פרסי אח"י 2019 / נילי בכור

ביום שלישי (24.12), נערך במרכז מורשת יהדות בבל באור יהודה טקס הענקת פרסי אח"י (האגודה לעידוד המחקר, הספרות והאמנות מיסודם של יוצאי עיראק בישראל) לשנת 2019. תעודות הוקרה על מפעל חיים הוענקו לד"ר ניסים קזז ומר יואל צרף

בנוסף זכו 8 אמנים, סופרים וחוקרים נוספים בפרס אח"י בתחומם:

הרב משה שבת זכה בפרס על מחקרו "ישיבות בגדד",  יהודית אנגלרד זכתה בפרס אח"י לציור, ענת אביעד ואהובה קרן זכו בפרס אח"י לאומנויות הבמה, ינון מועלם זכה בפרס אח"י למוזיקה, רמי אביב זכה בפרס אח"י לספרות יפה על ספרו "ליל הענבר", דורית שירה ג'אן זכתה בפרס אח"י לשירה על קובץ השירה "המגיד" והשופט בדימוס עזרא קמא זכה בפרס אח"י לספרות הזיכרונות על ספרו "שבעים גוונים של זיכרונות"

בשנת 2019 הוענקו תעודות  הוקרה על מפעל חיים לשני זוכים- הסופר והחוקר, ד"ר ניסים קזז  ואיש העסקים והפילנטרופ, יואל צרף.  בנוסף זכו 8 אמנים, סופרים וחוקרים נוספים בפרס אח"י בתחומם: הרב משה שבת זכה בפרס על מחקרו "ישיבות בגדד",  יהודית אנגלרד זכתה בפרס אח"י לציור, ענת אביעד ואהובה קרן זכו בפרס אח"י לאומנויות הבמה, ינון מועלם זכה בפרס אח"י למוזיקה, רמי אביב זכה בפרס אח"י לספרות יפה על ספרו "ליל הענבר", דורית שירה ג'אן זכתה בפרס אח"י לשירה על קובץ השירה "המגיד" והשופט בדימוס עזרא קמא זכה בפרס אח"י לספרות הזיכרונות על ספרו "שבעים גוונים של זיכרונות".

פרס בקטגוריית המחקר הוענק  לזכר השגריר וסמנכ"ל משרד החוץ צבי גבאי ז"ל. רעייתו, בתו ואחיו פרדי והשחקן הנודע ששון גבאי כיבדו בנוכחותם.

בקהל נכחו רבים מדור העולים שנולדו בעירק שהצליחו להתגבר על הקשיים בארץ והגיעו להישגים מרשימים שאותם ניתבו בין היתר לטובת לימודים והשכלה, עידוד יצירה וספרות . גם בני הדור השני והשלישי לעולים נכחו בקהל.

אגודת אח"י הוקמה בשנת 1976 על ידי חבר הכנסת מרדכי ביבי ובמסגרת פעילותה היא פועלת במטרה לעודד יוצרים, חוקרים, סופרים ואמנים יוצאי עיראק ובמטרה לקדם פעילויות ותרומות חשובות  להנצחת המורשת של יהודי בבל ביניהם כנסים בנושאי מחקר ויצירה וקידום מפגשים תרבותיים ואומנותיים בהשתתפותם של אלפים מיוצאי עיראק.

חבר השופטים שהחליט על הזוכים כלל את מנכ"לית מרכז מורשת יהדות בבל, עליזה דיין חממה, ד"ר ליליאן דבי גורי, יו"ר ועדת הפרס, דוד לויתן יו"ר אח"י, הסופרת ציונית פתאל קופרוואסר וד"ר מאיר צדוק.

מנכ"לית מורכז מורשת, עליזה דיין חממה בירכה את הזוכים בפרסים ואמרה : "כבוד גדול הוא לנו מרכז מורשת יהדות בבל לאמץ את פעילותה של אח"י ולעודד את המחקר, הספרות והאומנות של יוצאי עיראק בישראל. כל אחד ואחד מהזוכים פועל בדרכו היצירתית למען הנצחת המורשת המפוארת של יהדות בבל והנחלתה לדורות הבאים".

 

 

logo בניית אתרים