צילום סטילס: עינת בדש
צילום וידאו: אביב חזק 
אירוע השקה בבית הסופר לשיריה של דורית שירה ג'אן/ מור פתאל

 

ברוב עם ובהרבה כבוד והדר נערך אירוע השקה לשיריה של דורית שירה ג'אן. לאחר שלושה ספרי שירה (בהוצאת ארגמן- מיטב), נערך לראשונה בבית הסופר בתל אביב אירוע השקה מרשים ויוצא דופן במיוחד. האירוע נעשה כמחווה לשלושה ספרי שיריה: "עד מאה ועשרים שירים", "ציפור תכולת כנף" ו"המגיד".

את האירוע פתח מ"מ יו"ר האגודה המשורר עצמון יניב שהפליג בשבחים על שירתה, והעיד שזה כבוד עבור בית הסופר לארח אירוע זה.  הוא ציין את מספרם הרב של האורחים, ובירך אותה לרגל זכייתה בפרס אח"י לשירה מטעם מרכז המחקר של יהדות מורשת יהדות בבל. הוא קרא את השיר "המלאך".

 

בלפור חקק, ששימש בעבר יו"ר אגודת הסופרים העברים, נשא את הרצאת הפתיחה של האירוע: בספר הראשון הכתיבה היא וידויית בעיקרה, והמתח הוא בין האֶרוס ובין התַנאטוֹס. בספר זה היו שירי כאב והתמודדות עם הקיום. כאן גם נגלה הקשר בינה ובין רחל המשוררת בשער השירים "מהדהדת את רחל".  בספר השירים השני בולט היסוד של ההתגלות: חזיונות נבואיים. וכן גם שירה המתייחסת אל האקטואליה ומביעה מחאה. בספר השלישי "המגיד" מופיעה במלוא עוצמתה שירת השורשים של דורית שירה ג'אן: שירים של געגועים לנופים התרבותיים של הוריה. הדמות הדומיננטית בשירה זו היא האֵם, דורית רואה בה מקור השראה שמלווה אותה תמיד.

 

יוסי אחימאיר, מנכ"ל מכון ז'בוטינסקי ועורך כתב העת  "האומה" . הוא ציין את הדואליות המרתקת שיש בשירתה שמחד שואפת במלוא העוצמה לחשיפה מרבית ככל שניתן ומאידך-הרצון להתבודדות ושקט.  שיבח את שירתה   וקרא את השיר "נולדתי אומה" כשיר מכונן שפורסם לראשונה בכתב העת "האומה". הוא טען שהמשוררת רואה עצמה כהתגלמות של האומה, כמקדש פנימי של האומה. זאת בשל העוצמה הרגשית החבויה בה.


הרצל חקק ( בעבר יו"ר אגודת הסופרים העברים) קרא את השיר "המגיד" והביא את התשתית המיסטית של השיר הזה בְּחזיונות המקובלים בספרות המיסטיקה היהודית: חזיונות של ר' יוסף קארו, ר' חיים ויטאל ואחרים. לדבריו  שהשיר 'המגיד' הוא סוג של שיר הקדשה נבואי.

יעקב יעקב, מנהל המחלקה לספרות במשרד התרבות,  קרא את השיר 'קדושות' וראה בו שיר מכונן לדמויות מִתַרבות הצמיחה של דורית, שנתנו לה כוח והשראה לכתוב את שיריה.

ד"ר זמירה פורן, חוקרת ספרות וכותבת חןמרי למידה, הציגה את חשיבותו של השיר "התגלות בלשכת הגזית" כשיר המציג את המתח בין קודש וחולין בשירתה של דורית.

חגית בת אליעזר, חוקרת ספרות וכותבת באתר 'יקום תרבות' קראה את השיר "אני האִישה" המציגה את דמותה רבת הפנים של המשוררת.

