רשמי מסע:
קניה מומבאסה/ מיקי שמריה


צילומים: מיקי שמריה 
כשהגעתי לקניה עליתי על רכב פרטי (טקסי) והתחלנו בנסיעה

לעיר הגדולה מומבאסה ולרובע הגדול בה שנקרא מטוופה הנסיעה הייתה בצד שמאל של הכביש וכל פניה שעשה הנהג  היה נדמה לי שהוא בנתיב הלא נכון. הנהג נסע במהירות מטורפת כשהוא עוקף או מנסה לעקוף מכוניות אחרות.

יורד כל רגע לשוליים, לא נותן לאחרים לעקוף אותו. לעתים היה נוסע צמוד לרכב שהיה מנסה לעקוף אותו עד שאחד מהם יורד לשוליים. הנסיעה הייתה מאוד קופצנית ומפחידה עד שהגענו למלון. 

הכביש הראשי, צר מאוד ,ארוך ומשובש. האספלט היה מחורץ ומלא חורים, בקיעים וקרעים ובגלל ריבוי שכבות האספלט היה גבוה מאוד מהשוליים. זה לא היה מפריע לנהג או לנהגים אחרים לרדת לשוליים כדי לעקוף, לאסוף או להוריד נוסע. על הכביש אין סימני שוליים, ולא רואים טוב היכן קצה הכביש ולצורך מניעת נהיגה מהירה, יש על הכביש במפרים גבוהים מאוד (מכשול יזום ע"י העיריה). לעתים כפולים או משולשים, ואין עליהם משולש לבן או תאורה כמו בארץ כך שרק ברגע האחרון נהג חדש רואה אותם.

   מוניות

כל צומת דרכים על הכביש הראשי או ברחוב כלשהו
היא מעין תחנת מוניות לא מסודרת ולא מאורגנת.

 ובנוסף ישנם אינספור קטנועים ריקשות טנדרים ומכוניות.

וכשהם חושבים שאתה צריך נסיעה, הקטנועים מתפרצים קדימה,

חוסמים אחד את השני, לעתים כמעט עולים עליך.

כולם צועקים מתחננים ומבקשים שתיסע איתם.

לאחר שעלית על קטנוע, כולם מחייכים אחד לשני ,ללא כעס או טינה כלל.

בריקשה ניתן לקחת 2 נוסעים ולעתים 3 בצפיפות.

על קטנוע ראיתי חוץ מהנהג 3 נוסעים ואפילו 5 נוסעים

גבר אישה 3 ילדים אחד לפני הנהג אחד בין הגבר והאישה ובזרועותיה תינוק. אף אחד לא חובש קסדה כלל.
מוניות הקטנוע נושאים משאות שונים כגון רהיטים, צינורות, דגים ענקיים, ירקות פירות ועוד…..  כאילו הם משאית קטנה.

המחיר לנסיעה עירונית כחצי דולר- 50 שילינג, לא חשוב כמה נוסעים יש.

הנסיעה על הקטנוע מאחורי הנהג למי שלא רגיל היא די מפחידה,

הכבישים והשבילים מאוד משובשים, מלאים בורות וחריצים המקפיצים אותך ממקומך. יש הרבה מקומות שהקטנוען יורד לשוליים כדי לעקוף רכב או להתחמק ממשהו ואז המצב של הנוסע מחמיר ומפחיד יותר כי הבורות והאבנים בשוליים גדולים יותר.

