות שלה עצמה, בכל שלב ושלב מחייה..

סידרה המתקדמת בקצב איטי, אך בהחלט נכנסת לנשמה. מומלצת ביותר לצפייה.

logo בניית אתרים