הסרט גויה- חזיונות של בשר ודם בסינמטק תל אביב/ מארי רוזנבלום

 

פרנסיסקו דה גויה  נולד בפואנדיטודוס שליד סרגוסה וחי את רוב חייו במדריד. בגיל 14 היה שולייתו של אחד צחבריו האומנים של אביו. לאחר זמן מה נעשה עוזרו של פרנסיסקו באיו, צייר החצר במדריד. ב-1771 נסע גויה להשתלם באיטליה ובאותה שנה החל ליצור פרסקות בבזיליקת אל פילאר בסרגוסה. ב-1773 נשא לאשה את אחותו של באיו, יוזפה.

בשנת 1775 החל גויה לתכנן שטיחי קיר עבור משפחת המלוכה הספרדית ובמשך 17 השנים יצר למעלה מ-50 ציורים שנועדו לשמש דגם למטרה זו.

ב-1780 נבחר לאקדמיה המלכותית והפך לצייר החצר של המלך קרלוס השלישי.

ציוריו של גויה התאפיינו בביקורת כלפי משפחת המלוכה.

ב-1792 לקה בחרשות, כיום סבורים שהסיבה לכך נעוצה בהרעלת עופרת מהצבעים שבהם השתמש. בתקופת החלמתו הממושכת פנה לסדרת ציורים קטנים וביקורתיים שבהם תיאר את מעשי האיוולת והטיפשות ומעשי המרמה והשקר שההרגל, הבורות והאינטרס האישי הפכו לדבר שבשגרה.

לאחר שהחלים ממחלתו פרשה עליו את חסותה  הדוכסית מאלבה.

ב-1800 צייר גויה שתיים מיצירותיו המפורסמות ביותר "המאיה הלבושה" ו"המאיה העירומה".

ב-1808 פלשו לספרד הכוחות הצרפתיים בראשות נפוליאון בונפרטה והדיחו את קרלוס הרביעי מכס המלכות אך גויה נשאר צייר החצר ותאר את זוועות "מלחמת חצי האי" בתחריטים.

גויה קידם את התפתחות הציור לוויתור על פרטים וקווי מתאר לשם הדגשת  צורה ואופי בעזרת אור וצל מתוך שימוש מועט בצבעים. הוא הקדים את האימפרסיוניסטים. לציוריו הייתה השפעה רבה על כמה מהתנועות החדשות בציור שבאו אחריו ובמיוחד של מאנה.

החזון והגאונות הטכנית של גויה הפכו אותו לאחר האומנים האהובים בהיסטוריה. הוא השקיף על חיי היום-יום והעבר הסוער לשל ספרד. הוא היה צייר דיוקנאות מבריק ופרשן חברתי ממעלה ראשונה.

הסרט מסייר בתערוכה "גויה: חזיונות של בשר ודם" בנשיונל גלרי שבלונדון.

 

logo בניית אתרים