 

מטטו

 

בנסיעות ארוכות עדיף לנסוע במטטו זה רכב מסחרי המכיל 10 נוסעים, נהג ומנמבה שזה עוזר נהג. תפקידו לפתוח את הדלת הצדדית לנוסעים העולים או יורדים מהרכב. הוא צועק בקולי קולות את כיוון הנסיעה בכל עצירה, אוסף כסף מהנוסעים. שתי נקישות על הגג מסמלות לנהג לנסוע. הנהג היה פנוי רק לנסיעה מהירה ומטורפת, מלאת עקיפות רכבים וקטנועים ירידה לשוליים וחזרה ללא חשיבות למצב הכביש ומהמורותיו הנוסעים מתלתלים ומקפצים במקומם כל הדרך ללא תלונות כלל. רק לפני במפרס שהם גבוהים מאוד הנהג היה מאט. הנהגים היו מחליפים חיוכים אחד עם השני גם במצב של ניסיון עקיפה חצוף ולא מוצלח. יציאה לכביש עם רכב היא לא קלה. אף אחד לא מאפשר לך להיכנס לכביש אין תמרורים או רמזורים במטוופה. ובכל זאת הנהגים נכנסים לצומת כדי להשתלב וזה יוצר פקקים הנהגים לא מוותרים אחד לשני אף פעם. כל זה ללא קללות רק חיוכים אחד לשני.

 

מועדון ריקודים קצורינה

 

יש כמה מועדונים גדולים ויפים במטוופה

"שבא" “קזבלנקה" "אנומבה" "שיאז" "דנקה"

מועדונים אלה יפים ומלאים במקומיים ומעט תיירים.

ויש מסעדה בשם "מורינגס" צפה על פני המים. כדאי לבקר בה ביום כדי להצטלם במקום יפה. היא נסגרת בשעה 23.00 בשעה 22.00 אין שירות.

ויש את מועדון ריקודים "קצורינה" המנוהל ע"י 2 ישראלים.

לעתים קרובות מושמעים שירים של עומר אדם וליאור נרקיס וקהל הבנות אוהבות זאת רוקדות בהתלהבות ושרות עם הזמרים בקולי קולות מבלי להבין את המילים.

במועדון זה יש בעיקר תיירים הלבושים בגלל החום במכנסיים  כלשהם... או גינס וטריקו ויושבים במרכז. הם נקראים "מזונגו" גבר לבן שצריך לנצל. יש גם מקומיים אך באופן יחסי הם מעטים.

והנשים המקומיות לבושות בבגדי ערב מפוארים, נעלי עקב גבוהות מאוד כמו דוגמניות, חלקן גבוהות מאוד וזה לא מונע בעדן מלנעול עקב גבוה. הן עומדות או יושבות מסביב ליד דלפקים או מפזזות ברחבת הריקודים. הן רוקדות דיסקו ולעתים קרובות נשענות קדימה ומנענעות בישבנים שלהן במין תחרות מי מנענעת טוב יותר והן כל הזמן מחייכות וצוחקות בזמן הנענוע. קוראים לזה "twerk” גברים ונשים נצמדים אליהן מאחור בזמן הנענוע וזה לא מפריע להן כלל
הן רק צוחקות וממשיכות לעכס ולנענע. זה נראה מביך מאוד אך בעיניהן זה בסדר גמור.

לרוב הנשים במועדון יש ילד או יותר שהן צריכות לפרנס כי הבעל ברח או שלא ידוע מי האבא. צריך להיזהר כי רובן רוצות ילד בהיר זה עוזר לילד להצליח בחיים. גם אולי "המזונגו" יעזור בכלכלת הילד.

יש  ביניהן מוסלמיות נוצריות ומכל מיני שבטים מקומיים.

הבירה שלהם טובה מאוד, ניתן להזמין משקאות חריפים.

הרבה נשים אינן מקומיות ויישארו במועדון עד הבוקר כדי לתפוס מונית לעבודה או לישוב שלהן, לכן הן ישמחו מאוד אם יציעו להן מקלחת ומקום לישון. צריך לקחת בחשבון שהן תמיד רעבות.

כשמישהי מעוניינת בגבר היא מבקשת שיזמין אותה למשקה.
ואם גבר מעוניין במישהי הוא צריך לחייך אליה או לסמן לה קלות בידו. בדרך כלל הן יבואו וינעימו את זמנו.

 

 

 

 

logo בניית אתרים