רשמי מסע:
כך ראיתי את יפן/ חיותה עזגד
צילום: חיותה עזגד


כדי להגיע לעולם שונה כמו יפן צריך לעבור מסע. מסע עמוק לעבר הזמן  . כך  היא מתגלה לאט, לאט. דומה כל כך ושונה כל כך. אם רוצים לחוות אותה צריך לבוא אליה נקי ופתוח, בלי ביקורת. היא כמו פרי אקזוטי, בחוץ הקליפה היא מודרנית.  כמדומה כי הם היפנים מחפשים מודרניות יותר מכולם. נראה כאילו מחפשים את המירב בבניינים הגבוהים בעיצוב אפילו בשירותים יש כפתורים ואפשרויות רבות.

אך בפנים הפרי הוא מוגן וסודי שומר על עצמו. זו הרוח של השינטו הבודהיזם והזיאן : דתות שחיות בשלום אחת  עם השניה. מעל לכל הסדר והנקיון האסתטיות והתמזגות  של הפרט למען הכלל. כן זה מצא חן בעיני שעומדים בתור לא נדחפים לא צועקים. כשעולים במדרגות נעות עומדים בצד שמאל בתור לאפשר לממהרים להתקדם יותר מהר.

הם ממושמעים- לא יביעו רגשות לטוב ולרע מת-ישרים לקודים חברתיים. חברה של 130 מליון זקוקה לסדר כדי להתקיים.

הם סוגדים לטבע ומקדשים אותו .הגנים נפלאים מעוצבים ומטופחים תמיד עם איזה אגם מים כדי שהטבע יוכל להשתקף. העצים עומדים בשלכת בגוונים מהצהוב הכתום אדום וחום. חגיגת צבעים לוהבת. ויש גם הנשים בתלבושות המסורתיות רבת הדוגמאות מתהלכות כמו פרפרים צבעוניים ויפים והאובי היא החגורה שקושרת את הקימונו ומספרת בקשירה אם האישה נשואה או לא. יש גם הגיישה שמענו את סיפורה.  בגיל 15 החליטה להיות  גיישה. היא הופיעה לפנינו בריקוד מאופק כפי שצריך להיות. התנועה מתואמת עם עונות השנה. לנו זה היה מוזר  שנערה מחליטה  לשנות כיוון ולחיות חיים חדשים עם חוקי התנהגות מובנים. כאילו נולדת מחדש וחייה חיים שניים.

אין מה להגיד היה לנו טיול נפלא חוינו עולם שונה וקסום הרבה בזכות הדרכה יוצאת מהכלל.

ארץ נפלאה מעניינת עם הרבה קסם. אנחנו בתור ישראלים יש לנו הרבה ללמוד ממנה, מיפן.

logo בניית אתרים