ראובן שבת, משורר ומו"ל, התגאה בכך ששיריה של דורית הם ספינת הדגל של ההוצאה שלו. הוא קרא את השיר "ניחוח שמרים" על אמה של המשוררת.

עידית ברק קראה את השיר "אור זרוע", וראתה בו שיר המשרֶה רוח של אהבה בעולם, חן וחסד ורחמים.

ד"ר צילה זן בר צור, מרצה לספרות, קראה את השיר "ציפור תכולת כנף" וראתה בשיר ביטוי לכוח ההשראה של המשוררת.

ארלט מינצר קרא את השיר "שירים הם סוסים שועטים" והתפעלה מכוח הדמיון של המשוררת בשיריה הרבים.

דויד מנשה קרא את השיר "ביקצ'ה שיר שהתפרסם ב"ישראל היום " "ובמקור ראשון". ונקרא באירועים פומביים על ידי איתן כבל והסופר אלי עמיר.

אביב חזק קראה את השיר " נפשי יוצאת אליי" כשיר המדגים את המתח בין הכליון לבין החיים, ואת האהבה כגאולה וכמרפא.

חיים ספטי קרא את השיר "בחצי הלילה" בצורה מרגשת, וראה את הקשר בין החוויה בשיר ובין השיר "בחצי הלילה" בפיוטים היהודיים.

ד"ר דן אלבו ייצג את ירושלים בכבוד כשקרא את השיר "האוויר של ירושלים" והפליג בשבח החוויה המתוארת בשיר, ואת המיסטיקה שירושלים משרָה על השוכנים בתוכה.

שרה אהרונוביץ קרפנוס התגאתה בכך, שבזכותה השיר של דורית "נולדתי אומה" הולחן במסגרת המיזם "שיר א-שיר", וזהו שיר מיוחד וגם לחן מיוחד. היא קראה את השיר "ידךָ התומכת".

אסתי בר קראה את השיר "איך אמשיך מכאן" והחמיאה לדורית על החברוּת ועל התמיכה בה, בשעותיה הקשות.


ד"ר אורי מילשטיין נשא את ההרצאה המרכזית בסוף הערב: הוא טען שדורית היא הממשיכה של מורשת רחל המשוררת. יחד עם זאת הציג את רחל כמשוררת של האליטות, של העלייה השנייה. ואת הזהות של שירי שורשים שמייצגת דורית: לדבריו  דורית פיתחה זהות של שירה הקשורה לעבר בבבל, לנופים של משפחתה. הוא היה זה שפרסם את שיריה של דורית במאמר מקיף ב"מעריב". לדבריו, השיר "נולדתי אומה" מבטא התגייסות פטריוטית ואהבת העם.

דורית סיימה את שרשרת הדוברים בכך שקמה אל הפודיום וקראה  את שירה מסת'ורה ( צנועה) שהוא שיר שורשים ואהבה לאמה , והיא שרה בקולה  קטע משיר של  אסמהן, הזמרת המצריה. היא הודתה לקהל הרב שגדש את בית הסופר ונתן כבוד לשירתה


את הערב הִנחה במקצועיות רבה , הסופר זוהר מנשס, שהוא מנהל בכיר במכון וייצמן. בדבריו הוא הביע התפעלות משירתה של דורית והאופן שבו היא מצליחה לתת ביטוי פיוטי מדהים מאוד בשורות שיר ספורות וקרא לה " משוררת מחוננת". הוא סיים את האירוע בתודה לכל הדוברים וגם במילות תודה חמות לבית הסופר לאכסניה.

את המעטפת המוזיקלית נתנה הזמרת והמלחינה טובה להב. היא שרה את השיר "נולדתי אומה" של דורית בלחן של רחלי וולשטיין  במסגרת מיזם "שיר אשיר" וכן את השיר "זמר לך ועליך" של רחל המשוררת.

לסיום, היה זה ערב הצדעה לשירתה של דורית מרשים ומלא השראה.

.

 

logo בניית אתרים