צילום : רחל מיכאל -יונה

 

פרס סמי מיכאל לשיוויון וצדק חברתי/ חוה טלמור

 

פרס סמי מיכאל לשוויון ולצדק חברתי הוענק אמש, 10 בדצמבר, יום זכויות האדם הבינלאומי על ידי עמותת סמי מיכאל, מכון הקשרים ומכון הרצוג באוניברסיטת בן גוריון בנגב.

 

הפרס הוענק לשלושה זוכים פרופ׳ סמי סמוחה, נטע אלקיים ואבתיסאם מראענה מנוחין.

 

׳פרס סמי מיכאל' הוא פרס ליחידים התורמים לחברה בכל הקשור בצמצום פערים ובמתן שוויון הזדמנויות. מטרת הפרס היא להוקיר ולעודד תרומה לחברה שוויונית וצודקת.

 

בנימוקים להענקת הפרס לפרופ׳ סמי סמוחה כתבו השופטים:

פרופ' סמי סמוחה הוא סוציולוג ביקורתי ופורץ דרך בחקר החברה הישראלית שהשכיל להצביע על המאפיין הרב-תרבותי שהציע ערעור אמיץ על תפיסות ממסדיות המושלות בכיפה ועסק בחשיפת השסעים העדתיים, המעמדיים והלאומיים בחברה הישראלית ובמתן ביטוי ל"אחרים" ול"רוב הדומם" והצבתם של אלה על הבמה.

 

בנימוקים להענקת הפרס לגב׳ נטע אלקיים נכתב: נטע אלקיים היא מוזיקאית, זמרת וחוקרת תרבות, המאירה בכישרון סגנונות מוזיקליים של יוצרים מחוננים באמצעות איסוף חומרים יקרי ערך שנעלמו או הודרו מהזרם המרכזי. באמצעות ביצועיה המחודשים בעברית, בערבית ובדאריג׳ה במלאנג׳ לשוני וסגנוני אלקיים מחייה אותם מחדש למען השבת המקום והכבוד לדור שנמחץ תחת מכבש ההגירה.

 

בנימוקים להענקת הפרס לגב׳ אבתסאם מראענה מנוחין נכתב: אבתיסאם מראענה מנוחין היא יוצרת קולנוע מובילת שינוי חברתי בעשייתה. שמבקרת באומץ את אי השיוויון והדיכוי בתוך החברה הערבית, ובד בבד מעצימה את מאבקה כבת מיעוט הנלחם על זכויותיו בתוך החברה הכללית בישראל. מראענה מנוחין משמשת מקור השראה ומודל פמיניסטי לנשים ערביות ויהודיות.

 

ועדת הפרס: פרופ׳ יגאל שוורץ-יו״ר הוועדה, פרופ׳ יפה ברלוביץ, ד״ר אורית ואקנין יקותיאלי, ד״ר נירית קורמן, ורד ליבנה, רחל מיכאל יונה.

 

זו הפעם השלישית שמוענק פרס סמי מיכאל. סכום הפרס הוא 21 אלף שקלים שחולק באופן שווה בין שלושת הזוכים.

 

בעבר זכו בפרס: שולה מולא, ראונר נטור, יואב ללום, ד״ר שלמה סבירסקי, ג׳דיר האני וקלרה יונה.

 

 

 

logo בניית אתרים